Hallux valgus - Paluch koślawy
- dobór indywidualnej metod dla każdego Pacjenta
- doświadczenie poparte tysiącami ukończonych terapii
PRZYCZYNY
Wśród przyczyn występowania haluksów wymienia się między innymi: płaskostopie poprzeczne, deformacje pourazowe, otyłość czy noszenie nieprawidłowego obuwia: na bardzo wysokim obcasie lub ze zbyt wąskimi czubkami.
DEFINICJA
Hallux valgus (z łac.) potocznie zwany haluksem, to bardzo problematyczna i bolesna dolegliwość. W nomenklaturze specjalistycznej określa się ją również jako paluch koślawy. Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, w wyniku której dochodzi do deformacji stopy. Pod wpływem nieprawidłowych obciążeń i zniekształceń, zmianie ulega biomechanika stopy. Do bezpośrednich przyczyn zalicza się płaskostopie poprzeczne i zbyt wąskie w stosunku do szerokości przodostopia obuwie. Wąski czubki obuwia prowadzą do koślawienia palucha i przykurczu mięśni przywodzicieli palucha. W konsekwencji dochodzi do przesadnego rozciągnięcia mięśni odwodzicieli paluch, paluch stopniowo odchyla się w stronę pozostałych palców. Hallux valgus to deformacja, która w większości przypadków dotyka kobiety.
Co zrobić, gdy pojawi się problem?
W sytuacji gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się na konsultację do specjalisty. W gabinecie podologicznym uzyskamy wszystkie niezbędne informacje. Oceniony zostanie problem i poziom jego zaawansowania. Podolog wytłumaczy także, jakie czynniki mogą pogłębiać tę dolegliwości i przekaże wskazówki odnośnie właściwych ćwiczeń. Jedną z najlepszych profilaktycznych praktyk jest skierowanie na zabieg wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych.