Płaskostopie podłużne
- dobór indywidualnej metody dla każdego Pacjenta
- doświadczenie poparte tysiącami ukończonych terapii
PRZYCZYNY
Płaskostopie podłużne to wbrew pozorom bardzo częsta dolegliwość. Istnieje wiele przyczyn jej występowania. Wśród tych najczęstszych wymienia się: noszenie nieprawidłowego obuwia (na wysokim obcasie lub z bardzo twardą podeszwą), wrodzona wiotkość więzadłowa, nieprawidłowa postawa ciała, praca stojąca, ciąża czy specyficzna budowa kości stopy (niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego).
DEFINICJA
Płaskostopie podłużne jest to wada stóp, polegająca na obniżeniu lub całkowitym zaniku fizjologicznych łuków podłużnych stopy. W wyniku tego stopa staje się płaska i może całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża. Jest to bardzo często spotykana dolegliwość, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często razem z płaskostopiem podłużnym występuje koślawe ustawienie tyłostopia. Płaskostopie podłużne przyczynia się też do występowania takich zmian jak zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa czy ostrogi piętowej. Może również prowadzić do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie zwlekać z problemem, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy. W początkowym stadium płaskostopia podłużnego możemy zaobserwować ból stopy, utrudniający codzienne czynności, rogowacenie podeszwy czy obrzęki.
Leczenie płaskostopia
Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko we wczesnym stadium. Jeżeli chodzi o metody leczenia płaskostopia, to na początku zazwyczaj wdraża się różne ćwiczenia korekcyjne, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie stopy. Kolejnym etapem jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które mają podtrzymywać łuki stopy w odpowiedniej pozycji. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że wystąpią stałe usztywnienia oraz brak ruchomości stawów, wtedy pozostaje tylko leczenie operacyjne.