Andrzej Piotrowski: Nazywam się Andrzej Piotrowski i jestem podologiem w gabinetach Satin. W przypadku diabetyków w gabinecie podologicznym, głównym zadaniem podologa jest profilaktyka. Nie chcemy dopuścić do powstawania ran i owrzodzeń na stopach. Dlatego trzeba się zająć problemami, zanim wystąpią.
Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek lub odciążeń, żeby uniknąć powstawania modzeli czy odcisków. Jeśli te problemy już wystąpią, trzeba się zająć nimi jak najszybciej, usunąć problem oraz zająć się tym, żeby nie wracał. To samo dotyczy wrastających oraz wkręcających paznokci.
Problemy te występują u cukrzyków często, na skutek zmian metabolizmu cukrów oraz nadmiernej rotacji białek. W przypadku wrastania lub wkręcania paznokci, ważne jest odpowiednie zaopatrzenie klamrami lub innymi metodami, tak żeby uniknąć powstawania stanów zapalnych oraz ran, co mogłoby w przyszłości prowadzić do powstawania owrzodzeń.
W przypadku równolegle występujących deformacji ortopedycznych proponujemy badanie chodu, co pozwoli nam dokładnie określić występujące naciski na stopach oraz sposób dystrybucji ciężaru ciała, co umożliwi nam późniejsze dobranie właściwych wkładek ortopedycznych, które będą minimalizować ryzyko związane z charakterem deformacji, czyli odcisków, modzeli lub problemów z paznokciami.
Kolejną ważną kwestią jest poradnictwo odnośnie domowej higieny. Pacjent powinien sam regularnie oglądać swoje stopy i szukać niepokojących zmian. W przypadku ich wystąpienia warto od razu zgłosić się do podologa.
Ważny jest dobór odpowiednich preparatów do stosowania w domu. Umożliwi nam zachowanie ciągłości i elastyczności skóry oraz zminimalizuje wystąpienie czynników, które mogą wpłynąć na powstawanie problemów w obrębie stóp.