Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia, kiedy twarda tkanka paznokcia uszkadza miękką tkankę skóry. To zaś, wyzwala w organizmie mechanizmy obronne, ponieważ wrastający paznokieć traktowany jest jak intruz. Dlatego też pojawiają się objawy, takie jak: ból, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie, a niekiedy również stan zapalny, któremu towarzyszy wysięk.
Czy jesteśmy narażeni na wrastające paznokcie?
Wśród przyczyn pojawiania się tego problemu możemy wymienić:
- nieprawidłowe przycinanie paznokci, najczęściej robimy to “na okrągło”, prawidłową metodą jest obcinanie “na prosto”
- zbyt krótko przycięte paznokcie, szczególnie u dzieci
- za ciasne obuwie, zwłaszcza wąskie czubki, a także wysokie obcasy
- niewłaściwe zabiegi higieniczne, np. opracowywanie płytki i skórek zbyt ostrymi narzędziami
- urazy mechaniczne paznokcia
- nadwaga lub nagły przyrost wagi (ciąże)
- różnego rodzaju deformacje stóp
Nasuwa się zatem wniosek, że najważniejsze jest dbanie o stopy w prawidłowy sposób oraz noszenie wygodnego obuwia. Jeżeli pojawią się jakieś niepokojące sygnały ze strony paznokcia, warto jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Im szybciej zadziałamy, tym lepsze będą efekty, a my nie dopuścimy do pogorszenia stanu naszych paznokci. Już pierwsze symptomy, jak ból, obrzęk, zaczerwienienie powinny skłonić nas do szukania pomocy u podologa z naszego gabinetu podologicznego Satin w Warszawie. Wczesna interwencja jest zawsze mniej bolesna, krótsza i oczywiście tańsza.
Czym jest kostka Arkady i jak wygląda zabieg?
Zabieg podologiczny kostką Arkady to około 45 minut spędzonych w gabinecie podologicznym. Efekty widoczne są natychmiast po pierwszym zabiegu, czasem jedynie, podczas wizyt kontrolnych, może okazać się, że potrzebna jest niewielka korekta. To innowacyjna metoda, alternatywa dla powszechnie stosowanych klamer ortonyksyjnych. Jest także bezpieczna, bezinwazyjna, a przede wszystkim skuteczna. Dodatkowo osiągamy dzięki niej niezwykły efekt estetyczny, dlatego panie mogą natychmiast cieszyć się możliwością malowania, ozdabiania swoich paznokci. Po wrastającym problemie nie ma bowiem śladu! Jak wygląda sam zabieg? Metoda ta polega na umieszczeniu chorego palca w korpusie specjalnej kostki. W niej znajduje się pięć miejsc z otworami, w których umieszczone będą narzędzia do przeprowadzenia zabiegu. Narzędzia te są ruchome i będą pracować nad uszkodzoną, niewłaściwie narastającą płytką paznokciową. Istotnym elementem urządzenia są tzw. “łopatki”, które pełnią dwie zasadnicze funkcje podczas zabiegu.
Po pierwsze, zdeformowany paznokieć musi znaleźć się we właściwej pozycji, czyli zazwyczaj musi zostać lekko podniesiony poprzez odgięcie brzegu płytki, a następnie zablokowaniu go za pomocą specjalnych haczyków. Teraz paznokieć znajduje się na swoim miejscu. Drugim zadaniem łopatki jest nadbudowanie brakującego fragmentu, przedłużenie bocznej części. Specjaliści z kliniki Satin nakładają na paznokieć masę akrylową, dzięki której otrzymamy niezwykły efekt. W skład masy wchodzą składniki, które pozwalają na stosowanie jej w okolicach zainfekowanych, a są to cząsteczki srebra działające bakteriobójczo.
Metoda Arkady – po problemie wrastających paznokci
Oczywiście, po przeprowadzonym zabiegu podologicznym warto kontrolować stan paznokci przez jakiś czas, dlatego zalecane są wizyty kontrolne raz w miesiącu. Aby nie narazić się na ponowne odrastanie zdeformowanego paznokcia, należy ściśle stosować się do zaleceń specjalisty podologa, który opowie, jak dbać o stopy.
Metoda kostki Arkady bardzo często ratuje przed interwencją chirurgiczną, a jedynymi przeciwwskazaniami do jej zastosowania są zmiany nowotworowe oraz zanik płytki paznokcia.