Zaznacz stronę

Usuwanie odcisków

220 zł
każda kolejna zmiana +120 zł
indywidualnie,
średnio od 1 do 3 wizyt
  1. Ulga już po pierwszej wizycie
  2. Skuteczna eliminacja przyczyn
  3. Dobór właściwych materiałów odciążających

umów wizytę umów e-wizytę

ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

PRZYCZYNY POWSTAWANIA

  • stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych
  • nieodpowiednio dopasowane lub zbyt ciasne obuwie
  • wady postawy
  • nadwaga

SPRAWDŹ EFEKTY LECZENIA W NASZYCH GABINETACH

DEFINICJA

Odciskamy nazywamy obszary zrogowaciałego naskórka. Odciski powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując silny ból. Problem odcisków najczęściej dotyczy osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt. Odciski to reakcja obronna organizmu na długotrwały ucisk podłoża.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Nieusuwane odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę, powodując duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Dodatkowo odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać one natychmiastowo usunięte ze stopy. Im wcześniej zgłosimy się do podologa, tym szybciej wyleczymy odciski. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.

CZAS TERAPII

Czas terapii i liczba zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się odcisków. Usuwanie odcisków powinno być przeprowadzone jak najszybciej po ich wykryciu, gdyż im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety to schorzenie jest często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty.

CZY ODCISKI MOŻNA WYLECZYĆ?

Usuwanie odcisków w dużej części przypadków nie likwiduje przyczyn ich powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienia do ponownego powstawania odcisków. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty. Sukces terapii usuwania odcisków w dużej mierze zależy także od odpowiedniej pielęgnacji w domu, przestrzegania zaleceń podologa czy stosowaniu indywidualnych odciążeń lub ortez, przygotowanych przez specjalistę.

Porady

naszych specjalistów

Od kilku lat mam problem z powracającymi odciskami. Co uda się wyleczyć, za chwilę znów powraca. Czy tak już będzie zawsze? Marcin

Panie Marcinie, odciski powstają jako reakcja obronna organizmu na stały ucisk. Źródeł nawracania może być wiele: zbyt ciasne obuwie lub wady postawa. Można jednak skutecznie zminimalizować ryzyko nawrotu odcisków poprzez przestrzeganie wszystkich zaleceń podologa: stosowanie odpowiednich preparatów, wkładki ortopedyczne, indywidualne odciążenia czy ortezy.

Opinie

naszych pacjentów
Dziękuję bardzo zespołowi podologów za profesjonalizm, zaangażowanie i świetne podejście do pacjenta. Dobra robota!
Barbara

Czy raz usunięty odcisk będzie wracał?
Raz usunięty odcisk może odrastać na nowo. Dzieję się tak jeśli nie wyeliminujemy przyczyny, która go powoduje. Do przyczyn odpowiedzialnych za odciski należą najczęściej deformacje stóp oraz nieprawidłowe obuwie, które za mocno dociska pewne obszary na stopie co w konsekwencji powoduje bolesny odcisk. W celu odciążenia miejsc narażonych na odciski ważny jest, prawidłowy dobór odpowiednich odciążeń, które wyeliminują problem lub spowolnią proces jego narastania. To przede wszystkim: indywidualne ortezy, separatory, wkładki ortopedyczne oraz wygodne obuwie.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Chciałam usunąć odcisk między palcami za pomocą plastrów na odciski z apteki. Rezultat jest taki, że odcisk chyba pozostał, a palec bardzo boli i jest spuchnięty i nie mogę chodzić. Czy są Państwo w wstanie mi pomóc?
Oczywiście, możemy Pani pomóc szybko i skutecznie. Proszę jak najszybciej umówić się na wizytę. Odcisk usuniemy i założymy opatrunek, którY zniweluje stan zapalny. Zaopatrzymy Panią również w opatrunek odciążający, który zapewni Pani natychmiastowy komfort w chodzeniu.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Od kilku lat mam bolesny odcisk na podeszwie stopy, wielokrotnie usuwany przez podologa w innym gabinecie. Podobno muszę zrobić wkładki ortopedyczne, aby go w końcu skutecznie usunąć. Według mnie, odcisk nigdy nie został do końca usunięty i dlatego ciągle odrasta, a wkładki wcale nie są mi potrzebne. Chciałem poprosić o opinię na ten temat.
To prawda, aby skutecznie pozbyć się problemu z przewlekłym odciskiem, należy zaopatrzyć się w dobrze zrobione wkładki ortopedyczne, ponieważ przyczyną powstawania odcisków, poza niewłaściwym obuwiem, jest nieprawidłowe przenoszenie ciężaru ciała, spowodowane najczęściej deformacjami ortopedycznymi. Zapraszam na wizytę, na której zdiagnozujemy Pana problem i znajdziemy najlepsze rozwiązanie. W razie potrzeby, podolog usunie odcisk, a na kolejnej wizycie fizjoterapeuta zrobi indywidualne wkładki ortopedyczne.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy stosując apteczne preparaty można pozbyć się odcisków?
Skład popularnych i szeroko dostępnych preparatów na usuwanie odcisków i zrogowaceń opiera się głównie na kwasie salicylowym i mlekowym, w rożnym stężeniu. Wiele osób, nie wie o tym, ma na te składniki uczulenie. Mają one działanie intensywnie złuszczające i rozmiękczają naskórek do jego głębszych warstw. O ile w przypadku płytkich zrogowaceń tego typu preparaty mogą mieć zastosowanie, to jeśli chodzi o głębsze i bolesne odciski, z tzw. czopem rogowym, nie dają rady, gdyż zrogowacenia sięgają zbyt głęboko. Co więcej, należy zachować szczególną ostrożność przy tego typu specyfikach, gdyż zbyt długotrwałe stosowanie często prowadzi do powstania ran, stanów zapalnych i znacznej bolesności okolicy. Nie jest to, wbrew powszechnej opinii, preparat dla każdego. Dlatego, kiedy podejrzewamy, że na stopie zrobił się odcisk, warto skorzystać z pomocy doświadczonego podologa, który dobierze rodzaj preparatu i formę terapii.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Gdzie najczęściej robią się odciski?
Odciski robią się głównie w miejscach „nadmiernie obciążanych”, na przykład na podeszwach stóp w okolicy wystających głów kości śródstopia, w przypadku płaskostopia czy halluksów lub tzw. braku podściółki tłuszczowej. Często też są efektem nacisku buta na bardziej „wystający” staw palców stóp lub tez między palcami, gdzie stykają się 2 stawy i ocierają o siebie. Jest to przykra i niestety częsta dolegliwość osób cierpiących na różne deformacje kostno-stawowe stóp związane z noszeniem nieprawidłowego obuwia, bądź też chorób ogólnoustrojowych, czy autoimmunologicznych.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Chciałabym usunąć odcisk na stopie czy już na 1 wizycie jest to możliwe?
Dzień dobry. Jak najbardziej możliwe jest usunięcie odcisku na pierwszej wizycie. Najpierw przeprowadzana jest konsultacja i jeśli nie ma żadnych przeciwskazań podolog przechodzi do zabiegu usuwania odcisku.

