Zaznacz stronę

Grzybica  (łac. onychomycosis),  zwana inaczej grzybiczym zakażeniem paznokci, jest  chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, zdecydowanie trudniej jednak ją zwalczyć. Problem może dotyczyć zarówno paznokci rąk jak i nóg.

Szacuje się, ze cierpi na nią blisko 12% społeczeństwa na całym świecie. Zakażenie zazwyczaj zaczyna się od jednego paznokcia i  potem przechodzi na kolejne. Jeżeli boryka się z nią któryś z członków rodziny, bardzo prawdopodobne, że już wkrótce  ich większa liczba będzie miała ten sam problem. Grzybicy nie sposób wyleczyć domowymi sposobami, kiedy więc tylko zaobserwujemy pewne niepokojące nas obawy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci może zaczynać się  w różny sposób.  Zazwyczaj (w początkowym stadium) paznokcie tracą swoją różową barwę, a przybierają tą żółtobrunatną lub  zielonkawą. Stają się one zdecydowanie bardziej podatne na złamania oraz ulegają stopniowemu zgrubieniu. Co więcej, zaczynają się rozwarstwiać i kruszeć,  a na płytce pojawiają się podłużne lub poprzeczne bruzdy.

Przyczyny powstawania grzybicy paznokci

Grzybica paznokci bardzo często występuje w parze z grzybicą stóp. W głównej mierze wywołana jest przez  tzw. dermatofity, rzadziej grzyby z rodzaju Cancida (drożdżaki) bądź pleśniawce. Do zarażenie może ponadto dojść na basenie, w saunie, poprzez noszenie skarpet bądź obuwia obcej osoby. Grzybica paznokci, jak opowiadają specjaliści z Satin –  może wystąpić także u osób, które niewystarczająco dbają o higienę osobistą, w niewłaściwy sposób obcinają paznokcie, doznali różnego rodzaju urazów mechanicznych, a także cierpią na choroby autoimmunologiczne i borykają się z nadpotliwością i przesuszeniem stóp. Często może ona też  dotykać osoby cierpiące na m.in. cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, choroby  układu odpornościowego i krążenia, a także  przechodzące  długotrwałą antybiotykoterapię i  przyjmujące sterydy i chemioterapię.

Leczenie grzybicy paznokci

Nie istnieją domowe sposoby na pozbycie się tej przykrej dolegliwości. Dlatego, kiedy tylko zauważymy pierwsze symptomy  choroby należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Właściwym krokiem jest oczywiście udanie się do lekarza. Dermatolog czy podolog,  po przeprowadzonym badaniu, podejmie odpowiednią decyzję i ustali plan leczenia indywidualnie dobrany dla pacjenta. Należy pamiętać, że kuracja, aby była skuteczna, musi być prowadzona czasem nawet przez kilka miesięcy, a niekiedy nawet po ustąpieniu dolegliwości. Kiedy zmiany znajdują się jeszcze w początkowym stadium, efektywne okazać się mogą same maści grzybobójcze. Gdy zajęta jest niewielka część płytki paznokcia  z pomocą mogą przyjść lakiery  służące do smarowania płytki, zawierające takie leki, jak np. amorolfina (w postaci 5% lakieru do smarowania paznokci raz w tygodniu) czy cyklopiroks w formie 8% lakieru do paznokci, którego należy używać codziennie przez okres od 5 do 12 miesięcy. Jednak, gdy choroba jest już zdecydowanie bardziej zaawansowana, nieodzowne jest zastosowanie leków doustnych. Tak naprawdę to właśnie ten rodzaj terapii okazuje się obecnie koniecznym do pełnego wyleczenia.  Tylko one bowiem mają zdolność dogłębnej penetracji płytki. Innymi, ostatecznymi już  metodami leczenia grzybicy paznokci, zdecydowanie bardziej zaawansowanymi, są metody mechaniczne oraz chemiczne usuwanie płytki paznokcia.W przypadku tej ostatniej, stosuje się 40–50% roztwór mocznika, a  cały ten proces jest bezbolesny i pomocny, zwłaszcza  w przypadku bardzo grubych paznokci.

Monika Bąbiak

opinie o Satin