Pojawienie się na powierzchni skóry charakterystycznej zmiany, którą nazywa się kurzajką, jest nie tylko dolegliwością, która z pewnością wpływa na estetyczny wygląd stóp czy dłoni, ale także jest oznaką osłabienia organizmu. Guzki pojawiające się na tkance skórnej mogą okazać się także bardzo trudne do usunięcia domowymi sposobami i mają tendencję do częstego nawracania. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny ich wystąpienia i jak się ich skutecznie pozbyć.
Czym jest kurzajka?
Jest to dość charakterystyczne zgrubienie pojawiające się na warstwie skóry, bardzo często pojawia się w postaci guzka o gładkiej bądź chropowatej powierzchni. Zazwyczaj występuje w naturalnym odcieniu skóry, jednak niekiedy może przybrać barwę brunatną. Najczęściej występuje na dłoniach oraz na powierzchni stóp, jednak niekiedy może rozprzestrzenić się także na inne części ciała. Bardzo często określa się ją także mianem brodawki wirusowej.
Przyczyny występowania brodawek
Takie zmiany skórne wywołane są poprzez zarażenie wirusem HPV, który określa się mianem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia się wirusem dochodzi najczęściej w wyniku:
osłabienia układu immunologicznego i spadku odporności organizmu. Sprzyjają temu zbyt częste sytuacje stresowe, przeciążenie organizmu wysiłkiem fizycznym, schorzenia poszczególnych układów, ciąża, stany zapalne czy nadmierna potliwość.
złego stanu skóry i znacznego osłabienia naskórka, które jest przyczyną powstawania otarć, skaleczeń i urazów, które stanowią dobre warunki dla rozwoju wirusa.
bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Na przykład przez uścisk dłoni, a także pośredni kontakt, na przykład dzielenie obuwia, ręcznika czy środków czystości.
przebywania bez odpowiedniego zabezpieczenia stóp w środowiskach wilgotnych, na basenie, saunie czy hali sportowej.
Usuwanie kurzajek
Pozbywanie się brodawek na własną rękę może nie przynieść pożądanych rezultatów lub dolegliwości mogą ustąpić jedynie chwilo, a po czasie powrócić. Najlepiej zacząć działać od razu po rozpoznaniu zmiany skórnej, gdyż odwlekanie usunięcia brodawek w czasie znacznie zwiększa ryzyko ich namnażania i rozprzestrzeniania się. Dodatkowo, przedłużanie decyzji o usunięciu kurzajek daje im czas na zagnieżdżanie się w coraz głębszych warstwach skóry, co może powodować dyskomfort, a nawet ból.
Leczenie kurzajek na stopach
Kiedy zauważysz, że na powierzchni stóp zaczynają się pojawiać charakterystyczne zmiany skórne, zgłoś się do podologa, który umiejętnie i bezpiecznie usunie brodawkę z powierzchni skóry. W gabinecie podologicznym Satin można leczyć kurzajki poprzez terapię – cykl spotkań, podczas których usuwanie brodawek odbywa się metodą mechaniczną. Dodatkowo, na zakażone miejsce stosuje się preparaty chemiczne, które mają wspomóc i przyspieszyć proces gojenia się. Stosowanie tej metody jest najskuteczniejsze i przynosi najlepsze rezultaty.
Po jakim czasie można pozbyć się zmian?
Długość terapii oraz ilość zabiegów zależy w dużej mierze od czasu, który upłynął od pojawienia się kurzajki i zgłoszenia się pacjenta do gabinetu podologicznego. Nie bez znaczenia jest także reakcja pacjenta na stosowane preparaty, a także wcześniejsze próby samodzielnego pozbywania się zmiany. Z tego względu najlepiej nie zwlekać z decyzją o leczeniu. W gabinecie podologicznym Satin stosowane są także specjalistyczne kosmetyki, które zmniejszają ryzyko ponownego wystąpienia zmian skórnych.