Agnieszka Zawadzka
koordynator gabinetu

Mam dość uporczywy problem. Mam na śródstopiu odcisk, który jest już bolesny przy każdym kroku, przez to ustawiam stopę inaczej aby nie dotykać tym miejscem podczas chodu. Są w stanie Państwo mi pomoc?
Jak najbardziej, w gabinetach Satin zajmujemy się również odciskami. Zapraszamy na wizytę, podczas której nie tylko usuniemy zmianę, ale również ustalimy przyczynę jej powstawania, aby jak najrzadziej narastała ponownie.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, na pięcie zrobił mi się odcisk, dookoła skóra jest czerwona, przy każdym kroku czuje mocne pieczenie oraz potężny ból, przez to mam problem z lokomocja. Niebawem mam wyjazd, są w stanie mi Państwo ulżyć w bólu?
Zapewne zrobił się stan zapalny, który potęguje dolegliwości bólowe. Jak najbardziej zaopiekujemy się Panem i ulżymy w bólu już na pierwszej wizycie. Dodatkowo zaopatrzymy Pana w preparaty, aby stan zapalny szybko minął. Jeżeli będzie potrzeba zrobimy odciążenie tego miejsca, aby podczas chodzenia nie czuł Pan dyskomfortu.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, po ostatnim zabiegu usuwania odcisku zrobił mi się czarny strupek w tym miejscu. Czy to normalne? Wygląda trochę strasznie.
Tak, czarny strupek jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Do takiego koloru utlenia się azotan srebra, którym zabezpieczamy miejsca po odciskach.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Jak powinienem się przygotować do wizyty usuwania odcisków?
Zabieg usuwania odcisków nie wymaga szczególnego przygotowania. Podolog przed rozpoczęciem zabiegu zadba o niezbędne czynności takie jak dezynfekcja skóry oraz rozmiękczenie naskórka w miejscu zabiegu.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Czy usuwanie odcisku to jednorazowy zabieg czy będzie to kilka wizyt?
W zależności od przyczyny powstania odcisku, może on być usunięty w trakcie jednej wizyty lub usuwanie może być rozłożone na kilka wizyt. Jednak bez względu na to, zawsze zalecamy wizytę kontrolną po około 2-3 tygodniach.

Anna Milewska
specjalista-podolog

Witam, ostatnimi czasy na śródstopiu zrobiła mi się jakaś zmiana, która przy chodzeniu daje oznaki bólowe. Podczas namierzania problemu za pomocą Internetu samodzielnie mógłbym zdiagnozować to jako odcisk, ale nie jestem tego pewny. Czy są w stanie mi Państwo pomoc - ulżyć w bólu doprowadzić do tego aby ta zmiana już nie powstała? Roman
Zmiany związane z odciskiem tworzą się w miejscach przeciążonych, jest to reakcja obronna organizmu. Jak najbardziej zdiagnozujemy Pański problem i pomożemy go rozwiązać/ usunąć długotrwałe.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Witam, podczas biegania ostatnimi czasy odczuwam dosyć duży dyskomfort. A mianowicie na śródstopiu zrobiła mi się jakaś grudka ciemno żółta, która przy ucisku powoduje dolegliwości bólowe. Są w stanie mi Państwo pomoc i uwolnić od dolegliwości bólowych? Krzysztof
Z Pańskiej wiadomości wynika, że może to być tkanka odciskowa. Jeżeli tak będzie natychmiastowo ulżymy w bólu i podpowiemy co zrobić aby zredukować/usunąć przyczynę powstawania tego odcisku.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Mam dziwną, bolącą zmianę na placu, ale nie na stawie, tylko między palcami. Czy jest to możliwe, że to odcisk? W tych miejscach odciski się chyba nie robią.
Jak najbardziej, odciski mogą się robić w przestrzeniach międzypalcowych. Jest to zjawisko częste, głównie u osób, których palce są ułożone blisko siebie i dodatkowo u wielbicieli ciasnego w palcach, wąskiego obuwia. Aby ustalić, co jest przyczyną Pańskiego dyskomfortu, zapraszam na wizytę w gabinetach Satin.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Zrobił mi się odcisk międzypalcowy, użyłam plastrów na odciski i jest jeszcze gorzej, palec mi bardzo spuchł i bardzo boli. Czy są Państwo w stanie mi pomóc?
Skóra w przestrzeniach międzypalcowych jest bardzo delikatna, plastry na odciski zawierają kwasy, które bardzo często powodują stan zapalny w miejscu aplikacji. Wiemy, jak sobie radzić w takich sytuacjach. Po zabiegu i zastosowaniu odpowiedniego opatrunku, pacjenci odczuwają natychmiastowa ulgę. Zapraszam na wizytę w gabinetach Satin.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Czy odcisk międzypalcowy można usunąć jednorazowo? Czy to częsty problem?
Odcisk, który tworzy się między palcami, najczęściej na wewnętrznych krawędziach palców, na styku twardszych części palców (najczęściej na stawach) lub też przy paznokciach, są częstą przypadłością. Wynikają z nagromadzenia się zrogowaceń, powstających w wyniku nadmiernego ucisku w danym miejscu. Najczęściej nie są to odciski głębokie i z reguły udaje się je usunąć już na pierwszej wizyty. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na niezmienną konstrukcję budowy stóp, odciski mogą odnawiać się. Wówczas warto skonsultować ze specjalistą, czy jest potrzeba doboru wkładek ortopedycznych, zastosowania indywidualnych ortez czy gotowych odciążęń. Zmiana obuwia na szersze może mieć również kluczowe znaczenie w procesie tworzenia się odcisków.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy stosowanie preparatów z kwasem salicylowym usunie problem odcisków międzypalcowych?
Najczęściej nie jest to najlepszy wybór, gdyż stosowanie preparatów mocno złuszczających na własną rękę może wywołać stan zapalny i bardzo podrażnić wrażliwą skórę na palcach stóp. Odciski międzypalcowe najlepiej usunąć w gabinecie u specjalisty. W razie potrzeby, podolog dobierze odpowiedni preparat i wyda zalecenia do domu.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Od 3 lat mam powracający odcisk między palcami. Stosowałam już plastry na odciski, maść na odciski, nawet Dermatolog przepisał mi maść robioną. Wszystko pomaga tylko na chwilę, a odcisk później odrasta. Byłam u chirurga, który zaproponował mi by odcisk wyciąć lub wymrozić. Czy nic więcej nie można zrobić?
Odcisk jest punktowym zrogowaceniem skóry powstającym na skutek długotrwałego i powtarzającego się ucisku. Jednym z części odcisku jest jego korzeń, który podrażnia głębiej położone warstwy naskórka powodując jego ciągłe odrastanie. Zastosowanie plastrów czy preparatów opartych na kwasie salicylowym czy laktobionowym przynosi chwilową ulgę działając tylko na górne warstwy odcisku, które pod wpływem kwasu macerują się i złuszczają. By trwale usunąć odcisk należy usunąć tkanki zewnętrzne wraz z korzeniem. Zabieg taki można wykonać w ramach interwencji chirurgicznej lub nieinwazyjnego oczyszczania w terapii podologicznej. W ramach zabiegu podologicznego usuwa się wszystkie warstwy tkanki odciskowej, a po opracowaniu skóry podolog wykonuje miejscowe odciążenie, by zapewnić odpowiedni warunki do regeneracji skóry. Dodatkowo w terapii można wspomóc się użyciem preparatów kwasowych bądź krioterapii, która dodatkowo wspomoże proces pełnego usunięcia odcisku.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Pomocy! Między palcami zrobił mi się odcisk... Jestem na urlopie za granicą i nie wiem co zrobić.
Pomocne w redukcji dyskomfortu związanego z obecnością odcisku międzypalcowego mogą być: kompres z sody oczyszczonej, który zredukuje obrzęk pojawiający się w obrębie odcisku lub zabezpieczenie odcisku plastrem opatrunkowym z grubszą warstwą opatrunku, która zapewni większy odstęp między palcami i zmniejszy nacisk na zmianę odciskową. Jeżeli w pobliżu znajduje się apteka, warto wyposażyć się w maści z zawartością kwasu salicylowego lub mocznika (ok 20-30%). Taki preparat nakładamy 1 x dziennie na odcisk, a zmianę zabezpieczamy plastrem. Preparat zmiękczy odcisk co powinno ograniczyć dolegliwości bólowe. Po powrocie z urlopu zapraszam wizytę, w ramach której pomogę rozwiązać problem z odciskiem

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Niedawno kupiłam nowe buty i po tygodniu chodzenia zaczęłam odczuwać ból między palcami prawej, stopy. Pod palcami czuć tam było takie zgrubienie, nic twardego, po prostu więcej skóry. W aptece zaproponowano mi plastry na odciski, przykleiłam jeden na noc i jest dramat. Palec boli cały, jest czerwony i ciepły. Co robić?
Z opisu wynika, że zrobił się Pani odcisk międzypalcowy, które najczęściej są też odciskami miękkimi. W przypadku takich odcisków odradza się stosowanie plastrów z zawartością kwasu salicylowego, jak i innych kwasów. Pod ich wpływem często pojawia się stan zapalany a bolesność wzrasta. Zapraszam na wizytę w trakcie której usuniemy odcisk i wykonam opatrunki zapewniające prawidłowe gojenie. Wizyta będzie bezbolesna a  znaczna redukcja dolegliwości bólowych pojawi się zaraz po zabiegu.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Moja mama (89 lat) od lat boryka się z problemem odcisków międzypalcowych, do pewno momentu radziliśmy sobie sami w domu. Teraz wszystkie nasze sposoby (namaczanie, wyrywanie, itp.) przestały być skuteczne. Czy takie odciski można usunąć trwale? Czy w tym wieku jest to możliwe? Czy zabieg jest bolesny? Ile trwa rekonwalescencja?
Trwałość usunięcia odcisków zależy od powodu ich powstania, w niektórych przypadkach jest to możliwe. Usunięcie odcisków jest możliwe w każdym wieku. Zabieg jest bezbolesny. Nie ma okresu rekonwalescencji. Jeżeli nie radzą sobie Państwo już domowymi sposobami zapraszamy do gabinetu, tutaj usuniemy je w bezbolesny, bezpieczny sposób.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Ostatnio zauważyłam, że między palcami pojawił mi się niewielki guzek na skórze. W trakcie chodzenia w butach palec bardzo boli. Co to może być?
Jedną z częstszych przypadłości w obrębie skóry między palcami są miękkie odcisk międzypalcowe. Warto przeprowadzić konsultacje podologiczną, by potwierdzić rozpoznanie oraz podjąć działania mające na celu usunięcie odcisku.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Jakie mogą być przyczyny odcisków międzypalcowych?
Najczęstszymi przyczynami powstawania odcisków są:

  • niedopasowane obuwie, które powoduje nasilone tarcie naskórka między palcami oraz ucisk, stymulując skórę do nadmiernych podziałów i miejscowego rogowacenia
  • wyrodnienia stawów lub urazy miejscowe, które wpływają na powstanie deformacji w obrębie paluchów np. reumatoidalne zapalenie stawów, paluch koślawy czy złamania
  • wady postawy oraz stóp, które przyczyniają się do nierównomiernego obciążania stopy i nadmiernego nacisku w obszarze palców np. płaskostopie stóp

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Witam, mam problem z "czymś" między palcami u stopy. Boli mnie strasznie czwarty palec, jak dotykam to miejsce to nie czuć żadnego zgrubienia tylko po prostu boli. Co to może być? Czy możecie mi pomóc?
Z opisu wynika, że zrobił się Pani odcisk miękki, jest to najczęściej spotykany odcisk międzypalcowy. Na wizycie w gabinecie zostanie on usunięty, zrobiony będzie specjalistyczny opatrunek, a dolegliwości bólowe ustąpią. Zapraszam na wizytę.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry, moja mama ma bardzo zdeformowane stopy, halluxy, palce młotkowate. Narzeka na kłujący ból na górnej stronie drugiego palca, ma tam takie zgrubienie. Kiedyś próbowaliśmy usunąć to maścią na odciski, ale spuchł mamie cały palec. Czy można to usunąć?
Jak najbardziej, Pańskiej mamie zrobił się na grzbiecie palca drugiego odcisk. W trakcie wizyty całość odcisku zostanie usunięta, a na palec dobierzemy ortezę tak aby problem nie ponowił się zbyt szybko ponownie

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Po wizycie w gabinecie i usuwaniu odcisku między palcami po 3 miesiącach znów odczuwam dyskomfort, czasem ból w tym samym miejscu. Dlaczego tak się dzieje?
Odciski i nadmierne zrogowacenia powstają w wyniku nadmiernego ucisku, nieprawidłowego obciążania stóp w czasie chodzenia, czy też noszenia ciasnych i mocno dopasowanych butów. Skóra na palcach stóp, zwłaszcza między nimi, jest bardzo delikatna wrażliwa więc kiedy dochodzi w tych miejscach do nadmiernego ściśnięcia palców, uruchamiany jest mechanizm obronny skóry (przerasta na grubość aby chronić struktury pod spodem). Odciski między palcami często odrastają więc w takich przypadkach warto zwrócić uwagę na noszone obuwie, ewentualnie wdrożyć do codziennego użytku różnego typu osłonki na palce. W przeprowadzeniu terapii i doborze wszystkich specyfików pomoże specjalista.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jak można zapobiec powstawaniu odcisku, który ciągle odrasta w tym samym miejscu na śródstopiu?
W takim przypadku, poza usunięciem samego odcisku u specjalisty, z użyciem odpowiednich preparatów, warto takie miejsce odciążać aby problem nie nawracał. w tym celu w gabinecie stosuje się specjalne opatrunki odciążające, dzięki czemu chodzenie po zabiegu będzie ułatwione i bezbolesne. Odciski tworzą się w wyniku nieprawidłowego obciążania w czasie chodzenia, zatem warto wyrobić wkładki ortopedyczne dostosowane do rodzaju problemu, poza tym nosić obuwie z miękką amortyzującą podeszwą i stosować preparaty miejscowo zmiękczające skórę. W celu przeprowadzenia terapii, warto skonsultować problem z podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Dzień dobry, zmagam się z odciskiem od dłuższego czasu, jest on bardzo uporczywy i bolesny. Kombinuje za pomocą plastrów salicylowych, kremów na odciski ale finał jest jeden. Cały czas jest i wydaje mi się, ze sie powiększa problem. Pomogą mi państwo usunąć permanentnie odcisk? Krzysztof
Dzień dobry, zajmujemy się tym na co dzień i zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby zapewnić Panu komfort przy chodzeniu. Jest to złożony proces, na który składa sie kilka elementów: weryfikacja noszonego obuwia, analiza punktów podporu stopy oraz ergonomii chodu. Na pewno ulżymy w dolegliwościach bólowych już na pierwszej wizycie, a następnie postaramy się usunąć problem permanentnie.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dzień dobry, od kilku miesięcy jestem w stanie zauważyć pojawiające sie zrogowacenie miedzy małymi palcami na dwóch stopach. Jest to bardzo dokuczliwe i momentami zaczyna być bardzo bolesne. W mojej opinii problem sie pogłębia. Chciałbym zrobić z tym porządek, są w stanie mi państwo pomoc?
Dzień dobry, z Pańskiego opisy wynika, że może Panu dokuczać odcisk międzypalcowy. Jest on spowodowany regularnym uciskiem, ktory doprowadza do dyskomfortu. Może być to spowodowane przez zbyt wąskie obuwie. Zapraszamy na konsultację, na której dokładnie przeanalizujemy Pański problem i go rozwiążemy. Dodatkowo poinformujemy co zrobić żeby odcisk nie powrócił.

