Zaznacz stronę

Grzybica paznokci WARSZAWA MOKOTÓW

Nasz gabinet podologiczny na Mokotowie nie został jeszcze otwarty. Zapraszamy na konsultację podologiczną do naszych gabinetów podologicznych znajdujących się w dwóch częściach Warszawy: na Bielanach i Saskiej Kępie. Nasi specjaliści skutecznie pomogą Ci zwalczyć grzybicę paznokci.

ponad 13 lat DOŚWIADCZENIA

dbamy o stopy LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Przyczyny powstawania

 • nieodpowiednia higiena
 • niewłaściwie obcinanie paznokci
 • urazy mechaniczne
 • nadmierna potliwość stóp
 • przesuszone stopy
 • choroby autoimmunologiczne

Video

Grzybica paznokci – Warszawa Mokotów

Grzybica paznokci jest chorobą całkowicie uleczalną. W momencie zauważenia u siebie objawów świadczących o rozwoju infekcji grzybiczej nie powinno się zatem zbytnio zamartwiać, lecz od razu poszukać fachowej pomocy. Leczeniem grzybicy paznokci zajmuje się podolog.

Skąd bierze się grzybica paznokci?

U wielu osób grzybica paznokci jest wynikiem nieleczonej grzybicy stóp. Swędzenie i pieczenie stóp jest często lekceważone w nadziei, że niepozorne dolegliwości samoistnie znikną. Zamiast tego choroba przybiera na sile – objawy się coraz bardziej uporczywe, a z biegiem czasu pojawiają się nowe.

Grzybicą paznokci zarazić się można, mając kontakt z osobą chorą lub dotykając powierzchni, której ona sama wcześniej dotykała. Gdy grzyby osadzą się na powierzchni naszej skóry, nietrudno o zakażenie. Wystarczy, że płytka paznokcia zostanie uszkodzona, a te wnikną pod nią i doprowadzą do rozwoju infekcji.

Rozpoznanie grzybicy paznokci

Objawy świadczące o zakażeniu grzybiczym mogą pojawić się wyłącznie na jednym palcu, jak również na kilku palcach jednocześnie. Grzybicę paznokci najłatwiej rozpoznać po:

 • nieestetycznych przebarwieniach (białych, żółtych lub brązowych plamach),
 • zgrubieniach, pofałdowaniach i odkształceniach płytki paznokciowej,
 • kruchości i łamliwości paznokci,
 • oddzieleniu się paznokcia od łożyska,
 • stanie zapalnym wokół paznokcia,
 • przykrym zapachu.

Aby potwierdzić lub wykluczyć infekcję, trzeba wykonać badanie. Najczęściej stosuje się badanie mykologiczne, czasem także badanie laboratoryjne polegające na wycięciu fragmentu zmienionej chorobowo płytki paznokcia i obejrzeniu go pod mikroskopem.

Leczenie grzybicy paznokci – Warszawa Mokotów

Mieszkasz w dzielnicy Mokotów w Warszawie i szukasz podologa w okolicy, które pomoże Ci wyleczyć się z grzybicy? Zapraszamy do kliniki Satin, gdzie uzyskasz kompleksową opiekę podologiczną. Nasze gabinety znajdują się na Bielanach i na Saskiej Kępie. W pierwszej kolejności nasz specjalista wykona specjalistyczne badanie i postawi diagnozę. Wiedząc, jaki rodzaj grzyba wywołał zakażenie, dobierze indywidualną metodę leczenia. Udzieli także szczegółowych zaleceń, jak dbać o stopy na co dzień, aby możliwie jak najszybciej uporać się z chorobą. Leczenie grzybicy paznokci jest długie i żmudne, dlatego najlepiej podjąć je na początkowym etapie choroby. Nie czekaj zatem, aż objawy przybiorą na sile, tylko jak najszybciej umów wizytę u podologa.

Wizytę u podologa rozpoczyna wywiad z pacjentem i wizualna ocena zmian. Następnie specjalista przeprowadza badanie mykologiczne, które pozwala wybrać adekwatną do rodzaju zakażenia metodę leczenia. Na wynik takiego badania trzeba czekać ok. 3 tygodnie. Terapia opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków o działaniu grzybobójczym i grzybostatycznym. W niektórych przypadkach konieczne staje się zastosowanie lasera lub terapii fotodynamicznej. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym jednak nie wystarczą, aby pozbyć się bolesnych dolegliwości. Pacjent dodatkowo musi wypełniać zalecenia lekarza i przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Jeśli istnieją podejrzenia, że pacjent cierpi na grzybicę paznokci, w pierwszej kolejności podolog bada próbkę paznokcia i określa rodzaj grzyba, jaki wywołał infekcję. Następnie ocenia stopień zaawansowania zmian. Przy doborze typu kuracji bierze pod uwagę także miejsce występowania zmian, liczbę zajętych chorobą paznokci oraz obecność ewentualnych stanów zapalnych. W przypadku, gdy pacjent na stałe przyjmuje jakieś leki, specjalista dodatkowo sprawdza, czy dobrane przez niego preparaty nie wejdą z nimi w interakcje. Dopiero mając pełen obraz sytuacji, podejmuje decyzję o wdrożeniu konkretnej metody leczenia.

Trzeba ściśle przestrzegać zaleceń podologa w zakresie codziennej pielęgnacji stóp. Powinno się regularnie stosować przepisane przez niego leki i aplikować kosmetyki do pielęgnacji stóp. Oprócz tego należy pamiętać o dokładnym osuszaniu stóp po kąpieli, z uwzględnieniem przestrzeni między palcami, bo to właśnie tam najczęściej gromadzą się zarazki i bakterie. Dodatkowo w miejscach użytku publicznego zawsze trzeba nosić klapki  i nie należy pożyczać swojego obuwia innym. O szczegóły dotyczące pielęgnacji stóp na co dzień najlepiej dopytać podologa podczas wizyty.