Zaznacz stronę

Z grzybicą paznokci mogą zmagać się wszyscy, bez względu na wiek. Najczęściej choroba dotyka osoby starsze lub osoby z małą odpornością. Grzybicą możemy bardzo łatwo się zarazić. Jest to przypadłość, z którą ciężko walczyć, ale jest to możliwe dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby i udaniu się do specjalisty podologa.

Kiedy mówimy o grzybicy paznokci – objawy

Grzybica paznokci może pojawić się na jednym lub kilku paznokciach. Zwykle jednak obejmuje pierwszy i piąty palec stopy. Grzyby jakie atakują nasze stopy to przede wszystkim drożdżaki, pleśniowce i dermatofty. Chory paznokieć zmienia zabarwienie (najpierw białe, następnie lekko żółte, później brązowieje) i bardzo łatwo się łamie. Nieleczona grzybica jednego paznokcia może przenieść się na wszystkie pozostałe, a nawet na stopy.

Przyczyny powstawania grzybicy

Najczęstszymi przyczynami powstawania grzybicy paznokci są nieodpowiednia higiena oraz niewłaściwe obcinanie paznokci. Bardzo często też grzybicę powodują urazy mechaniczne oraz choroby autoimmunologiczne. Nadmierna potliwość stóp, bądź przesuszona skóra również mogą powodować zakażenie grzybiczne. Choroba lubi rozwijać się w wilgotnych, ciepłych miejscach, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na dobre wycieranie stóp po kąpieli, nie trzymać ich długo w butach, zwłaszcza jeśli buty te nie przepuszczają powietrza, oraz nie nosić skarpetek ze sztucznego tworzywa. Bardzo często grzybica pojawia się, gdy mamy uszkodzoną płytkę paznokcia. Możemy też zarazić się nią na basenie, czy w saunie, dlatego nigdy nie powinniśmy chodzić na boso w miejscach publicznych tego typu i wyposażyć się w odpowiednie obuwie. By uniknąć zakażenia grzybicznego nie należy używać cudzych butów, ani chodzić w cudzych skarpetkach.

Grzybica paznokci – leczenie

Padolog oczyszcza płytkę paznokcia tak, by umożliwić jej właściwą rekonstrukcję i zaleca stosowanie odpowiednich środków doustnych lub miejscowych. Leczenie głównie polega na przyjmowaniu przez pacjenta silnych antybiotyków. Osobom starszym jednak nie zaleca się takiej formy terapii, muszą udać się do lekarza kilka razy, by skutecznie pozbyć się grzybicy paznokci – informują specjaliści z kliniki Satin w Warszawie. Po zakończonej terapii, większość leczonych paznokci odzyskuje dawny kolor, a ich płytka staje się mocniejsza. Czas leczenia grzybicy paznokci jest indywidualny dla każdego pacjenta, uzależniony od rodzaju zakażenia. Niekiedy może trwać nawet kilka miesięcy. Powodzenie terapii zależy głównie od rozpoznania problemu przez pacjenta i udaniu się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania. Pacjent powinien sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza, by okres leczenia był jak najkrótszy i by uniknąć problemu w przyszłości.

Paznokcie stanowią ozdobę stóp, dlatego piękne i zdrowe są niezwykle ważne dla komfortu psychicznego. Jest to przypadłość, z którą można skutecznie walczyć. Odzyskaj dawny, zdrowy wygląd paznokci dzięki specjalistycznym zabiegom! Pozbędziesz się problemu, a dzięki sumiennemu zastosowaniu się do zaleceń lekarza, grzybica może już nigdy nie powrócić! Więcej informacji na temat leczenia grzybicy stóp można znaleźć w klinice Satin.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin