Zaznacz stronę

Ta dolegliwość najczęściej dotyczy drugiego, najdłuższego palca u stopy, choć może też obejmować palce trzeci i czwarty. Podaje się kilka przyczyn tej dolegliwości – jedną z nich jest noszenie butów na obcasie powodujących stałe skrzywienie w zagięciu stawów śródstopno-palcowych. Dowiedz się więcej na temat palców młotkowatych.

Jak rozpoznać?

Nie zawsze dłuższy drugi palec stopy jest oznaką deformacji. To może być po prostu jej uroda, o czym więcej piszemy w innym naszym artykule. Jednak jeśli ów dłuższy palec z czasem zaczyna coraz bardziej boleć z powodu widocznego odkształcenia, wówczas może to oznaczać, że cierpisz na schorzenie o nazwie palec młotkowaty.

Tę dolegliwość rozpoznasz m.in. po zgięciu palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. W jego okolicy często tworzy się rana. Możesz też doświadczać niekomfortowego ucisku powodującego przykurcze. Niemożność wyprostowania obolałego palca samoistnie może właśnie wskazywać na utrwalenie tej dolegliwości. Jeśli jednak jesteś w stanie wyprostować staw z pomocą dłoni, wówczas przykurcz ten jest korektywny.

Przyczyny powstawania

Palec młotkowaty to przypadłość, która zwykle pojawia się u osób po 50. roku życia. Znacznie częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Na powstanie tego rodzaju schorzenia może mieć też wpływ wiele dodatkowych czynników: RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), przykurcz mięśnia brzuchatego łydki, rozwijanie się halluksów powodujące złe ułożenie palców, otyłość, noszenie nieodpowiedniego obuwia itd. Jednak żadna z podanych przyczyn nie jest jednoznaczna.

Niestety, z reguły nie da się do końca wyleczyć tej dolegliwości. Jednak można podjąć kroki mające na celu zahamowanie rozwoju schorzenia. W tym celu należy m.in. właściwie dobierać buty. Osoby z tą dolegliwością powinny zadbać o to, by dłuższy palec nie wystawał poza podeszwę sandałów czy klapek lub nie był zanadto ściśnięty w zakrytym obuwiu. Najbardziej jednak do rozwinięcia tej przypadłości przyczynia się regularne noszenie butów na obcasie, które powodują stały przykurcz palców. Najlepiej z nich zrezygnować na rzecz obuwia na płaskiej podeszwie z poszerzonym przodem.
Zmiana obuwia to jednak za mało, by można było mówić o znacznym podniesieniu dotychczasowego komfortu. W przypadku palców młotkowatych niezbędna jest wizyta u podologa.

Podologia na ratunek

Podolog nie tylko doradzi, co zrobić, by schorzenie się nie pogłębiało, ale także dobierze właściwe odciążenia korygujące, które z pewnością przyniosą ulgę stopom. W takich przypadkach podolog zaleci z pewnością także wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Trzeba pamiętać, że nie należy tej przypadłości leczyć samodzielnie. Jeśli nie podejmiesz terapii, choroba palca i stawów może się pogłębiać. Efektem może być powstawanie zarówno bolesnych modzeli i odcisków, jak i również deformacje paznokcia. Nie chodzi tylko o to, że stopa staje się przez to mniej estetyczna, ale też odkładanie wizyty u podologa na później może po prostu zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat łagodzenia objawów palca młotkowatego, udaj się na wizytę do naszego gabinetu podologicznego w Warszawie, gdzie udzielimy Ci wszelkich informacji na ten temat. Stosowanie się do zaleceń może pomóc Ci zahamować rozwój tej dolegliwości.

Decydując się na wizytę w naszym gabinecie, otrzymasz pomoc na najwyższym poziomie. Jeśli zauważasz postępującą deformację palca, który powoduje odczuwalny ból stopy – nie zwlekaj. Już dziś umów się na wizytę.

opinie o Satin