Zaznacz stronę

Wśród licznych problemów natury podologicznej, z którymi pacjenci zgłaszają się do specjalistycznych gabinetów, jednym z najczęściej występujących są odciski. Widoczne i uciążliwe zmiany skórne, pojawiające się na powierzchni stóp niekorzystnie wpływają na ich estetykę, a także mogą powodować spory dyskomfort oraz ból. Jak powstają odciski i w jaki sposób należy je leczyć?

Rodzaje zmian

Pojawiające się na stopach zmiany podzielić można na poszczególne kategorie, między innymi ze względu na miejsce występowania, ich strukturę, jak również przyczynę powstawania. Najczęstszym ich podziałem jest rozróżnienie zmian na:

  • odciski z rdzeniem, które pojawiają się najczęściej na palcach lub pomiędzy nimi. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, stosunkowo dużą twardością oraz widocznym na środku korzeniem;
  • kurzajki, czyli brodawki wirusowe, wywołane przez obecność wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Występują zarówno na powierzchni stóp, jak i dłoni, a także w innych miejscach na ciele;
  • modzele – odznaczające się największym rozmiarem, miękkie i rozlane zmiany. Najczęściej powstają na spodzie stóp.

Właściwe rozpoznanie rodzaju zmian i przyczyny jego pojawienia się na skórze stopy jest niezbędne dla przeprowadzenia prawidłowego i skutecznego leczenia.

Modzele – przyczyny występowania

Pojawiające się najczęściej na spodzie stóp lub piętach modzele to zmiany o charakterystycznym kształcie i wielkości. Są duże i płaskie, charakteryzują się specyficzną, miękką strukturą i białawym kolorem. Nie wywołują tak wyraźnych dolegliwości bólowych, jak odciski z rdzeniem, jednak mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Główną przyczyną powstawania modzeli jest długotrwały lub regularny nacisk bądź tarcie na wybrane miejsce stopy. Nadmierny ucisk wywołuje reakcję obronną organizmu, wskutek czego skóra stopy zaczyna się namnażać, co powoduje nawarstwianie się coraz większej warstwy zrogowaciałego naskórka. Następnie w miejscu zrogowacenia pojawiają się modzele.

Na ich powstawanie na stopach narażone są osoby z dużą nadwagą oraz otyłe, a także pracujące fizycznie, przez większość dnia pozostające w pozycji stojącej. Pojawianiu się modzeli sprzyja także nieodpowiednio dopasowane, za małe obuwie, które wywołuje dodatkowy ucisk stopy.

Tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości natury podologicznej, także i w wypadku modzeli ich występowaniu sprzyja również niewłaściwa higiena osobista oraz nieodpowiednia pielęgnacja stóp.

Usuwanie modzeli

Z problemem pojawiających się na stopach modzeli warto możliwie jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym krócej trwać będzie leczenie. Zdecydowanie niewskazane jest podejmowanie jakichkolwiek prób samodzielnego pozbywania się modzeli – wycinanie ich, wymrażanie czy ścieranie za pomocą pumeksów. Wszystkie tego typu praktyki mogą jedynie zaszkodzić kondycji i estetyce stóp, powodując wyłącznie zaognienie i pogorszenie się problemu.

Jedynym właściwym krokiem jest więc wizyta w specjalistycznym gabinecie podologicznym, gdzie doświadczony fachowiec w sposób skuteczny i w pełni bezpieczny pomoże nam pozbyć się modzeli. Każde leczenie rozpoczyna szczegółowy wywiad, mający na celu dokładne poznanie pacjenta, jego trybu życia, jak również ogólnego stanu zdrowia. W ten sposób podolog jest w stanie dojść do przyczyny stojącej za problemem, a co za tym idzie – określić także najwłaściwszą drogę leczenia i profilaktyki.

Podolog usuwa modzele przy pomocy specjalnych, przeznaczonych do tego narzędzi i akcesoriów. Pierwszym krokiem jest w tym wypadku staranne oczyszczenie stopy oraz jej właściwe przygotowanie i zmiękczenie. Dzięki temu możliwe jest sprawne i skuteczne usunięcie wierzchniej warstwy suchej i zrogowaciałej skóry. Czynność tę podolog wykonuje przy użyciu sterylnego skalpela. Następnie, przy pomocy dłuta i frezarki oraz właściwie dopasowanych do niej frezów specjalista usuwa odcisk i wyrównuje powierzchnię stopy.

Po usunięciu zmiany konieczne jest ponowne oczyszczenie stopy oraz nałożenie odpowiedniego opatrunku wraz ze środkami przyspieszającymi gojenie. Na koniec podolog umawia pacjenta na wizytę kontrolną, podczas której sprawdzony zostanie uzyskany efekt leczenia.

Usuwanie modzeli – profilaktyka

Bardzo ważne jest, aby bezpośrednio po zakończeniu leczenia wprowadzić w życie podstawowe zasady dotyczące właściwej profilaktyki, mające na celu zapobiegnięcie ponownemu pojawieniu się problemu. Konieczne jest w tym wypadku szczególne dbanie o higienę i pielęgnację stóp, ale także staranne dobieranie wysokiej jakości obuwia oraz skarpetek. Warto pamiętać także, aby podczas pracy czy też jakiejkolwiek aktywności w pozycji stojącej nie obciążać wyłącznie jednej nogi, ale pilnować, aby ciężar ciała rozkładał się równomiernie. Warto także regularnie odwiedzać specjalistyczny gabinet podologiczny w celu wykonywania profilaktycznych zabiegów pielęgnacyjnych, które korzystnie wpłyną zarówno na kondycję stóp, jak i ich estetykę.

opinie o Satin