Zaznacz stronę

Pięty to część stóp, która bardziej niż wszystkie inne narażona jest na nadmierne obciążenie, przesuszenie i pękanie. Dolegliwość nazywana pękającymi piętami, jak i będące jej dalszym efektem rozpadliny pięt to przypadłość często spotykana u pacjentów obu płci i w różnym wieku. Jak więc skutecznie pielęgnować pięty ze skłonnością do przesuszania i pękania? Co stosować na pękające pięty?

Pękające pięty – przyczyny

Skąd bierze się problem pękających, przesuszonych pięt? Dolegliwość ta może mieć kilka różnych źródeł, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych przyczyn pękania pięt zaliczyć należy różnego rodzaju choroby przewlekłe, których obecność w organizmie skutkuje między innymi zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych stopy. Są to między innymi choroby układu krwionośnego, niedoczynność tarczycy, ale także cukrzyca, łuszczyca i reumatyzm. Ryzyko wystąpienia problemu pękających pięt zwiększają również wszelkiego rodzaju deformacje stóp oraz wady postawy, które powodować mogą nierównomierny nacisk na stopy. Uboga dieta oraz niedostateczne nawadnianie organizmu stanowią także częstą przyczynę tego uciążliwego problemu.

 

Przyczyny zewnętrzne pękających pięt to natomiast przede wszystkim nieumiejętna lub niewłaściwa higiena i pielęgnacja stóp. Wspomnieć należy tu o nadmiernym ścieraniu skóry pięt, przy użyciu twardych pumeksów czy inwazyjnych pilników. Także nieumiejętne posługiwanie się frezarką może przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego i skończyć się powstaniem problemu suchych i pękających pięt. Na pękanie i przesuszenie pięt narażają się również osoby, które regularnie stosują inwazyjne lub słabej jakości kosmetyki i preparaty. Stosowanie mocnych środków bez konsultacji ze specjalistą może spowodować osłabienie naskórka lub jego uszkodzenie, a w efekcie-pękanie.

 

Istnieje jeszcze jedna, niezwykle powszechna, częsta przyczyna problemu pękających pięt. To ona, niemal na równi z nieodpowiednią higieną i pielęgnacją, stoi za tą nieestetyczną dolegliwością. Mowa tu o nieodpowiedzialnym, długotrwałym noszeniu zbyt ciasnych butów, jak i chodzeniu w obuwiu niedopasowanym do warunków pogodowych oraz słabej jakości. Stopa ściśnięta w zbyt małych butach, zaparzająca się w obuwiu nazbyt zabudowanym i nieoddychającym, narażona jest na różnego rodzaju deformacje, jak i pojawienie się problemu nadpotliwości, który prowadzić może również do pękania pięt oraz powstawania na nich bolesnych rozpadlin.

Pękające pięty – rola pielęgnacji i leczenia

Pękające pięty to problem, który przytrafia się naprawdę sporej liczbie pacjentów gabinetów podologicznych. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje tę dolegliwość, nie poddaje się leczeniu i nie korzysta z profesjonalnej pomocy. Jest to ogromny błąd, ponieważ z pozoru niegroźna dolegliwość przerodzić się może z czasem we wspomniane już wyżej rozpadliny. Te natomiast są już przypadłością bardzo uciążliwą, bolesną i powodującą dyskomfort, odczuwalny przy każdym kolejnym kroku. Co więcej, ubytki w piętach, sięgające do głębokich warstw skóry właściwej, to otwarta brama dla wszelkiego rodzaju infekcji i groźnych powikłań. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć problemu pękających pięt, a z jakimikolwiek objawami tejże dolegliwości niezwłocznie zgłosić się do doświadczonego podologa. Specjalista ten nie tylko skutecznie zniweluje problem, dzięki posiadanej wiedzy, umiejętnościom oraz specjalistycznym akcesoriom, ale także doradzi nam w jaki sposób dbać o stopy, ale dolegliwość nie nawracała. Po zakończonej terapii pękających pięt i udanej rekonwalescencji podolog może zalecić nam stosowanie sprawdzonych, odpowiednio dopasowanych do naszej skóry kosmetyków i produktów leczniczych, regenerujących oraz profilaktycznych.

Pielęgnacja pękających pięt – co stosować?

Na rynku znaleźć można setki produktów reklamowanych jako najlepsze preparaty do suchych i pękających pięt. Wybór tego odpowiedniego może więc być trudny dla osoby niedoświadczonej. W takiej sytuacji warto zapytać podologa o sprawdzone, wysokiej jakości produkty, które cechują się bezpiecznym i efektywnym działaniem.

 

Wybierając dla siebie preparaty pielęgnacyjne do pękających pięt, warto zwrócić uwagę na ich skład. Istnieje bowiem kilka produktów, które świadczyć mogą o dobrej jakości danego kosmetyku, jak i stanowić swego rodzaju gwarancję jego skuteczności. Do produktów tych zaliczyć należy między innymi naturalny propolis, posiadający szczególne właściwości odżywcze i regeneracyjne. Innym pożądanym produktem jest olejek migdałowy, który nie tylko dogłębnie nawilża skórę, ale także łagodzi podrażnienia i skutecznie wzmacnia jej warstwę lipidową. W składzie produktów na pękające pięty warto szukać również naturalnego olejku jojoba, bogatego w cenne witaminy A i E. Olejek wzmacnia skórę i wspomaga proces jej regeneracji. Nie zapominajmy także o naturalnym składniku naszej skóry, szczególnie cennym także i w produktach kosmetycznych, czyli o kolagenie. Jest to obecne w tkance łącznej naszej skóry białko, które nadaje i przywraca jej pożądaną elastyczność i sprężystość.

opinie o Satin