Zaznacz stronę

Nadpotliwość stóp

od 250 zł
ok. 30-40 minut
  1. Dobór preparatów, które skutecznie niwelują problem
  2. Indywidualny plan terapii
  3. Bezpieczeństwo i sterylność

umów wizytę umów e-wizytę

ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Przyczyny powstawania

  • Okres dojrzewania lub przekwitania
  • Choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy)
  • Choroby neurologiczne
  • Niektóre choroby zakaźne
  • Nieodpowiednie obuwie
  • Noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów
  • Niewłaściwa higiena
  • Nieodpowiednie dieta (spożywanie w dużych ilościach ostrych przypraw)

POCĄCE SIĘ STOPY – OPIS PRZYPADŁOŚCI

Potliwość skóry to drugie imię tak zwanej „burzy hormonów” w naszym organizmie. Do głównych objawów zalicza się wzmożoną potliwość oraz nieprzyjemny zapach. Ta przypadłość często dotyczy także osób, żyjących w stresie oraz tych z zaburzeniami emocjonalnymi.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?

Bagatelizowanie problemu pocących się stóp, może przyczynić się do powstania chorób, wirusów czy grzybów. Te dolegliwości wymagają wówczas profesjonalnej opieki w postaci wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie uzyskamy radę i pomoc w dalszym postępowaniu.

PROGNOZA PODOLOGICZNA

W przypadku problemów z pocącymi się stopami bardzo dużo zależy od samego pacjenta. Podolog, proponując specjalistyczny produkt do domowej aplikacji na skórę, udziela dokładnych informacji na temat jego stosowania. Regularne aplikowanie preparatu na skórę czasem rozwiązuje problem. Zdarza się jednak tak, że po konsultacji z podologiem, pacjent kierowany jest na specjalistyczne badania do lekarza dermatologa.

CZAS TERAPII

Terapia w przypadku pocących się stóp to proces trudny, zależny od wielu czynników. Często problemy z nadpotliwością wiążą się ze zmianami hormonalnymi lub genetycznymi pacjenta. Nadpotliwość stóp występuje również często u osób otyłych. Czas, w jakim możemy spodziewać się efektów prowadzonej terapii, rozpatrywany musi być zatem indywidualnie dla każdego pacjenta.

Porady

naszych specjalistów

Mojemu 4-letniemu synkowi bardzo pocą się stopy. Po każdym spacerze całe skarpetki i buty są mokre. Jak mogę mu pomóc?

W takiej sytuacji pomocne będą: zmiana obuwia na takie, które wykonane jest z tzw. „oddychających” materiałów, stosowanie bawełniany skarpetek, ograniczenie spożywania słodyczy, przetworzonej żywności oraz kolorowych napojów. Dobrze, by w miarę możliwości, syn chodził na boso w domu. Proszę również pamiętać o dokładnym wycieraniu stóp i przestrzeni międzypalcowych.

Problem pocących się stóp dopadł i mnie. Czy jest szansa, że kiedyś się go pozbędę?

Niestety nie ma 100% gwarancji, że można się pozbyć tego problemu raz na zawsze. Bardzo dużo zależy od przyczyn występowania potliwości lub nadpotliwości i od stosowania się do zaleceń podologa. Ogromną role odkrywa także domowa pielęgnacja. Przestrzeganie zaleceń i korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań specjalistów z pewnością pomoże zminimalizować ten problem.

Opinie

naszych pacjentów
Po latach zmagań z nogami wreszcie trafiłam pod właściwy adres. (Znalazłam go w lokalnej gazetce bielańskiej). Pani Hanna Suchecka wyratowała mnie z dużego kłopotu podologicznego, za co jestem jej i firmie bardzo wdzięczna
Monika

Od dwóch lat jestem pod opieką, bardzo jestem zadowolona, wspaniali ludzie. Bardzo mi pomogli. Jest tu bardzo miło i serdecznie.
Sylwia

Mam dosyć wstydliwy problem. Od jakiegoś czasu bardzo intensywnie „pachną” mi stopy, po kilku godzinach w butach smród jest nie do opisania. Problem pojawia się niezależnie od noszonych butów, rodzaju skarpetek (bawełna, bambus). Latem gdy chodzę w sandałach problem praktycznie znika. Oprócz zapachu wygląd skóry też niepokoi, stopy są jakby rozmoczone, dosłownie jak u topielca. Do tego dochodzi pieczenie między palcami i jakieś drobne ranki tam.
Objawy, które Pan opisuje są charakterystyczne dla nadmiernej potliwości, a intensywny zapach może świadczyć o infekcji, która z jej powodu się zaczęła. Zapraszamy na konsultację, podczas której w zdiagnozujemy Pana problem i dobierzemy odpowiednie preparaty aby sobie z nim w pełni poradzić.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Strasznie pocą mi się nogi. Oczywiście, dbam o higienę nóg, często zmieniam skarpetki, dokładnie myję stopy, osuszam je, ale mam wrażenie, że moje stopy cały czas są mokre. Do tego pojawia się nieprzyjemny zapach... Co mogę z tym zrobić?
Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, jednak ze względu na czynniki miejscowe czy ogólnoustrojowe ilość potu może być wydzielana nadmiarowo. W takim przypadku mamy do czynienia z nadpotliwością. Poza stosowaniem zasad higieny i częstą zmianą bielizny polecane są antyperspiranty w formie sprayu, kremu czy talku. Ich zadaniem jest miejscowe ograniczenie pocenia, dezynfekcja oraz neutralizacja przykrego zapachu. Środki te zawierają naturalne olejki (np. mentolowy czy z drzewa herbacianego), które przyjemnie chłodzą i odświeżają skórę. Preparaty można stosować zarówno w obrębie skóry stóp, jak i obuwia. Do obuwia można włożyć też specjalne wkładki, które zneutralizują przykry zapach oraz wchłoną nadmiar potu. W pielęgnacji sprawdzają się też kąpiele stóp w wywarze z szałwii, pokrzywy czy kory dębu, które działają przeciwpotnie.
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry z tendencją do nadpotliwości może prowadzić do maceracji i podrażnień, a w konsekwencji bolesnych uszkodzeń skóry, czy infekcji grzybiczych. Dlatego należy dokładnie osuszać stopy po kąpielach, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych i regularnie usuwać zgrubienia czy pęknięcia pojawiające się w obrębie stóp w gabinecie podologicznym.
Zapraszam na wizytę, na której po przeprowadzeniu konsultacji zaproponuję właściwą terapię oraz preparaty do pielęgnacji skóry.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Między palcami stóp pojawiły mi się bolesne pęknięcia. Skóra jest wilgotna, łuszczy się i jest zaczerwieniona. W jaki sposób mam zabezpieczyć skórę?
Opisane objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu naskórka na skutek nadmiernej wilgotności w przestrzeniach międzypalcowych. Przyczynami może być nadpotliwość czy niedosuszenie przestrzeni po kąpieli – skóra w takich warunkach ulega maceracji, a pod wpływem tarcia powierzchni palców ulega pęknięciu. Skórę między palcami należy umyć z użyciem wody i mydła, dokładnie osuszyć jednorazowym ręczniczkiem i zdezynfekować preparatem, który odparuje z powierzchni skóry.
Ze względu na ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej w obrębie pęknięć zachęcam do skorzystania z konsultacji podologicznej, w trakcie której ocenię zmiany, oczyszczę przestrzenie i zalecę preparaty wspomagające regenerację skóry.

Aleksandra Gajewska
specjalista-podolog

Czy w gabinecie podologicznym dostanę preparaty na potliwe stopy?
W naszych gabinetach mamy cała gamę kosmetyków dedykowanych do problemu nadpotliwych stóp. Podolog podczas wizyty może dobrać preparat adekwatnie do zaawansowania potliwości. Preparaty maja różną formułę, tak aby każdy pacjent mógł dopasować sposób aplikacji do własnych upodobań.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Czy nadpotliwość stóp może mieć związek z grzybicą stóp?
Nadpotliwość stóp ma znaczny wpływ na zwiększony rozwój mikroorganizmów na naszych stopach. W wilgotnych warunkach doskonale będą rozwijać się grzyby, bakterie i wirusy, które znacząco mogą wpłynąć na stan naszych stóp. Mogą również powodować rożnego rodzaju dolegliwości min. świąd w ich obrębie. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny stóp, aby zapobiec nadmiernej nadpotliwości.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Witam, piszę z wstydliwym problemem, mojej córce, która ma 6 lat od niedawna bardzo śmierdzą stopy. Nie wiem co z tym zrobić. Czy mogą mi jakoś państwo pomóc?

Nadpotliwość, a w jej konsekwencji nieprzyjemny zapach, jest częstym problemem u dzieci. Czasami wystarczy kilka dobrych rad aby sobie z nią poradzić. Zapraszamy na konsultację, w trakcie której dokonamy oceny stanu skóry stóp i paznokci maluszka, pomożemy dobrać odpowiednie obuwie i skarpety, a jeżeli zajdzie taka konieczność do również specjalistyczne preparaty.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Witam, czy to normalne, że mojej pięcioletniej córce pocą się stopy i na dodatek brzydko pachną?

Tak, jest to możliwe praktycznie w każdym wieku. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednio dobrane do warunków obuwie i skarpety. Zapraszam na konsultację do naszego gabinetu gdzie ocenimy skalę problemu Pani córki oraz doradzimy jak dobrać odpowiednie obuwie i skarpety oraz jak prawidłowo pielęgnować stopy dziecka w tym wieku.

Michał Droszcz
specjalista-podolog

Dzień dobry, od lat borykam się z problemem nadmiernej potliwości. Wydawało mi się, że problem jest opanowany, ale ostatnio jest gorzej niż zazwyczaj. Mimo codziennej higieny stopy przeraźliwie brzydko pachną, na dodatek na skórze, na spodzie stóp, pojawiły mi się takie dziurki, jakby wżery. Czy można coś z tym zrobić. Przyznam, że jest to dla mnie mocno niekomfortowa sytuacja.
Z opisy wynika, że ma Pan problem z keratolizą dziobatą, która rozwinęła się w powikłaniu nadmiernej potliwości. Jest to całkowicie wyleczalne, ale wymaga wizyty w gabinecie w celu profesjonalnego opracowania warstwy rogowej naskórka. Na wizycie zalecimy też preparaty do stosowania w domu i doradzimy w doborze obuwia i skarpet.
Michał Droszcz
specjalista-podolog
Czy mogę być obecna przy zabiegu syna (15 lat)?
Zdecydowanie tak. To rodzic w przypadku małoletniego wyraża zgodę na zabieg, poza tym ważne jest wsparcie obecnością osoby bliskiej. Dodatkowo pokazujemy zakres zabiegu i jak należy dbać o palec w domu.
Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog
Co może powodować nadpotliwość?
Zdecydowanie tak. To rodzic w przypadku małoletniego wyraża zgodę na zabieg, poza tym ważne jest wsparcie obecnością osoby bliskiej. Dodatkowo pokazujemy zakres zabiegu i jak należy dbać o palec w domu.
Monika Bąbiak
specjalista-podolog
Jakie preparaty stosować na nadpotliwość stóp?
Przy problemach z nadpotliwością warto zwrócić uwagę na preparaty z zawartością srebra, ponieważ wykazuje ono działanie antybakteryjne, będzie chroniło nas przed infekcjami oraz minimalizowało przykry zapach. Preparaty hamujące wydzielanie potu to min: chlorek glinu, triclosan, siarczan glinu, tlenek cynku oraz składniki pochodzenia naturalnego wspomagające walkę z nadpotliwością to: olejek z drzewa herbacianego, szałwia, kora dębu, rozmaryn. Zapraszamy do gabinetu. Chętnie doradzimy, który preparat najlepiej sprawdziłby się w Pana/i przypadku.

