Zaznacz stronę

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przyszła mama przez dziewięć miesięcy przygotowuje się do narodzin swojego dziecka oraz wielkich życiowych zmian. Wyraźne zmiany zachodzą także w jej wyglądzie, co może wywoływać szereg różnych dolegliwości. Kobiety w ciąży bardzo często narzekają na bolące i opuchnięte stopy. Warto w tym czasie zadbać o pielęgnację stóp oraz skorzystać z pomocy podologa, który posiada specjalistyczną wiedzę w tym temacie.

Dlaczego w ciąży puchną stopy?

Opuchnięte stopy w ciąży są naturalną reakcją na zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Nie muszą być zatem objawem komplikacji zdrowotnych. Wpływ na puchnięcie nóg ma to, że organizm gromadzi w ciele kobiety więcej wody, dzięki czemu zapobiega się odwodnieniu w czasie porodu. Do powstawania obrzęków przyczynia się również zwiększona ilość krwi, jaka przepływa w czasie ciąży przez krwiobieg. Specjaliści z gabinetu podologicznego Satin dodają także, że kiedy dziecko w brzuchu matki jest już dość duże, zaczyna uciskać swoim ciałem na żyły biodrowe kobiety, co powoduje, że krwiobieg pracuje wolniej.

Jeśli obrzęki pojawiają się na stopach, ale również w innych częściach ciała, to wówczas  może być to niepokojący objaw. Takich komplikacji nie można lekceważyć, koniecznie trzeba powiadomić o nich lekarza.

Jak dbać o stopy w ciąży?

Ciążowych opuchnięć na stopach, mimo że są naturalną reakcją organizmu, nie powinno się lekceważyć. Warto pomyśleć o tym, w jaki sposób przynieść ulgę naszym nogom. Pielęgnacja stóp i nóg jest bardzo ważna, ponieważ po obrzękach mogą niestety później zacząć powstawać żylaki. Zaawansowana ciąża wiąże się także z tym, że stopy przyszłej mamy są bardzo obciążone, dlatego pojawiają się na nich bolesne odciski, otarcia, a nawet problemy z wrastającymi paznokciami. Wówczas konieczne będzie skorzystanie z pomocy podologa.

Kilka rad dla Ciebie

  1. kobiety w ciąży powinny unikać długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji,
  2. w ciąży wskazane są spacery, a także chodzenie na basen,
  3. podczas odpoczynku warto leżeć z nogami uniesionymi w górę (poprawi to krążenie krwi),
  4. najlepiej rano i wieczorem wykonywać masaże stóp,
  5. kobiety w ciąży powinny unikać noszenia wysokich obcasów,
  6. najlepiej nosić wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, wykonane z naturalnych materiałów,
  7. nie powinno się nosić ciasnych skarpetek i uciskających rajstop,
  8. na kondycję stóp ma wpływ również zdrowa dieta, kobiety w ciąży powinny jeść posiłki bogate w cenne witaminy i minerały oraz pić dużo wody,
  9. skóra na stopach powinna być każdego dnia nawilżana, aby nie utraciła swojej elastyczności. Kosmetyki do pielęgnacji stóp najlepiej wybierać pod okiem podologa, który wskaże na bezpieczne preparaty (bez zawartości alkoholu i parabenów). W ostatnich tygodniach ciąży stopy ciężarnej mogą także nadmiernie się pocić, dlatego specjalista może także polecić specjalne antyperspiranty.

Właściwa pielęgnacja i dbanie o stopy w czasie ciąży jest bardzo ważne. Stosowanie się do kilku ważnych zasad oraz stosowanie odpowiednich preparatów mogą zapobiegać obrzękom, a także przynieść szybką ulgę bolącym nogom. W razie konieczności można również skorzystać z fachowych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie podologicznym.

Monika Bąbiak

opinie o Satin