Adam Kłopotowski
specjalista-podolog

Dlaczego odciski między małymi palcami u stóp odnawiają się?
Przyczyną powstawania odcisków międzypalcowych, zwłaszcza pomiędzy 3.a 4., także 4. a 5. palcem, jest nadmierny nacisk sąsiadujących ze sobą palców. Wynika to z istniejących deformacji kostno-stawowych lub nachodzenia na siebie palców, czy też z ucisku w mocno dopasowanych butach. Jeżeli te czynniki nie są wyeliminowane, czyli noszone jest wciąż zbyt ciasne obuwie oraz brak jest zaopatrzenia ortopedycznego odciążającego stopy, odciski w tych miejscach mogą się odnawiać. Aby prawidłowo usunąć odcisk należy zgłosić się do specjalisty.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Czy są metody aby zapobiegać powstawaniu odcisków międzypalcowych?
W kwestii profilaktyki odcisków międzypalcowych podstawą jest dobór odpowiedniego obuwia, które jest zaopatrzone w większą przestrzeń na palce, dobór separatorów z różnych materiałów, w celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu palców ze sobą, a w niektórych przypadkach także dobór wkładek ortopedycznych. Aby dobrać zaopatrzenie ortopedyczne warto skonsultować się ze specjalistą podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Mam odcisk na pięcie, którego od kilku miesięcy nie mogę usunąć. Wycinam, stosuje preparaty na odciski a on ciągle odrasta. Nie boli, ale krwawi przy usuwaniu i ma czarne kropki w środku. Czy są Państwo w stanie skutecznie mi pomóc?
Oczywiście. Zapraszam na wizytę w gabinecie Satin. W pierwszej kolejności należy ustalić, co to faktycznie jest za zmiana. Z opisu wskazuje raczej na brodawkę wirusową niż odcisk. Brodawki wirusowe bardzo często są mylone z odciskami. Niezależnie od rodzaju zmiany skórnej, po jej rozpoznaniu, możemy podjąć się terapii. Procedury usuwania odcisków i brodawek wirusowych są do siebie zbliżone.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Witam, mam problem. Na podeszwie stopy zrobiły mi się odciski. Stopa bardzo boli i to przeszkadza mi w chodzeniu. Plastry na odciski nie pomagają, odchodzi tylko strup, skóra piecze a odcisk dalej siedzi. Słyszałam, że odcisk można wyciąć, ale podobno może być problem z chodzeniem a odcisk i tak wróci. Co robić?
W przypadku głębokich odcisków np. w obrębie pięty czy śródstopia preparaty na odciski mogą zmiękczyć i złuszczyć jedynie wierzchnią warstwę naskórka, bez naruszenia korzenia. Nadmierne stosowanie preparatów z kwasem salicylowym lub mlekowym może doprowadzić do podrażnień oraz poparzeń skóry, nasilając dolegliwości bólowe w obrębie stopy. W przypadku głębokich i nawracających odcisków ważną kwestią jest poznanie przyczyny ich powstawania, mogą być to: niewłaściwie dobrane buty, sposób ustawiania stopy w trakcie chodzenia, który przeciąża dany obszar stopy czy też pozostałości ciała obcego, które wbiło się w skórę (drzazga lub kawałek szkła). Podstawowym działaniem w gabinecie podologicznym jest ocena skóry – rozpoznajemy czy mamy do czynienia z odciskiem czy też inną zmianą skórną. Przy rozpoznaniu odcisku delikatne opracowujemy tkankę, usuwając nagromadzone zrogowacenie i nakładamy opatrunek z odciążeniem, by umożliwić skórze regenerację. W przypadku rozległych czy głębokich odcisków wskazana jest terapia składająca się z kilku wizyt usuwania odcisku. Po wygojeniu skóry podolog przygotowuje indywidualne zalecenia, które pozwolą zredukować ryzyko ponownego pojawienia się odcisku na skórze.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, nawracające odciski czy też nagniotki między palcami, skóra często się przeciera. Jak mogę się tego pozbyć?
W przypadku nawracających zrogowaceń międzypalcowych istnieje ryzyko przekształcenia się ich w odcisk. W profilaktyce na co dzień sprawdzić się mogą skarpety palczaste, które zabezpieczą skórę placów przed bezpośrednim tarciem. Innym rozwiązaniem są różnego rodzaju separatory międzypalcowe w postaci klinów (np. żelowe, silikonowe) czy też oklein wełnianych, które oddzielają od siebie palce.
W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z podologiem, by dobrać indywidualną formę zabezpieczenia przestrzeni międzypalcowych. Podolog może również zrobić ortezę silikonową dopasowaną indywidualnie do stopy i palców.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Na boku prawej stopy zawsze robi mi się odcisk i uwiera. W każdych butach czuję ból, a wkładki w tym miejscu są zawsze zniszczone. Co można na to zrobić?
Prawdopodobnie nawracanie odcisku jest związane ze specyfiką pana budowy anatomicznej stopy. W celu redukcji szans na jego odrastanie właściwe byłoby dopasowanie wkładek, które zmniejszyłyby nacisk w tym miejscu. W naszych gabinetach wykonujemy wkładki odciążające PWO, dzięki którym jesteśmy w stanie precyzyjnie zdjąć nacisk w konkretnych miejscach. Wykonanie takiej wkładki, oprócz redukcji narastania hiperkeratoz, zmniejszy też nacisk na wystające elementy stopy i przynosi natychmiastową ulgę. W połączeniu z zabiegiem usunięcia odcisku daje szansę na korzystanie z nóg bez bólu przez długi czas.

Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog

Dzień dobry, nad prawą pięta zaczął tworzyć mi się bardzo bolesny odcisk, stosowałam na niego różne preparaty, po których bardzo bolało mnie to miejsce. Boję się bardzo zabiegu i bólu. Czy da się zrobić coś żeby nie bolało i się go pozbyć? Już tak nie dam rady funkcjonować. Julia P.
Pani Julio, w gabinecie staramy się jak najdelikatniej postępować z osobami o niskim progu bólu. Stosujemy preparaty znieczulające/ chłodzące, które poprawiają komfort pacjenta lub jeżeli miejsce jest mocno wrażliwe zalecamy stosowanie preparatu w domu, aby móc w gabinecie prawie bezboleśnie pozbyć niechcianego „intruza”. W zależności od tego jaki to odcisk, od jego umiejscowienia zależy bolesność oraz długość terapii. Czasami pacjenci są zdziwieni, że jest już po zabiegu, a odcisku nie ma. Zapraszamy do gabinetu!

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Witam, ostatnio borykam się z ciągle odnawiającymi się odciskami międzypalcowymi. Stosowałem jakieś plastry to tylko popaliłem skórę i teraz jest masakra, nie mogę chodzić, założenie butów graniczy z cudem, jak przyjadę do Was to w klapkach. Niestety jedyny czas kiedy mogę odejść od komputera to godzina 20. Czy jeszcze mnie przyjmiecie? Czy da się wyleczyć te odciski? Wasz gabinet został mi polecony przez znajomych, ja sam nigdy wcześniej nei potrzebowałem pomocy. A teraz wołam "Ratunku". Grzegorz
Panie Grzegorzu, w Pana przypadku zalecana jest jak najszybsza wizyta w gabinecie podologicznym. Możliwe, że oprócz odcisku poparzył Pan i zmacerował skórę kwasami. Na wizycie podolog usunie odcisk i opatrzy ewentualną ranę. Przy odciskach międzypalcowych konieczne jest również stosowanie separatorów oraz odciążeń zaproponowanych przez podologa. Nasze gabinety otwarte są do godziny 21:00, a pacjenci bólowi przyjmowani są priorytetowo, jeżeli zupełnie nie ma wolnych miejsc udzielona jest im chociaż porada poradzenia sobie z bólem do pierwszej możliwej wizyty. Zapraszamy do gabinetu!

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

opinie o Satin