Krwiaki podpaznokciowe
- Ulga już po pierwszej wizycie
- Zabezpieczenie przed infekcjami grzybiczymi
- Poprawa komfortu i estetyki
ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA
partner podologiczny LEGII WARSZAWA
sztab SPECJALISTÓW
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
- zbyt małe, za ciasne buty
- sport (bieganie, piłka nożna, trekking)
- kontuzje i wypadki
- deformacje ortopedyczne
Definicja
Krwiaki podpaznokciowe to wylew krwi pod płytką paznokcia spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Objętość krwiaka zależy od przebytego urazu. Paznokieć ma ciemne, czerwono-czarne zabarwienie.
Kiedy zgłosić się do podologa?
Drobne krwiaki nie zawsze wymagają leczenia. Poważniejsze urazy, gdy nacisk na paznokieć powoduje bolesność warto skonsultować z podologiem. Jeśli paznokieć jest mocno wybrzuszony, występuje obrzęk w okolicach macierzy lub masz problem z założeniem buta, zalecamy wizytę w gabinecie.
Jak wygląda leczenie?
Podolog może przewiercić się przez paznokieć lub w inny sposób usunąć krwiak – zabieg nie należy do bolesnych. Usunięcie daje natychmiastowy efekt przeciwbólowy oraz estetyczny. Ważna jest dezynfekcja oraz dobór preparatów regenerujących łożysko. Przy odpowiednio wczesnej interwencji jest szansa, że paznokieć przyrośnie do łożyska. Ważna jest obserwacja płytki paznokcia, gdyż może dojść do jej zainfekowania grzybami lub bakteriami.
Podolog poinformuje Cię o sposobach na unikanie tworzenia się krwiaków – ważny jest dobór właściwego obuwia, odpowiednie skracanie i szlifowanie paznokci oraz ewentualne zniesienie konsekwencji deformacji ortopedycznych (np. za pomocą wkładek).
Czas terapii
Czas terapii jest bardzo indywidualny, uzależniony od tempa wzrostu paznokcia. Jeśli uraz nie był duży, jest szansa, że zachowasz swój paznokieć, a krwiak z czasem się zrośnie. Często jednak paznokieć po urazie nie trzyma się macierzy. Pod spodem zazwyczaj szybko zaczyna rosnąć nowy paznokieć. Najczęściej rekomendujemy zostawienie starej płytki paznokcia (jeśli nie uraża tkanek miękkich), gdyż stanowi ona formę ochrony łożyska przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Dzisiaj rano w trakcie przeprowadzki spadła mi na paluch ciężka płyta. Palec pulsuje i bardzo boli. Zrobił się już siny. Czy można coś z tym zrobić, czy trzeba ściągać paznokieć? Adam
Od kilku lat mam problem z paznokciami u dużych palców. Uprawiam nordic walking i po zawodach bolą mnie paluchy, które podchodzą krwią i często schodzi mi paznokieć. Czy można coś z tym zrobić? Agnieszka
Dzień dobry, uderzyłem się wczoraj dość mocno w palec, zrobił się krwiak pod paznokciem i bardzo boli. Czy można coś zrobić, żeby tak nie bolało, nie mogę założyć buta.
Witam, dzisiaj na treningu karate miała miejsce dość nietypowa sytuacja, a mianowicie podczas ćwiczeń kolega uderzył pięta w dużego palucha stopy prawej. Płytka paznokcia jest czerwona wydaje mi się ze zrobił się tam duży krwiak, i mam odczucie, ze jest to wszystko napompowane i jest bolesne. Warto się wybrać do Państwa z taka przygoda ? Czy za bardzo dramatyzuje ? Marta
Witam, ostatnimi czasy spadła mi szafka na stopę. Po pewnym czasie mogłem zaobserwować, że są widoczne krwiaki pod paznokciami. Minęło już trochę czasu i wydaje mi się, ze paznokieć zaczyna się zmieniać i zabarwiać na dziwny kolor. Są w stanie mi Państwo pomóc? Arek
Witam, wczoraj spadła mi mała doniczka na palucha w lewej stopie, myślałem że ból przejdzie samoistnie, a dzisiaj się on znacznie nasilił i widzę wylew pod płytką paznokcia. Są w stanie mi Państwo pomóc? Roman
Jak najbardziej Panu pomożemy zmniejszając nie tylko dolegliwości bólowe, ale również możliwość powikłań do minimum.
