Zaznacz stronę

BADANIA BAKTERIOLOGICZNE

220 ZŁ (pierwsza wizyta)
wyniki do 3 tygodni
  1. Całkowicie bezbolesne badanie
  2. Kompleksowa analiz
  3. Wynik do 3 tygodni

Badanie to umożliwia zidentyfikowanie bakterii bytujących na paznokciach lub w ranach stóp. Badanie bakteriologiczne polega na pobraniu przez podologa próbki wysięku/ropy lub kawałka płytki paznokcia. Jest to całkowicie bezbolesne.

Pobrany materiał jest przekazywany do laboratorium, w którym następuje jego kompleksowa analiza. Na wyniki zazwyczaj czeka się nie dłużej niż 3 tygodnie. Podolog na podstawie otrzymanych wyników proponuje dalsze etapy terapii.

umów wizytę umów e-wizytę

ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA

partner podologiczny LEGII WARSZAWA

sztab SPECJALISTÓW

szeroki zakres USŁUG

2 lokalizacje NASZYCH GABINETÓW

Od 3 tygodni na moim dużym paznokciu u lewej stopy mam jakieś dziwne zabarwienie płytki w kolorze ciemno niebiesko-zielonym. Do jakiego specjalisty powinienem się udać? Czy to może być grzybica lub zakażenie bakteryjne? Wacław z Marek
Z Pana opisu wynika, iż prawdopodobnie Pana paznokieć został „zaatakowany” przez Pseudomonas aeruginosa, czyli Pałeczkę ropy błękitnej. Właśnie ta bakteria jest o tyle charakterystyczna, że na paznokciu dostrzegamy plamy koloru ciemnozielonego przez ciemnoniebieski, dzięki temu, iż wytwarza ona dwa barwniki piocianinę (niebiesko-zieloną)  i piowerdynę (fluorescencja zielona). Taki wygląd sugeruje rozwijający się proces zakaźny i powinien wywołać natychmiastową reakcję ze strony pacjenta. Obecność tej bakterii w obrazie paznokcia może sugerować jej obecność we krwi, a co za tym idzie – dawać objawy ze strony całego organizmu (bóle mięśni, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie oskrzeli, bóle kostno-stawowe i in.). Podolog w gabinecie Satin jest w stanie ocenić poziom zaawansowania zakażenia i wybrać odpowiednią metodę leczenia. Często zdarza się, że jest to stadium początkowe zakażenia i  terapią będzie dokładne oczyszczenie płytki paznokcia, dzięki czemu pozbywamy się fizycznie bakterii. Podolog może również zlecić i pobrać wymaz w celu wykonania  badania bakteriologicznego w laboratorium, gdy zauważy taką potrzebę. Jeżeli wynik okaże się pozytywny oprócz dokładnego oczyszczenia płytki należy wprowadzić antybiotykoterapię.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

W przyszłym tygodniu moja nastoletnia córka jest umówiona do Państwa gabinetu na pobranie próbki do badania bakteriologicznego. Strasznie się boi. Czy to faktycznie może sprawiać ból? Maria P.
Pani Mario, proszę uspokoić córkę i wyjaśnić, że pobranie wymazu w kierunku badań bakteryjnych jest zupełnie bezbolesne i nie potrwa długo. Proszę jednak pamiętać, że materiału na posiew nie powinno się pobierać podczas terapii antybiotykowej (materiał można pobrać po upływie pięciu dni od zakończenia terapii). Jeżeli materiał już został pobrany należy podać dla podologa  informację o prowadzonej antybiotykoterapii.

Klaudia Tomaszewska
specjalista-podolog

opinie o Satin