Zaznacz stronę

W Polsce zawód podologa nie jest zarejestrowany – brak jest więc wyznaczonych konkretnie standardów i ram prawnych w tej kwestii. Gabinety podologiczne niejako same kreują swój wizerunek i jakość swoich usług. Ważne jest zatem by leczyć się w sprawdzonym miejscu gdzie obsługuje fachowy personel. Na co warto zwrócić uwagę i co dokładnie oferują gabinety podologiczne?

Podologia – dla kogo?

Zabiegi podologiczne przeznaczone są dla pacjentów posiadających problemy zdrowotne ze stopami, paznokciami i stawem skokowo-goleniowym. Przede wszystkim do leczenia podologicznego wskazuje się pacjentów z problemami związanymi z ograniczeniem ruchu, chorobami skóry, stawów i kości, wadliwą anatomią i deformacją stóp i palców. Również osoby z chorobami przemiany materii i dolegliwościami na stopach takimi jak: odciski, brodawki, zmiany grzybicze, wrastające paznokcie, pocące się stopy czy pękające pięty, kwalifikują się do leczenia podologicznego. Podolog jest wskazany także przy szeroko pojętej profilaktyce, często zajmuje się stanem stóp sportowców czy tancerzy. Lekarze z tego zakresu medycyny powinni być przeszkoleni nie tylko w swoim fachu, lecz także posiadać wiedzę z zakresu innych nauk medycznych: diabetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii. Muszą być kompetentni w zakresie odpowiedniego opatrywania ran, technik zaopatrzenia medycznego.

Zakres usług

Gabinety podologiczne oferują szereg zabiegów zarówno o charakterze profilaktycznym jak i terapeutycznym. Świadczą zakres usług począwszy od konsultacji kontrolnych po zaawansowane działania mające na celu redukcję dolegliwości. Pacjenci mogą korzystać z zabiegów usuwania kurzajek, brodawek, odcisków, modzeli i zrogowaceń, leczenia wrastających paznokci, grzybicy paznokci, stopy cukrzycowej, a także rekonstrukcji paznokcia. Lekarze mogą także prowadzić terapie przy pocących się stopach, pękających piętach czy suchej skórze. Jako oddzielny punkt w ofercie możemy znaleźć usługi świadczone przez podologa dziecięcego. Dzięki temu młodsi pacjenci mogą otrzymać pomoc przy częstych chorobach stóp występujących u najmłodszych. Takimi dolegliwościami są wrastające paznokcie, kurzajki czy odciski. W tym zakresie szczególnie ważny jest komfort pacjenta, bezpieczeństwo zabiegów i ich bezbolesność. Gabinetem prowadzącym kompleksowe usługi podologiczne jest Satin. Miejsce to posiada duże doświadczenie w leczeniu dolegliwości stóp.

Bezpieczeństwo

Każdy zabieg medyczny, także w podologii, wymaga przede wszystkim bezpieczeństwa; przy leczeniu chorób skóry i paznokci trzeba zachować szczególną ostrożność na wypadek zakażenia czy urazu. Koniecznością jest więc sterylne otoczenie i narzędzia, jak najmniej inwazyjne procedury zabiegowe, specjalistyczne kosmetyki. W Satin do przeprowadzania zabiegów na paznokciach używa się zawsze sterylnych, narzędzi jednorazowego lub wielorazowego użytku takich jak cęgi czołowe, cęgi boczne, cążki do skórek, sonda dwustronna, pęsety, frezy z węglika spiekanego z nasypem diamentowym oraz stalowym. Wszystkie te narzędzia służą do kompleksowego leczenia schorzeń i dolegliwości podologicznych. Sterylność rozpoznać można poprzez pole na pasku rękawa do sterylizacji – po udanym procesie sterylizacji zmieniają one barwę. Dzięki odpowiedniej higienie i bezpieczeństwu, a także dzięki zabiegom podologicznym skutecznie można pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin