PĘKAJĄCE PIĘTY
- Znaczne spłycenie pęknięć
- Zauważalne efekty już po pierwszej wizycie
- Indywidualny dobór preparatów pielęgnacyjnych
ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA
partner podologiczny LEGII WARSZAWA
sztab SPECJALISTÓW
Przyczyny powstawania
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
- zbyt duże nawarstwienie się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt
- deformacje ortopedyczne, nieprawidłowe przetaczanie stopy
- zbyt duże obciążenie stóp (problem częściej występuje u osób otyłych)
- nieodpowiednie nawilżenie skóry – suchy, nieelastyczny naskórek o wiele szybciej ulega pęknięciom
- zła pielęgnacji w domu, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji stóp
- złe obuwie
- łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, rogowiec
- zakażenia grzybicze, alergie
- zmiany endokrynologiczne, choroby metaboliczne
Przyczyna może również leżeć w genach. Takich przypadków jest jednak zdecydowanie mniej i dotyczą głównie osób starszych, które przyjmują duże dawki leków oraz osób cierpiących na reumatyzm czy choroby złuszczające naskórek.
SPRAWDŹ EFEKTY LECZENIA W NASZYCH GABINETACH
DEFINICJA
Pękające pięty są problem najczęściej związanym bezpośrednio z przesuszeniem skóry. Mimo, że przyczyn ich powstawania jest wiele, łączącym je elementem jest brak lub niewłaściwa pielęgnacja stóp, w wyniku czego skóra traci elastyczność. Wyróżniamy pęknięcia wilgotne i suche. Pierwsze związane są z potliwością lub nadpotliwością stóp. Natomiast drugie, zdecydowanie częstsze, są nierozerwanie związanie z nadmiernie suchą skórą. Pęknięcia, jako rany, mogą być bramą dla zakażeń grzybiczych, bakteryjnych oraz wirusowych.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?
Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak: ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem. Nieleczone, zaniedbane, spękane pięty mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz zakażeń. Nie wolno bagatelizować tego problemu. Pamiętajmy, że im wcześniej zgłosimy się z problemem do podologa, tym szybsza i mniej uciążliwa będzie sama terapia.
SPOSOBY LECZENIA PĘKAJĄCYCH PIĘT
Podczas leczenia pękających pięt podolog zajmuje się głównie wyrównaniem krawędzi pęknięć i nałożeniem odpowiednich preparatów czy odciążeń. Należy pamiętać, że w przypadku problemu pękających pięt istotną rolę pełni pielęgnacja domowa oraz profilaktyka. Ważną rolę odgrywa stosowanie się do specjalistycznych zaleceń w kontekście odpowiedniego obuwia, wkładek ortopedycznych czy skarpet z naturalnych materiałów. Jeśli mamy do czynienie z pękającymi piętami, które krwawią i są bolesne, podolog prowadzi leczenie z użyciem odpowiednich opatrunków. W niektórych przypadkach zalecane jest skierowanie do specjalisty.
DOBRZE WIEDZIEĆ, WARTO STOSOWAĆ
Często już nawet sama konsultacja pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twojego naskórka czy zabiegi pielęgnacyjne pomogą Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej przypadłości. Podstawowe rady naszych podologów dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wody, noszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców, codzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.
Porady
Czy w przypadku problemu pękających pięt jest jakiś rodzaj obuwia, który może pogłębiać ten problem?
Zdecydowanie tak. W przypadku pękających pięt nie zaleca się chodzenia w butach, które mają bardzo cienką podeszwę. Brak dodatkowej ochrony w postaci odpowiednich butów, może niestety nasilać problem.
Czy z problemem pękających pięt mogę poradzić sobie sama?
Jeśli domowe sposoby takie jak: peeling czy nawilżanie skóry nie pomagą, konieczne jest konsultacja z podologiem, który oceni stan skóry i dobierze odpowiednią terapię.
Opinie
Mam problem z pękającymi piętami, czasami skóra tak pęka, że nie mogę chodzić a na skarpetkach, na pietach, widać ślady krwi. Problem miałem od zawsze, ale ostatnio złapałem parę kilo i jest dramat. Smaruje różnymi kremami, byłem u dermatologa i nic lepiej. Proszę o pomoc.
Nie pozostaje nic innego jak zaprosić Pana do naszego gabinetu w celu opracowania Pańskich podeszew i ewentualnych rozpadlin. W trakcie wizyty usuniemy namiar zrogowaciałego naskórka, zabezpieczymy rozpadliny opatrunkami i wykonamy odciążeniu redukujące bolesność przy chodzeniu. W razie konieczności możemy wykonać dla Pana wkładki, pomożemy też w doborze odpowiedniego obuwia.
Moja babcia na piętach ma bardzo twardą i grubą skórę, która jej pęka. Czasami, szczególnie latem, pięty tak jej pękają, że ma rany. Bardzo się o nią martwię, bo babcia od dawna choruje na cukrzycę. W lato, kiedy na stopach pojawiają się rany babcia ma duże trudności z poruszaniem się i zakładaniem opatrunków. Czy leczycie Państwo takie przypadki? Jak mogę pomóc babci? Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna
Od wielu lat w czasie lata mam problem z piętami, które mi pękają. Nie wygląda to estetycznie szczególnie kiedy chodzę w japonkach lub sandałkach bo w miejsce pęknięć dostaje się brud. Czy jest na to jakiś sposób? Czy możecie mi Państwo jakoś pomóc?
Bardzo pękają mi pięty, do krwi i bardzo bolą. Ścieram codziennie tarką, ale to nie pomaga. Co mogę zrobić, aby przestały pękać?
Od kilku lat borykam się z problemem pękających pięt, naskórek jest bardzo gruby i pęka. Nie boli ale wygląda bardzo nieestetycznie. Smaruje dwa razy dziennie bardzo tłustym kremem i nie pomaga.
Dzień dobry, mam ogromny problem z suchością i pękaniem pięt, co mogę zrobić żeby poprawić ich kondycję? Łukasz
Mam strasznie bolące pęknięcia na piętach przeszkadzają mi w chodzeniu i funkcjonowaniu, nie wspomnę o tym, że nie ma opcji pokazania stop w odkrytych butach. Pomocy! Ania
Jaka jest różnica miedzy pękającymi piętami a zrogowaceniami?
Pękające pięty są to linijne ubytki naskórka w obrębie pięt widoczne na powierzchni skóry, które występują na tle nadmiernej suchości i zrogowaceń skóry. Niekiedy zmiany te mogą być głębokie i bolesne.
Przyczyną obu problemów mogą być: nadmierna suchość skóry i obciążenia, nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp, źle dobrane obuwie czy też choroby pierwotne takie jak atopowe zapalenie skóry czy zaburzenia pracy tarczycy. Zapraszam na konsultację, na której ocenię zmiany skóry i zaproponuję indywidualną terapię skóry.
Proszę o pomoc – mam pięty pokryte zgrubiałą skórą, która pęka. Próbowałam moczyć je w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek i myła, ścierać z użyciem pumeksu i tarki, ale nic nie pomaga. Co robić?
Zapraszam na konsultację, na której ocenię zmiany skóry i zaproponuję indywidualną terapię skóry.
Dzień dobry, mam problem z suchością skóry, stosuje kosmetyki z dużą ilością mocznika, ale mam wrażenie, że skóra jest w jeszcze gorszym stanie niż przed smarowaniem, zaczęła się łuszczyć i okropnie wygląda. Czy da się coś z tym zrobić? Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle. Elwira, Piaseczno
Witam, ciągle pękają mi pięty, szczególnie zimą, nawet po zabiegach w gabinecie, już nie wiem zupełnie czy wszystko jest w porządku z moim organizmem. Bardzo proszę o radę. Katarzyna W.
Jak sobie poradzić z pękającymi piętami?
Zauważyłam ze po lecie bardziej pękają mi piety, proszę o pomoc.
Mój problem trwa od 10 lat i polega na tym, że pękają mi pięty tylko w dwóch miejscach, tak jak by tam gdzie odkłada się dużo twardej skóry, te miejsca są jakieś nietypowe, pagórkowate i nie da się tego dobrze usunąć pumeksem. Zauważyłam że w przeciągu tych 10 lat to się mocno rozwinęło. Alicja, Warszawa
Mam suchą skórę przez co pękają mi pięty i zahaczam nimi o pościel. Da się coś z tym zrobić? Wizyty u kosmetyczki nic nie dają. Kasia W.
Jakie są przyczyny pękających pięt?
Jak zabezpieczyć pięty przed pękaniem? Czy są jakieś wkładki?
Jestem 27. tygodniu ciąży i zauważyłam, że moje pięty są pogrubiałe i popękane. Jak mogę o nie zadbać, by nie zaszkodzić dziecku?
Czy są sposoby na ochronę pięty w bucie by ograniczyć i pękanie?
Stosuje tarkę do pięt codziennie a one dalej pękają? Co robić?
W okresie letnim bardziej pękają mi pięty, jaka może być przyczyna?
Dlaczego, pomimo smarowania stóp różnymi kremami, skóra na piętach łuszczy się i pęka?
W jaki sposób leczy się pękające pięty, zwłaszcza takie, które pękają boleśnie?
Dzień dobry, jestem alpinistą, ale ostatnio zacząłem trenować kickboxing i okropnie zaczęły mi pękać pięty. Jestem szczupły, wydaje się lekki, dbam o higienę, kremuję stopy, a pomimo to pęknięcia są bardzo bolesne i się długo goją. Trenuję 5x w tyg., nie mam możliwości odłożenia treningów- przygotowuję się do zawodów. Nie jestem z Warszawy, ale jak będzie potrzeba i rozwiązanie mojego problemu jestem gotów przyjeżdżać na spotkania do Państwa gabinetów.
Witam, ostatnio byłam u kosmetyczki na oczyszczaniu pięt i ona zauważyła jakieś "przerosty na piętach" i mówiła, że to kurzajki. Pięty bolą i pękają również w tych okolicach. Nie wiem gdzie mam z tym się udać, moja kosmetyczka powiedziała, że rezygnuje z dalszego oczyszczania, bo nie radzi już sobie. Czy wy jesteście w stanie postawić diagnozę mojego problemu?
Czy przy terapii pękających pięt muszę stosować dodatkowe preparaty, poza smarowaniem nawilżającym kremem?
Moim problemem są duże zrogowacenia na całych stopach, zwłaszcza na piętach, dodatkowo na całej powierzchni skóry są takie dziwne dziurki, ponadto mam dużą nadpotliwość stóp i nieprzyjemny zapach. Czy z takim problemem mogę zgłosić się do podologa, czy raczej potrzebny jest dermatolog?
Podolog, jest w wstanie pomóc w obu przypadkach, zarówno hiperkeratoz jak i keratolizy dziobatej. Zapraszam na wizytę, aby zdiagnozować problem i znaleźć najskuteczniejsze rozwiązanie.
ewielkie rany, m.in. są to produkty na bazie propolisu, colostrum, kwasu hialuronowego, czy srebra. Częstotliwość stosowania preparatów zaleca podolog prowadzący terapię. W razie wątpliwości proszę skonsultować się ze specjalistą podologiem.