Zaznacz stronę

Leczenie odcisków wymaga ścisłej współpracy specjalisty z pacjentem, gdyż oprócz zabiegów wykonywanych w gabinecie podologicznym, liczy się tu również odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Odciski często są lekceważone przez pacjentów, co stanowi poważny błąd i może mieć znaczące konsekwencje zdrowotne. Jak powstają odciski? Co im sprzyja? Jak leczyć odciski?

Odciski – czym są i jak powstają?

Odciski to nagniotki powstające m.in. na skórze stóp, które są częstą dolegliwością i wiążą się m.in. z prowadzonym trybem życia oraz jego higieną. Tendencja do odcisków może wynikać również z chorób, takich jak np. cukrzyca. Bezpośrednią przyczyną prowadzącą do tworzenia się odcisków jest stały nacisk wywierany na konkretne miejsce na skórze.

Ze względu na specyficzne właściwości naskórka (brak gruczołów łojowych, skóra znacznie grubsza i twardsza niż w innych miejscach na ciele) stopy są wyjątkowo narażone na przesuszanie, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego rogowacenia skóry, a to z kolei sprzyja powstawaniu różnych nagniotków, w tym odcisków.

Odciski – jakie są ich przyczyny? Które czynniki sprzyjają ich powstawaniu?

Czynniki prowadzące do występowania odcisków mogą mieć różnorodne podłoże – często wynikają one z prowadzonego przez pacjenta trybu życia.
Na powstawanie odcisków najczęściej mają wpływ:
obuwie – jedna z kluczowych kwestii w zakresie odcisków. Źle dopasowane obuwie, czyli zbyt luźne, za ciasne lub z nadmiernie cienką powierzchnią, negatywnie wpływa na kondycję skóry stóp. Prowadzi to do rozwoju otarć lub nadmiernego rogowacenia naskórka, co z kolei sprzyja powstawaniu odcisków;
pielęgnacja skóry stóp – naskórek na stopach ma naturalną tendencję do nadmiernego rogowacenia, co sprzyja tworzeniu się nagniotków, dlatego kluczową rolę odgrywa tu właściwa pielęgnacja, opierająca się na nawilżaniu oraz usuwaniu martwego naskórka;
akcesoria używane do opracowywania naskórka – oprócz regularnej eliminacji zrogowaciałej skóry, znaczenie mają również akcesoria używane w tym celu. Warto zrezygnować z pumeksów, gdyż dodatkowo pobudzają rogowacenia naskórka, co ułatwia tworzenie się odcisków;
waga ciała – nadwaga lub otyłość również wpływają na większą skłonność do występowania odcisków. Wynika to z faktu, iż zbyt duży ciężar ciała prowadzi do przeciążenia skóry stóp i jej zwiększonego rogowacenia;
wady postawy – wpływają na przeciążenie skóry stóp i pobudzają jej rogowacenie.

Czynnikami wpływającymi także na skłonność do występowania odcisków są wszelkie deformacje w obrębie stóp i palców, a więc m.in. schorzenia takie jak płaskostopie czy haluksy. Dolegliwości te powodują nierównomierny rozkład ciężaru, co powoduje zwiększony nacisk w poszczególnych miejscach, w efekcie czego pojawiają się nagniotki.
Odciski są dolegliwością pojawiającą się również w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, m.in. cukrzycy, RZS czy przy zaburzeniach układu krążenia.

Jak leczyć odciski?

Odciski to zmiany, które zawsze należy poddać leczeniu – w przeciwnym przypadku pojawia się ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo odciski powodują dolegliwości bólowe, co znacznie utrudnia funkcjonowanie na co dzień.

Choć u niektórych pojawia się pokusa samodzielnego uporania się z odciskami, należy pamiętać o tym, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem leczenia są metody dopasowane i wdrożone przez odpowiedniego specjalistę – podologa, który dobiera leczenie pod potrzeby danego pacjenta, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad oraz właściwą diagnozę.

Jak leczyć odciski u podologa?

Leczenie odcisków zależy od wielu czynników, m.in. występowania chorób dodatkowych oraz stopnia zaawansowania nagniotków. Usuwanie odcisków zwykle odbywa się w ramach leczniczego pedicure podologicznego.

Specjalista za pomocą skalpela wycina odcisk. Jeśli zmiana jest głęboka, może dodatkowo skorzystać z dłutka. Istotnym elementem terapii jest również wyeliminowanie przyczyn powodujących tendencję do tworzenia się odcisków.

Zadaniem podologa jest również dopasowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych i odciążeń dla pacjenta, np. żelowe separatory.

Jak leczyć odciski za pomocą odciążeń i wkładek?

Odciążenia i wkładki ortopedyczne to rozwiązania stosowane u osób, które zmagają się m.in. z nadwagą, otyłością, wadami postawy czy deformacjami w obrębie stóp i palców – to to czynniki, których wyeliminowanie niekiedy bywa niemożliwe, dlatego też należy szukać rozwiązań, które pomagają pacjentom ograniczyć ryzyko powstawania nagniotków.

Zadaniem odciążeń i wkładek ortopedycznych jest wsparcie równomiernego rozłożenia ciężaru ciała oraz amortyzacja. Niektóre odciążenia, np. separatory, ograniczają również ryzyko nachodzenia na siebie niektórych struktur, co także skutkuje obecnością odcisków.

opinie o Satin