Dziej dobry, jakiś czas temu kopnąłem się dużym palcem w stopie w futrynę. Zrobił mi się krwiak, który w miarę regularnie schodził. Ostatnimi czasy zaczyna zmieniać się koloryt paznokcia. Damy radę to naprawić? Pozdrawiam, Marek
W weekend doznałam urazu dużych palców u stóp podczas jazdy na nartach. W okolicy paznokci wystąpiło zbielenie i zasinienie skóry. Paznokcie pod naciskiem "pływają", jakby straciły przytwierdzenie do palców od strony obłączka. Dodam jeszcze, że posiadam swoje własne buty narciarskie, które były dopasowywane pod moje stopy i wcześniej korzystanie z nich nie powodowało u mnie podobnych dolegliwości. Jedyną różnicą jest, że w tym roku nałożony miałam lakier hybrydowy i paznokcie były dzięki niemu dużo twardsze. Dokucza mi lekki, ale nieustanny, ćmiący ból. Obawiam się również, że paznokcie niedługo zaczną "schodzić". Chciałabym wiedzieć czy można je jakoś zabezpieczyć, aby gwałtownie nie zerwać paznokci ani nie powodować kolejnych urazów. Podolog z gabinetu, w którym wykonuję pedicure niestety nie potrafiła nic doradzić, twierdząc że przypadek jest zbyt poważny jak na jej umiejętności. Czy w swojej ofercie posiadają Państwo usługę, która mogłaby pomóc?
Witam, wczoraj uderzyłem paluchem o futryne i zrobił mi się spory krwiak i czuje napór ciśnienia z tej krwi na całego palucha, jest to bolesne. Są w stanie państwo mi pomoc ?
Dziej dobry, po wczorajszym bieganiu nabawiłem się krwiaków podpaznokciowych, zrobił się spory wylew, większość płytki jest zalana. Czy to inwazyjne zjawisko? Powinienem coś z tym zrobić? Pozdrawiam
Po uderzeniu zrobił mi się cały paznokieć czarny. Pewnie to grzybica, co mogę z tym zrobić?
Lekarz zalecił mi zdjąć paznokieć, pod którym, po urazie, zrobił się krwiak. Czy jest to konieczne?
Po założeniu nowych butów do biegania pod paznokciem zrobił się bolesny siniak, cały paznokieć jest czarny... Zimne kompresy i leki przeciwbólowe nie pomagają. Co robić?
Zapraszam na wizytę, w trakcie której przeprowadzę konsultacje, zabieg i prawidłowo zabezpieczę paznokieć, by wspierać jego regeneracje po urazie.
Zwróciłam uwagę, że paznokcie stopy prawej zaczęły robić się sino-fioletowe. Nie pamiętam bym uderzyła w coś nogą. Stopa nie boli, nie malowałam paznokci. W ostatnim czasie nie byłam na żadnych zabiegach kosmetycznych. Czy może być to grzybica?
Dzień dobry, podczas wczorajszej jazdy na rowerze zawadziłam paluchem stopy lewej o krawężnik. Najpierw palec bolał a dzisiaj rano jest straszny napuchniętych i „napompowany” - paznokieć uniósł się do góry i jest jeszcze bardziej bolesny, są w stanie Państwo mi pomóc?
Witam, uprawiam regularnie bieganie przełajowe, nabawiłem się krwiaków pod większością paznokci czy są w stanie Państwo przywrócić mi wygląd paznokci na lato?
Dziś rano przytrzasnęłam sobie kciuk drzwiami od samochodu. Paznokieć zrobił się czarny, pulsuje i bardzo boli! Proszę o pomoc.