Monika Bąbiak
specjalista-podolog

Dzień dobry, od kilku lat borykam się z nadpotliwością stóp. Dermatolog rozkłada ręce co robić? Dodam, że botoks nie wchodzi w grę. Karolina
W naszym gabinecie po przeprowadzeniu wywiadu, analizie trybu życia, noszonego obuwia i dopasowaniu odpowiedniej pielęgnacji, jesteśmy w stanie wyeliminować czynniki zewnętrzne powodujące nadpotliwość. Czasami już samo ograniczenie nadpotliwości stop jest dla pacjenta ogromną ulgą. Niestety czasem zdarza się, że głównym czynnikiem wzmagającym nadpotliwość jest chroniczny stres, zawahania hormonalne, czy też niezdrowy tryb życia. Zapraszam na konsultację do gabinetu.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, mój nastoletni syn ma ciągle mokre skarpety i tragicznie zaniedbane stopy. Długo borykał się z wyrastającymi paznokciami (teraz jest lepiej, ale problem nadal się pojawia) ma również całe stopy w kurzajkach. Pomocy! Krystyna, Bielany
W okresie dorastania wraz z burzą hormonalną bardzo często pojawia się nadpotliwość. W tym czasie istotne jest aby odpowiednio dbać o stopy. Jeżeli nie zostanie przynajmniej ograniczona nadpotliwość stóp terapię wrastających paznokci i brodawek mogą ciągnąć się w nieskończoność. W naszym gabinecie kompleksowo zaopiekujemy się stopami Pani syna, zaczynając od nadpotliwości, po przez wrastające paznokcie, terapię brodawek wirusowych, kolejno edukację syna w jaki sposób dbać o stopy i je pielęgnować, aby w przyszłości w pełni móc korzystać z życia-stopy to podstawa.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Dzień dobry, mam 18 lat i mam ogromny problem z nadpotliwością stóp i dłoni. Zbliżają się wakacje, a ja czuje, że zaczyna się jakiś koszmar. Czy Wy w gabinecie zajmujecie tego typu schorzeniem? Aleksandra P.
Pani Aleksandro, obecnie bardzo wiele osób zmaga się z podobnym problemem. Oprócz zaburzeń homeostazy w organizmie, wahań hormonalnych, natężeń stresu, wpływ na nadpotliwość ma wiele czynników zewnętrznych. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie podolog przeprowadza pełną konsultację, biorąc pod uwagę tryb życia pacjenta i oprócz korekcji nieprawidłowego doboru obuwia, materiałów, czy produktów pielęgnacyjnych, możne wprowadzić preparaty wyhamowujące nadpotliwość.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Witam, od jakiegoś czasu walczę z nadpotliwością stóp domowymi sposobami. Nic nie pomaga. Zauważyłam, że przez to moje paznokcie stały się żółte, a na podeszwach mam jakieś białe grudki, boje się, że to są kurzajki, z którymi już kiedyś walczyłam i wiem, że lepiej jest wcześniej zareagować w takiej sytuacji. Proszę o pomoc! Alicja, Warszawa
Bardzo często potliwość stóp sprzyja rozwojowi zakażeń grzybiczych i wirusowych. Przy terapii brodawek wirusowych bardzo istotne jest wyeliminowanie nadpotliwości. Na wizycie podologicznej dowie się Pani w jaki sposób dbać o stopy, zmniejszyć lub pozbyć się problemu nadpotliwości, zdiagnozować problemy na płytce paznokcia i ocenić czy pojawiły się brodawki wirusowe. Wizyta jest jak najbardziej zalecana w Pani przypadku.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

Czy nadpotliwość stóp zawsze wiąże się z nieprzyjemnym zapachem?
Nie zawsze ale często nadmierna potliwość stóp związana jest z nieprzyjemnym zapachem, po wyjęciu stóp z butów. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie zawsze brak higieny lub jej nieprawidłowy przebieg, a rozwój bakterii na skórze. To właśnie one odpowiedzialne są za niemiłe doznania. Można temu zaradzić stosując odpowiednio dobrane preparaty, które mają działanie przeciwbakteryjne lub bakteriostatyczne. Najczęściej tego typu specyfik są dostępne w aptekach i specjalistycznych gabinetach podologicznych. Aby dobrać odpowiedni spray, krem czy też dezodorant, warto skonsultować się ze spacjalistą podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jak zadbać o skórę stóp z tendencją do nadmiernego pocenia się?
Warto zacząć od regularnej i prawidłowej higieny stóp w domu – dopasowane preparaty myjące, które nie podrażniają skóry. Po kąpieli dobrze jest zastosować specyfik zmniejszający pocenie się stóp, najczęściej w postaci dezodorantu lub sprayu, w zależności od rodzaju, do stosowania raz dziennie lub raz na 5 dni. Należy także pamiętać o nawilżeniu skóry stóp, gdyż wbrew pozorom, stopy z nadpotliwością, bardzo szybko się wysuszają. Przez to jest znacznie większa tendencja do odparzenia czy otarcia naskórka a także do powstawania nadmiernych zrogowaceń. Pomocne będą również skarpetki bawełniane oraz dobre jakościowo buty. Aby odpowiednio dopasować pielęgnację gabinetową oraz domową, warto skonsultować się ze specjalistą podologiem.

Magdalena Noskiewicz-Sieg
specjalista-podolog

Jakie są domowe sposoby na nadpotliwość stóp?
W przypadku nadpotliwości stóp najważniejsza jest prawidłowa higiena. Ważne jest jakich preparatów używamy, dlatego zapraszam na konsultację do gabinetu Satin Podologia w celu diagnozy i dobrania najlepszych środków do higieny skóry stóp. Ponadto ważne jest złuszczenie martwego naskórka. Zabieg usunięcia hiperkeratoz zapobiega gromadzeniu się w naskórku bakterii, które w połączeniu z potem powodują powstawanie niemiłego zapachu stóp – zabieg taki również wykonują podolodzy. W walce z nadpotliwością warto docenić zioła. Właściwości hamowania nadmiernego pocenia się przypisywane są szałwii, która dostępna jest w postaci herbatek ziołowych. Zalecane jest także ograniczenie spożywania mocnej kawy, herbaty i alkoholu a zamiast ostrych przypraw warto stosować zioła śródziemnomorskie. Rekomenduje się stosowanie skarpet z dużą zawartością bawełny, są również na rynku dostępne skarpety z dodatkiem srebra, które ma właściwości antybakteryjne, co jest istotne w przypadku nadpotliwości stóp.

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

Żadne preparaty nie pomagają mi w walce z nadpotliwością stóp, czy są jakieś inne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?
W sytuacji, kiedy samodzielnie zastosowane preparaty, nie dają satysfakcjonujących efektów, warto rozważyć inne sposoby leczenia. W tym celu należy zgłosić się do lekarza, który oferuje zabiegi na nadpotliwość. W medycynie stosuje się zabiegi laserowe, które lokalnie uszkadzają termicznie gruczoły potowe, powodując miejscowe zniszczenie gruczołów potowych. Nadpotliwość stóp można również leczyć metodą wstrzykiwania toksyny botulinowej (botoksu) lub metodą chirurgiczną (sympatektomia).

Hanna Suchecka
specjalista-podolog

opinie o Satin