Usuwanie modzeli i zrogowaceń
- Skuteczne usunięcie już podczas pierwszej wizyty
- Stosowanie rozwiązań amortyzujących, odciążających, korygujących
- Szczegółowe zalecenia po zabiegu
ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA
partner podologiczny LEGII WARSZAWA
sztab SPECJALISTÓW
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
- deformacje w układzie kostno-stawowym
- zbyt częste usuwanie martwego naskórka
- niewłaściwie dobrane obuwie
- czynniki genetyczne
SPRAWDŹ EFEKTY LECZENIA W NASZYCH GABINETACH
DEFINICJA
Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, czyli znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy (na przodzie) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?
Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.
W przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.
SPOSOBY LECZENIA MODZELI
Sposoby leczenia modzeli i zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania. Należy pamiętać, że modzele na stopach są tylko jedną z możliwych konsekwencji nieprawidłowych obciążeń. Obok nich mogą pojawiać się także odciski, ból śródstopia, neuralgie czy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją może być brak amortyzacji kości śródstopia.
W przypadku deformacji w układzie kostno-stawowym (obniżenie główek kości śródstopia) stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym i stosowaniu odpowiednich kosmetyków i korekcji (wkładki ortopedyczne, odpowiednie obuwie) możliwe jest utrzymywanie skóry stóp w dobrym stanie.
W przypadku powstawania modzeli na skutek nadmiernego ich usuwania, rekomendowaną metodą leczenia są regularne wizyty u podologa i zaprzestanie samodzielnych ingerencji przez określony czas. Już nawet kilka spotkań ze specjalistą może znacznie poprawić stan skóry.
W przypadku powstawania modzeli na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, zalecana jest zmiana obuwia. Również indywidualne wkładki ortopedyczne oraz ortezy w stosunkowo krótkim czasie zmniejszają intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka.
Pamiętajmy, że wyleczona stopa nadal wymaga dodatkowej opieki m.in. w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.
CZAS TERAPII
Skuteczne, stałe usunięcie modzeli jest możliwe jedynie w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania. Czas leczenia jest więc ciężki do oszacowania. Nasi specjaliści mogą usunąć modzele i zrogowacenia już podczas pierwszego zabiegu. Taki zabieg jednak nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Podczas leczenia modzeli należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów.
Porady
Jak często można usuwać modzele?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej zabiegi powtarzać co miesiąc. Zbyt częste usuwanie modzeli, może sprawić, że zrogowacenia będą narastały szybciej.
Ze względu na moją pracę, muszę codzienne chodzić w szpilkach. Ostatnio zauważyłam, że na pięcie i pod palcami oraz na podeszwie, moja skóra jest grubsza, lekko żółto i szorstka. Co mogę z tym zrobić?
Opisane przez Panią objawy wskazują na modzele. Oczywiście najlepiej udać się na wizytę kontrolną do podologa, który też w możliwie najszybszy i bezpieczny sposób usunie modzele. Zabieg usuwania modzeli jest całkowicie bezbolesny, a ulgę odczuje Pani już po pierwszej wizycie.