Zaznacz stronę

Usuwanie kurzajek WARSZAWA ŻOLIBORZ

Nasz gabinet na Żoliborzu nie jest jeszcze otwarty. Zapraszamy do naszego specjalisty podologa, który przyjmuje w gabinetach znajdujących się na Saskiej Kępie lub na Bielanach. W profesjonalnie przygotowanych gabinetach wykonujemy zabiegi usunięcia kurzajek i brodawek.

 

Porady

naszych specjalistów

Kurzajki – wylecz to!

Popularne kurzajki to brodawki wirusowe wywołane obecnością wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. A to pozwala sądzić, że miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tym wstydliwym problemem skórnym.

czytaj dalej…

Usuwanie kurzajek Żoliborz

Kurzajki, czyli inaczej brodawki, to uciążliwy problem, który dotyka wielu osób. Szacuje się, że nawet 70% Polaków może być nosicielami odpowiedzialnego za kurzajki wirusa HPV. Brodawki są nieestetyczną zmianą skórną, której leczenie może być długotrwałe i nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Skąd biorą się kurzajki? Jak można zakazić się wirusem?

Skąd biorą się kurzajki?

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na wiele chorób zakaźnych. Do najczęstszych należą grzybice oraz infekcje wywołane przez wirusa HPV. To właśnie ten wirus odpowiada za tworzenie się na skórze zmian zwanych brodawkami, czyli potocznie mówiąc kurzajkami. Do zarażenia może dojść bardzo łatwo – wystarczy mieć bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa. Zakażenie jest też często spowodowane kontaktem pośrednim, poprzez na przykład dotknięcie przedmiotu, na którym wirus mógł przetrwać. Do takich przedmiotów należą np. ręczniki, podłoga, wykładzina czy poręcze. Do zakażenia bardzo często dochodzi na basenie czy w sali gimnastycznej lub szatni. Najczęściej wskazywanymi przyczynami zarażenia wirusem odpowiadającym za kurzajki są:

  • kontakt z bliską osobą, która jest nosicielem wirusa HPV;
  • noszenie obuwia zarażonej osoby;
  • korzystanie z miejsc użytku publicznego jak sauny, baseny, sale gimnastyczne, szatnie. 

Warto wspomnieć, że nie zawsze mając kontakt z zarażoną osobą, też się zakażamy. W wielu przypadkach nasz układ immunologiczny radzi sobie z wirusem. Inaczej jednak, gdy wirus HPV trafi na uszkodzony naskórek, czyli osłabiony układ immunologiczny. Zakażeniu organizmu sprzyja też obniżona odporność organizmu spowodowana stresem, przemęczeniem, przepracowaniem. Bardziej podatny na zakażenie jest też organizm osoby niedbającej o prawidłową dietę. 

Wirusem brodawczaka mogę zarazić się nie tylko dorośli, ale również, a nawet przede wszystkim, dzieci i młodzież. Wirus brodawczaka wylęga się dość długo, objawy w postaci kurzajek mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakażeniu. Z tego powodu chory może nieświadomie zarażać inne osoby.

Co robić, gdy masz kurzajki? Usuwanie kurzajek Żoliborz 

Gdy tylko pojawi się podejrzenie, że możesz być zarażony wirusem brodawczaka, jak najszybciej udaj się do specjalisty podologa. W naszych gabinetach zlokalizowanych na warszawskich Bielanach oraz Saskiej Kępie szybko określamy rodzaj brodawki i dobieramy metodę leczenia, która najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Do najczęściej stosowanych metod usuwania kurzajek należą laseroterapia oraz kriochirurgia. W niektórych przypadkach stosuje się także metody chirurgiczne, do których należą łyżeczkowanie oraz elektrokoagulacja

Samodzielne usuwanie kurzajek w domu często jest nieskuteczne, dlatego zawsze powinno się skontaktować z doświadczonym specjalistą. Jeśli jednak chcesz spróbować domowych metod, możesz wypróbować jedną z maści dostępnych bez recepty. Maść na brodawki ma działanie keratolityczne – preparat zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, przez co skóra zaczyna się złuszczać. 

Taką maść warto stosować jeden lub dwa razy dziennie przez około trzy miesiące. Nie ma jednak gwarancji, że terapia pomoże pozbyć się kurzajek. Czasami stosuje się również leki z kwasem monochlorooctowym – taki preparat nakłada się na zmiany skórne raz w tygodniu przez około pięć tygodni.

Kurzajki dość często mylone są z odciskami, dlatego wielu pacjentów ma problem z samodzielnym zdiagnozowaniem problemu. Obecnie istnieje ponad 120 odmian wirusa – różne odmiany odpowiadają z powstanie innego rodzaju zmian na skórze. Na szczęście zwykle są to zmiany łagodne, zlokalizowane zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych. Najczęściej kurzajki to niewielkie, twarde narośla z nierówną, raczej szorstką powierzchnią. Nierzadko zdarza się, że w środku brodawki widoczne są małe czarne kropki. Aby prawidłowo zdiagnozować zmiany na skórze, najlepiej skontaktować się ze specjalistą – podologiem.

Kurzajki to niestety bardzo zaraźliwa przypadłość. Zarażenie następuje szybko, wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem lub nawet pośredni – poprzez dotknięcie przedmiotu używanego przez obie osoby. Zarażenie partnera jest więc wysoce prawdopodobne. Jest również duże ryzyko zarażenia innych osób, na przykład podczas korzystania z miejsc użytku publicznego jak sauna czy basen. W takich miejscach pozostawia się zarażony złuszczony naskórek. Zalecamy jak najszybsze udanie się do specjalisty celem podjęcia leczenia i usunięcia kurzajek. 

Opinie

naszych pacjentów
Dziękuję za wyleczenie moich kurzajek. Prawie wcale nie bolało!
Magda

Fachowa opieka, szybko zapomniałem o problemie, z którym próbowałem się uporać kilka miesięcy.
Tomek