Palce młoteczkowate
średnio od 2 do 5 wizyt
- dobór indywidualnej metod dla każdego Pacjenta
- doświadczenie poparte tysiącami ukończonych terapii
- wiemy, jak stale skorygować wzrost paznokcia
PRZYCZYNY
- nieprawidłowo dobrane, za małe obuwie
- deformacje ortopedyczne w tym obniżone sklepienie poprzeczne i haluksy
- urazy mechaniczne w obrębie palców oraz choroby reumatyczne
DEFINICJA
Palce młoteczkowate to zniekształcenie, które dotyka II-V palce u stóp. Terminem palców młoteczkowatych określa się takie palce, w których doszło do uszkodzenia ścięgna prostownika przy stawie międzypaliczkowych. Uszkodzenie to prowadzi do przykurczu lub przerwania ścięgna prostownika. W konsekwencji paliczek dystalny ustawia się w pozycji zgięciowej. W praktyce wygląda to tak, że palce są na stałe w pozycji zgięcia i nie ma możliwości wyprostowania ich do pozycji zerowej.
Dolegliwość palców młoteczkowatych nierozerwalnie wiąże się z takim problemami jak powstawanie bolesnych nagniotków lub odcisków.
Jak wygląda leczenie?
W zależności od stopnia zaawansowania problemu, stosuje się różne metody profilaktyczno-lecznicze. Pierwszą podstawową zasada jest wybór wygodnego obuwia. Podczas wizyty w gabinecie podologicznym specjalista może zaproponować stosowanie silikonowych ochraniaczy lub indywidualnie dopasowanych ortez, które pomagają ustawić palce w prawidłowej pozycji oraz zmniejszyć nacisk obuwia w problematycznych miejscach.
Rekomendowanym rozwiązaniem jest również wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Podczas wizyty w naszych gabinetach, podolodzy wypisują skierowania na wkładki i kierują do specjalisty. Wkładki są bardzo dobrą metodą zapobiegania pogłębiania się problemu palców młoteczkowatych, jeśli pojawił się on w wyniku deformacji ortopedycznych.
W sytuacji gdy problem jest bardzo zaawansowany i żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z pomocy chirurga. W gabinetach Satin ściśle współpracujemy z chirurgiem, który może wykonać zabieg polegający na przywróceniu prawidłowego kształtu palca.