Zaznacz stronę

Kongres Podologicznie III

Ostatni weekend października był dla nas idealną mieszanką wiedzy i praktyki z pięknymi dolnośląskimi widokami. Wszystko to za sprawą udziału w kongresie Podologicznie III, który odbył się we Wrocławiu. Spotkanie zgromadziło setki specjalistów z całej Polski.

Dla nas była to nie tylko wspaniała okazja do wymienienia swoich doświadczeń, ale również do pogłębienia wiedzy w danych obszarach. Dwa dni pełne wykładów i przykładów z codziennej praktyki podologicznej zleciały błyskawicznie, a wszystko to w doborowym towarzystwie. W kongresie uczestniczyły trzy nasze podolożki: Hanna Suchecka, Izabela Jaszczur-Janus oraz Monika Bąbiak.

Jakie tematy były poruszane podczas kongresu? Oto krótki przegląd:

Kongresową dawkę wiedzy rozpoczęliśmy do pytania, czy istnieją łatwe sposoby na trudnego pacjenta, czyli jak postępować w gabinecie w sytuacjach kryzysowych. Temat ten był doskonałym motywem do wymiany doświadczeń i ożywionej dyskusji.

Potem przyszedł czas na leczenie rogowca stóp i dłoni, który jest stosunkowo rzadką, ale trudną do zdiagnozowania i leczenia chorobą. Podczas tego wykładu poznaliśmy przyczyny, objawy i sposoby terapii. Nie zabrakło również przykładów z praktyki podologicznej.

Podczas kongresu nie mogliśmy pominąć tematu diabetyków. Niestety cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, a pacjentów z tzw. grupy podwyższonego ryzyka przybywa każdego dnia. Podczas wykładów zostały omówione m.in. zmiany skóry i paznokci stóp diabetyka, gdzie szczególną uwagę zwrócono na dobór odpowiedniej terapii i odciążeń w przypadkach zespołu stopy cukrzycowej. Nie zabrakło również przykładów naprawdę trudnych terapii stopy cukrzycowej.
Dobrze wiemy, że właściwe zdiagnozowanie i prowadzona terapia potrafi przynieść zadowalające efekty i uniknąć poważnych powikłań. Równolegle do tych działań obserwujemy rozwój technologii, która już teraz umożliwia monitorowanie stanu stóp pacjenta podczas chodu.
Tak jak i technologia niezwykle prężnie rozwija się podologia w Polsce, o czym świadczą coraz częstsze przypadki ścisłej współpracy na linii podolog – chirurg. Podczas wykładu o tej tematyce szczególną uwagę zwrócono na powikłania w praktyce podochirurgicznej i sposoby minimalizowana ryzyka.

Organizatorzy kongresu Podologicznie III oprócz dawki merytorycznej wiedzy, przygotowali również praktyczne wskazówki jak np. skuteczny marketing podologa czy wykład głównej pomysłodawczyni kongresu Dominiki Bilik „Bądź człowiekiem, pozostań specjalistą” o relacjach między pacjentem a podologiem.

Wisienką na torcie był wykład niespodzianka, który poprowadził Andreas Greppmayr, podolog, chiropodysta, prowadzący praktykę w niemieckim Martinsried. Wnuk Josefa Greppmayra, który w 1953 opatentował metodę rekonstrukcji paznokci. Zaprezentował nam nowe metody korekcji wrastających paznokci, które sam praktykuje w Niemczech.

opinie o Satin