Odciski to bolesne małe punkty zrogowaciałego naskórka, niekiedy towarzyszy im pęcherz z ropnym płynem. Tworzą się w wyniku permanentnego nacisku na określone miejsce na podeszwie, najczęściej w efekcie noszenia niewygodnych bądź źle dobranych butów przez długi czas. To naturalna reakcja ochronna organizmu. Sprawdź, jak sobie radzić z odciskami na stopach, w jaki sposób ich unikać i jak usunąć odciski, które już powstały.
Niewygodne buty, nieodpowiedni rozmiar obuwia
Najczęściej odciski tworzą się na podeszwie właśnie z tego powodu. Wygodne i dobrze dopasowane buty nie powinny ranić ani ocierać stopy. Narażanie stóp na ucisk w za małych, bądź otarcia w za dużych butach zwykle kończy się odciskiem na stopie, a czasem nawet nie jednym. Z tego względu należy zawsze starannie dobierać obuwie, zwracając szczególną uwagę na komfort stopy. Nie zawsze jednak jest tak, że but, który rani stopę jest w złym rozmiarze. Niekiedy jest to również kwestia sztywnego materiału, który wymaga rozchodzenia. Wiedzą o tym zwłaszcza kobiety, które choć raz założyły nowe buty na wieczorne wyjście czy całonocną imprezę. Najlepszym sposobem na to jest zakładanie butów na krótki czas, chodzenie w nich na niedaleki spacer lub po domu, w każdym razie na tyle krótko, żeby nie zdążył zranić stopy, a na tyle długo, by materiał dopasował się do stopy. W sytuacji, kiedy nie ma czasu na tak długie przymiarki do buta, warto sięgnąć po specjalne plastry przeciw odciskom, które, przyklejone w miejscu narażonym na otarcie, ochronią skórę przed odciskiem. Antidotum na odciski na palcach i piętach są również specjalne wkładki przeciw odciskom, które izolują stopę od powierzchni buta.
Inne przyczyny odcisków na stopach
Dotyczą zarówno odkrytych, jak i krytych butów, do których również jakimś cudem udaje się wedrzeć małym kamyczkom, które mimo swojej niewinnej wielkości potrafią być powodem odcisków na stopach. W momencie, gdy w obuwiu znajduje się cokolwiek, co może podrażniać stopę, nie należy zwlekać z oczyszczeniem wnętrza butów. Myśl, że można z tym chwilę poczekać zwykle kończy się odciskiem na palcach, pięcie, bądź śródstopiu. Dlatego warto zadbać o to, aby możliwie szybko wysypać piasek bądź żwir, który dostał się do butów.
Zwyrodnienia i wady postawy
Wszystkie nieprawidłowości w układzie kostnym stopy oraz wszelkie zwyrodnienia i wady postawy, a także niewłaściwe obciążenie stóp może być przyczyną powstawania odcisków na stopach, nagniotków i modzeli. W takim wypadku niezbędne jest noszenie wkładek przeciw odciskom i specjalnego obuwia, które minimalizuje obciążenie stopy. Osoby z takimi predyspozycjami powinny również być pod stałą opieką podologa. Naszym pacjentom oferujemy profilaktyczne zabiegi podologiczne.
Domowe sposoby na odciski na stopach
Odciski na stopie są nieestetyczne i bolesne, dlatego często poszukujemy sposobów, aby się ich skutecznie pozbyć. Tak zwane “domowe” metody przebijania pęcherzy i odcisków szpilką czy wycinanie ich za pomocą cęg zazwyczaj kończy się pogorszeniem sprawy, a w najlepszym wypadku znalezieniem się w punkcie wyjścia. Mimo wszystko odciski lepiej usunąć, gdyż ich narastanie w głąb skóry sprawia ból i zwiększa dyskomfort. Jeśli natomiast odcisk na stopie zacznie wnikać w skórę właściwą, może być również przyczyną rozwoju stanu zapalnego.
Bezpieczne usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym
Kiedy już pojawią się odciski na stopach, zamiast szukać domowych porad i sposobów, najlepiej zgłosić się do specjalisty. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy pacjentom w pełni bezpieczne i szybkie zabiegi usuwania odcisków.