Zaznacz stronę

Płaskostopie poprzeczne

 

  • dobór indywidualnej metody dla każdego pacjenta
  • doświadczenie poparte tysiącami ukończonych terapii
umów wizytę

Przyczyny powstawania

  • wiotkość więzadeł i torebek stawowych – przebyte urazy
  • osłabienie mięśni
  • otyłość
  • praca o charakterze stojącym – okres ciąży
  • płaskostopie podłużne
  • stopa wydrążona
  • noszenie nieprawidłowego obuwia
  • choroby układowe, np. reumatoidalne zapalenie stawów – przykurcz mięśnia trójgłowego łydki
  • niestabilność pierwszej kości śródstopia

DEFINICJA

Płaskostopie poprzeczne to deformacja stopy polegająca na obniżeniu kości śródstopia, co skutkuje z kolei spłaszczeniem łuku poprzecznego przedniego. Stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność. Głównymi punktami podporu w obrębie przodostopia są I i V kość śródstopia, w przypadku płaskostopia poprzecznego następuje zmiana punktów podparcia na II i III kość śródstopia. W wyniku tego w tych miejscach powstają zrogowacenia zwane modzelami, które mogą przekształcić się w bolesne odciski. Pojawiają się również obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe zarówno w obrębie stóp, jak i łydek czy kręgosłupa. Płaskostopie poprzeczne często związane jest z występowaniem deformacji w obrębie palców takich jak palce młotkowate, palce szponiaste oraz paluch koślawy.

LECZENIE

Leczeniem płaskostopia zajmuje się ortopeda lub fizjoterapeuta. W większości przypadków główną formą postępowania leczniczego są ćwiczenia wzmacniające stopy oraz kończyny dolne. Jednak najbardziej skuteczną metodą jest prawidłowo wykonana indywidualna wkładka ortopedyczna. Wkładki mają za zadanie unieść łuk poprzeczny przedni stopy (dzięki specjalnej pelocie metatarsalnej), skorygować nieprawidłowe ustawienie stopy oraz zmniejszyć ból w okolicy przodostopia.

DOBRZE WIEDZIEĆ, WARTO STOSOWAĆ

Często już nawet sama konsultacja pomaga w rozwiązaniu problemu. Odpowiednia ocena stanu stopy, dopasowanie preparatów do struktury Twojego naskórka czy zabiegi pielęgnacyjne pomogą Ci uzyskać upragniony efekt i pozbyć się tej przypadłości. Podstawowe rady naszych podologów dla pacjentów z tym problemem to: spożywanie odpowiedniej ilości wody, noszenie obuwia oraz skarpetek z naturalnych surowców, codzienna higiena oraz pielęgnacja odpowiednio dopasowanym preparatem.

 

Porady

naszych specjalistów

Kurzajki – wylecz to!

Popularne kurzajki to brodawki wirusowe wywołane obecnością wirusa HPV w organizmie. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być nosicielem tego wirusa. A to pozwala sądzić, że miliony ludzi na całym świecie zmagają się z tym wstydliwym problemem skórnym.

czytaj dalej…

Opinie

naszych pacjentów
Już pierwsza wizyta przyniosła znaczną ulgę! Dziękuję
Wiesława

Od ponad roku jestem pacjentem Satin, regularne wizyty i stosowanie się do zaleceń znacznie podniosły mój komfort życia. Zdecydowanie polecam ten gabinet.
Tadeusz

opinie o Satin