Zaznacz stronę

Skóra stóp wymaga uważnej i świadomej pielęgnacji. Jest zbudowana nieco inaczej, co czyni ją podatniejszą na różnego rodzaju dolegliwości, w postaci m.in. pękających pięt. Ich zasadniczą przyczyną jest zbyt sucha skóra, dlatego też kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. 

Dlaczego pięty są tak podatne na suchość i pękanie? Jak o nie dbać? Co jest dobre na pękające pięty? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Właściwości skóry stóp

Podstawową różnicą między tkanką skórną u stóp, a w innych miejscach na ciele jest jej grubość. Skóra na stopach jest zdecydowanie twardsza i grubsza, co ma zapewniać amortyzację i chronić przed skutkami uderzania stopy o powierzchnię ziemi.

Inną kwestią jest brak gruczołowych łojowych, co prowadzi do przesuszania skóry stóp. Jest ona bardziej podatna na odwodnienie oraz wysuszenie, a proces ten nasila rozpad tkanki, co jest widoczne jako pękanie pięt. 

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny – stanowią one idealne siedlisko dla rozwoju różnych patogenów, z łatwością wnikających w głębsze struktury tkanki. Mogą zwiększać ryzyko stanu zapalnego czy grzybicy stóp. 

Dlaczego pięty pękają?

Główną przyczyną pękania pięt jest odwodnienie skóry i brak nawilżenia. Prowadzi to do tworzenia tzw. zrogowaciałego naskórka, który z łatwością pęka.

Inne czynniki sprzyjające pękaniu pięt to: 

  • niedobory niektórych witamin, zwłaszcza A i E;
  • zbyt intensywna pielęgnacja skóry pięt, np. za częste wykonywanie peelingów lub używanie pumeksu do usuwania naskórka;
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, butów na obcasie lub o bardzo cienkiej podeszwie;
  • otyłość, nadwaga – zbyt duża masa ciała wywiera bardzo silny nacisk na pięty, co sprzyja ich pękaniu. Z tego też powodu u kobiet w ciąży mogą pojawić się problemy z pękającym piętami – dochodzi do dynamicznego wzrostu wagi w krótkim czasie;

Wpływ na to może mieć również wiek – im starszy organizm, tym większa podatność na pękanie pięt. Wynika to z faktu, iż z wiekiem pogarsza się kondycja tkanki skórnej (staje się ona słabsza). 

Pękające pięty a choroby ogólnoustrojowe

Pękające pięty mogą być również sygnałem poważnej choroby ogólnoustrojowej. Najczęściej dotyczy to diabetyków, u których obserwuje się nawet tzw. stopę cukrzycową. Są to wszelkie zmiany pojawiające się na stopach, od odcisków po otwarte rany. 

Co istotne, diabetycy mają ograniczone czucie w stopie (lub nie mają go całkowicie) dlatego też mogą nie być świadomi rozwoju ran. To prowadzi do różnych zaniedbań i w skrajnych przypadkach kończy się amputacją. 

Pękające pięty mogą być również wynikiem łuszczycy, AZS (atopowego zapalenia skóry) czy zaburzeń krążenia (stopy są silnie ukrwione, tak więc problemy z krążeniem sprawiają, że nie dostają wystarczającej ilości substancji odżywczych, co z kolei prowadzi do osłabienia komórek i przesuszenia tkanki). 

Co jest dobre na pękające pięty? Co powinny zawierać dobre preparaty?

Osoby zmagające się z nadmierną suchością pięt często zadają sobie pytanie: „Co jest dobre na pękające pięty?”. Odpowiedź jest prosta – odpowiednie preparaty pielęgnacyjne! To pierwszy krok do zadbania o skórę stóp. W przypadku uporczywie twardej i suchej skóry warto udać się na wizytę do podologa. 

Początkowo warto jednak spróbować samodzielnie uporać się z problemem suchych pięt oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. 

Preparaty do skóry stóp powinny zawierać składniki zmiękczające i nawilżające. Dlatego najbardziej pożądane substancje to: 

  • mocznik – ma silne właściwości złuszczające i nawilżające. Dodatkowo wspomaga zatrzymywanie wody w naskórku; 
  • kwas hialuronowy – nawilża i regeneruje;
  • gliceryna – ma silne właściwości nawilżające i zdolność do zatrzymywania wody w naskórku; 
  • lanolina – działa natłuszczająco i ochronnie. 

Wybierając odpowiedni krem do pielęgnacji stóp, warto również zwrócić uwagę, aby był wzbogacony w witaminy, zwłaszcza A i E. Mają one właściwości nawilżające i wspomagające odbudowę naskórka. 

W naszym sklepie znajdziesz preparaty bazujące na składnikach kluczowych w pielęgnacji stóp, wspomagające ich nawilżenie i działające ochronnie na skórę pięt. 

Domowe sposoby na pękające pięty

Domowym sposobem na pękające pięty jest odpowiednia pielęgnacja. Warto przeprowadzać 2 razy w tygodniu SPA dla stóp. Pierwszym krokiem powinno być zmiękczenie skóry stóp, np. za pomocą kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub specjalnych preparatów. 

W następnym kroku należy usunąć zrogowaciały naskórek. Najlepiej użyć do tego celu tarki. Na sam koniec należy wmasować w stopy odpowiedni krem. Dla wzmocnienia efektu warto założyć na noc skarpety. 

Zadbana skóra stóp wymaga systematyczności i odpowiedniej profilaktyki. Poza domową pielęgnacją warto również dbać o odciążenie stóp, unikać noszenia nieodpowiedniego obuwia oraz pamiętać o właściwej higienie stóp. Regularnie warto również odwiedzać podologa. 

 

 

opinie o Satin