Po zdjęciu hybrydy z paznokci zauważyłam fioletową plamkę pod paznokciem...a sam paznokieć jest mleczno-żółty i ledwo się trzyma skóry. Czy to może być grzybica?
Czy po dużym urazie paznokcia, kiedy pojawia się krwiak, zawsze trzeba go zdejmować albo zrywać?
„Zdejmowanie” czy „zrywanie” paznokcia jest praktyką, której w większości przypadków nawet nie powinno się stosować ze względu na fakt, ze jest to bardzo duży uraz dla łożyska i macierzy, produkującej komórki paznokcia. Najczęściej wystarczy fachowe odbarczenie krwiaka i odkażanie przez jakiś czas miejsca po urazie. Wówczas ryzyko tego, że paznokieć zejdzie, jest bardzo niewielkie. W przypadku urazu płytki i pojawienia się krwiaka należy skonsultować się ze specjalistą.
Czy odbarczenie krwiaka jest bolesne i kiedy należy je wykonać?
Sam zabieg wykonany w gabinecie podologicznym jest praktycznie bezbolesny. Stosuje się metody i narzędzia tak, aby nie naruszyć macierzy, ciała pod paznokciem i aby jak najbardziej oszczędzić paznokieć. Jeżeli krwiak jest spory i zajmuje większość albo całą powierzchnię pod paznokciem, taki zabieg należy wykonać, w miarę możliwości, jak najszybciej (w 2., 3., 4.dobie po urazie), kiedy jeszcze okolica jest tkliwa i widać wyraźnie „żywą” krew. Wówczas od razu jest działanie przeciw bólowe a ryzyko „zejścia” paznokcia jest znikome. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.
Bardzo proszę o poradę dotyczącą paznokcia w dużym paluchu. Ostatnio zauważyłam jakieś czarne wybroczyny pod płytka, nie przypominam sobie urazu, ale wygląda to źle. Co z tym zrobić? Barbara Sas
Pani Barbaro, bardzo istotne jest obejrzenie takiej płytki przez specjalistę w celu zróżnicowania zmiany z czerniakiem/pałeczką ropy błękitnej/krwiakiem podpaznokciowych/grzybicą. Na chwilę obecną proszę się nie martwić, ponieważ często powodem jest zwykły krwiak podpaznokciowy, nie można również takiej zmiany bagatelizować. Warto skorzystać z konsultacji podologicznej. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić etiologię tej zmiany.
Dzień dobry, od jakiegoś czasu zauważyłem, że moje paznokcie raz na jakiś czas stają się czarne. Dużo biegam i jestem aktywny fizycznie i czasami przeszkadzaja mi duże paluchy bo czuję w nich takie rozpychanie. Można coś z tym zrobić, jakoś zapobiegać? Marcin S.
Dzień dobry, około dwa dni temu uderzyłem się w paznokieć, zrobił się krwiak, teraz paznokieć jest cały czarny. Czy jesteście Państwo mi w stanie pomóc?
Czy można usunąć krwiak podpaznokciowy?
Trzy miesiące temu zrobił mi się krwiak pod paznokciem po urazie. Martwi mnie, że do tej pory nie zszedł. Co mogę zrobić?
Jestem na wycieczce w górach i pod powierzchnia paznokcia zebrała mi się krew i bardzo boli, co mogę zrobić żeby przestało?
5 miesięcy temu spadła mi szafka na duży palec u stopy. Zrobił się krwiak, aktualnie jest już w połowie paznokcia ale zaczyna brzydko pachnieć. Co można z tym krwiakiem zrobić?
Dzień dobry, moja córka jakiś czas temu doznała urazu lewego palucha, od tego czasu ma ciemny cały paznokieć a co gorsze zaczyna odchodzić i wygląda strasznie w tym momencie. Czy powinnyśmy się zgłosić do podologa? Malwina S.
Boli mnie bardzo paznokieć na dużym palcu, pulsuje, jest siny, nie mogę wytrzymać, zrobił mi się tam krwiak. Co z tym zrobić? Józef K.
Mój syn gra w piłkę. Ostatnio jeden z paznokci zsiniał i odstaje przy skórze, skąd wyrasta paznokieć. Od wczoraj sączy się ropa a skóra jest czerwona i opuchnięta. Co robić?
Po wycieczce w górach bolał mnie prawy paluch (paznokieć) i zrobił się cały ciemny, w ciągu jednego dnia, chyba zrobiła mi się grzybica. Czy zajmują się Państwo takim problemem?
Wczoraj spadło mi coś ciężkiego na palec i zrobił się krwiak pod paznokciem. Czy można coś z tym zrobić?
Witam, kilka dni temu spadł mi laptop na palec i teraz paznokieć ledwo się trzyma, wszystko jest sine, brzydko pachnie, czy powinienem udać się do podologa, czy chirurga. Help
Drodzy Państwo, mam ogromny problem z paznokciem na dłoni. Przybijałam gwóźdź w ścianę i młotkiem uderzyłam palec, cały paznokieć się rusza, wszystko jest nabrzmiałe. Zdarzyło się to wczoraj, co mam robić? Ból tak rozpiera, że nie mogę nawet myśleć. Hanna K., Warszawa
Jakiś czas po wycieczce w górach, zrobiły mi się krwiaki pod paznokciami dużych palców stóp. Paznokcie zeszły, odrosły, ale nie są już normalne. Od jakiegoś roku są "puste" w środku i są częściowo białe. Czy to jest grzybica? Czy da się z tym coś zrobić?
Dzień dobry, po wczorajszym treningu piłki nożnej mój syn bardzo mocno skarży się na ból palucha prawej stopy. Po obejrzeniu palca okazało się że cały paznokieć jest czarne a palec bardzo bolesny. Co się stało? Czy są państwo w stanie jakoś pomóc?
specjalista-podolog
Dzień dobry w ostatni weekend byłam na delikatnym trekkingu w górach. Wyjazd był niespodziewany i nie miałam ze soba swoich butów do chodzenia po górach i pierwszy raz w życiu wyszłam na szlak w butach pożyczonych. Na początku wydawało się że wszystko jest dobrze natomiast pod sam koniec wycieczki zaczęłam odczuwać delikatny dyskomfort w obrębie paluchów obydwu stóp. Po zdjęciu butów dyskomfort zamienił się w pulsujący ból, obydwa paznokcie takie jakby odkleił się od palca i wyciekło spod nich sporo przezroczystego płynu. W tej chwili trzymają się tylko dzięki plastrom, które na nie nakleiłam. Wiem że takie rzeczy często się zdarzają i wiem też że w takich sytuacjach paznokcie często odrastają brzydkie i zdeformowane. Bardzo zależałoby mi aby tego uniknąć. Czy mogą mi państwo jakoś pomóc.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do trekkingu? W moich starych cały czas sinieją mi paznokcie po wędrówkach...
Podstawą przy zabezpieczeniu stóp przed urazem w trakcie trekkingu jest dobór odpowiedniego obuwia. But nie może być ani za mały, ani za duży – długością powinien być dopasowany do najdłuższego palca stopy (palucha lub drugiego palca). W trakcie mierzenia butów warto robić tę czynność już w docelowych skarpetach trekkingowych – są grubsze i pozwolą ocenić wygodę stopy w bucie.
Stabilizację stopy w bucie uzyskamy poprzez odpowiednią metodę wiązania buta, która ochroni stopę przed nadmiernym ślizganiem się stopy w bucie w trakcie chodu: but należy wiązać w pozycji siedzącej, uprzednio cofając i dociskając piętę do podłoża oraz zapiętki buta. Wybranie sznurówek oraz wysokość wiązania dostosowujemy to kształtu stopy i własnej wygody pamiętając, by stopa nie latała luźno w bucie. Ostatnią kwestią, o której warto pamiętać przed wyjściem w teren to prawidłowe skrócenie paznokci. W trakcie długich wędrówek nie zaleca się wykonywania stylizacji hybrydowych na paznokciach stóp.