Nadpotliwość stóp
- Dobór preparatów, które skutecznie niwelują problem
- Indywidualny plan terapii
- Bezpieczeństwo i sterylność
ponad 18 lat DOŚWIADCZENIA
partner podologiczny LEGII WARSZAWA
sztab SPECJALISTÓW
Przyczyny powstawania
- Okres dojrzewania lub przekwitania
- Choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy)
- Choroby neurologiczne
- Niektóre choroby zakaźne
- Nieodpowiednie obuwie
- Noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów
- Niewłaściwa higiena
- Nieodpowiednie dieta (spożywanie w dużych ilościach ostrych przypraw)
POCĄCE SIĘ STOPY – OPIS PRZYPADŁOŚCI
Potliwość skóry to drugie imię tak zwanej „burzy hormonów” w naszym organizmie. Do głównych objawów zalicza się wzmożoną potliwość oraz nieprzyjemny zapach. Ta przypadłość często dotyczy także osób, żyjących w stresie oraz tych z zaburzeniami emocjonalnymi.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PODOLOGA?
Bagatelizowanie problemu pocących się stóp, może przyczynić się do powstania chorób, wirusów czy grzybów. Te dolegliwości wymagają wówczas profesjonalnej opieki w postaci wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie uzyskamy radę i pomoc w dalszym postępowaniu.
PROGNOZA PODOLOGICZNA
W przypadku problemów z pocącymi się stopami bardzo dużo zależy od samego pacjenta. Podolog, proponując specjalistyczny produkt do domowej aplikacji na skórę, udziela dokładnych informacji na temat jego stosowania. Regularne aplikowanie preparatu na skórę czasem rozwiązuje problem. Zdarza się jednak tak, że po konsultacji z podologiem, pacjent kierowany jest na specjalistyczne badania do lekarza dermatologa.
CZAS TERAPII
Terapia w przypadku pocących się stóp to proces trudny, zależny od wielu czynników. Często problemy z nadpotliwością wiążą się ze zmianami hormonalnymi lub genetycznymi pacjenta. Nadpotliwość stóp występuje również często u osób otyłych. Czas, w jakim możemy spodziewać się efektów prowadzonej terapii, rozpatrywany musi być zatem indywidualnie dla każdego pacjenta.
Porady
Mojemu 4-letniemu synkowi bardzo pocą się stopy. Po każdym spacerze całe skarpetki i buty są mokre. Jak mogę mu pomóc?
W takiej sytuacji pomocne będą: zmiana obuwia na takie, które wykonane jest z tzw. „oddychających” materiałów, stosowanie bawełniany skarpetek, ograniczenie spożywania słodyczy, przetworzonej żywności oraz kolorowych napojów. Dobrze, by w miarę możliwości, syn chodził na boso w domu. Proszę również pamiętać o dokładnym wycieraniu stóp i przestrzeni międzypalcowych.
Problem pocących się stóp dopadł i mnie. Czy jest szansa, że kiedyś się go pozbędę?
Niestety nie ma 100% gwarancji, że można się pozbyć tego problemu raz na zawsze. Bardzo dużo zależy od przyczyn występowania potliwości lub nadpotliwości i od stosowania się do zaleceń podologa. Ogromną role odkrywa także domowa pielęgnacja. Przestrzeganie zaleceń i korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań specjalistów z pewnością pomoże zminimalizować ten problem.
Opinie
Mam dosyć wstydliwy problem. Od jakiegoś czasu bardzo intensywnie „pachną” mi stopy, po kilku godzinach w butach smród jest nie do opisania. Problem pojawia się niezależnie od noszonych butów, rodzaju skarpetek (bawełna, bambus). Latem gdy chodzę w sandałach problem praktycznie znika. Oprócz zapachu wygląd skóry też niepokoi, stopy są jakby rozmoczone, dosłownie jak u topielca. Do tego dochodzi pieczenie między palcami i jakieś drobne ranki tam.
Strasznie pocą mi się nogi. Oczywiście, dbam o higienę nóg, często zmieniam skarpetki, dokładnie myję stopy, osuszam je, ale mam wrażenie, że moje stopy cały czas są mokre. Do tego pojawia się nieprzyjemny zapach... Co mogę z tym zrobić?
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry z tendencją do nadpotliwości może prowadzić do maceracji i podrażnień, a w konsekwencji bolesnych uszkodzeń skóry, czy infekcji grzybiczych. Dlatego należy dokładnie osuszać stopy po kąpielach, szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych i regularnie usuwać zgrubienia czy pęknięcia pojawiające się w obrębie stóp w gabinecie podologicznym.
Zapraszam na wizytę, na której po przeprowadzeniu konsultacji zaproponuję właściwą terapię oraz preparaty do pielęgnacji skóry.
Między palcami stóp pojawiły mi się bolesne pęknięcia. Skóra jest wilgotna, łuszczy się i jest zaczerwieniona. W jaki sposób mam zabezpieczyć skórę?
Ze względu na ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej w obrębie pęknięć zachęcam do skorzystania z konsultacji podologicznej, w trakcie której ocenię zmiany, oczyszczę przestrzenie i zalecę preparaty wspomagające regenerację skóry.
Czy w gabinecie podologicznym dostanę preparaty na potliwe stopy?
Czy nadpotliwość stóp może mieć związek z grzybicą stóp?
Witam, piszę z wstydliwym problemem, mojej córce, która ma 6 lat od niedawna bardzo śmierdzą stopy. Nie wiem co z tym zrobić. Czy mogą mi jakoś państwo pomóc?
Nadpotliwość, a w jej konsekwencji nieprzyjemny zapach, jest częstym problemem u dzieci. Czasami wystarczy kilka dobrych rad aby sobie z nią poradzić. Zapraszamy na konsultację, w trakcie której dokonamy oceny stanu skóry stóp i paznokci maluszka, pomożemy dobrać odpowiednie obuwie i skarpety, a jeżeli zajdzie taka konieczność do również specjalistyczne preparaty.
Witam, czy to normalne, że mojej pięcioletniej córce pocą się stopy i na dodatek brzydko pachną?
Tak, jest to możliwe praktycznie w każdym wieku. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednio dobrane do warunków obuwie i skarpety. Zapraszam na konsultację do naszego gabinetu gdzie ocenimy skalę problemu Pani córki oraz doradzimy jak dobrać odpowiednie obuwie i skarpety oraz jak prawidłowo pielęgnować stopy dziecka w tym wieku.
Dzień dobry, od lat borykam się z problemem nadmiernej potliwości. Wydawało mi się, że problem jest opanowany, ale ostatnio jest gorzej niż zazwyczaj. Mimo codziennej higieny stopy przeraźliwie brzydko pachną, na dodatek na skórze, na spodzie stóp, pojawiły mi się takie dziurki, jakby wżery. Czy można coś z tym zrobić. Przyznam, że jest to dla mnie mocno niekomfortowa sytuacja.
Michał Droszcz
specjalista-podolog
Czy mogę być obecna przy zabiegu syna (15 lat)?
Andrzej Piotrowski
specjalista-podolog
Co może powodować nadpotliwość?
Monika Bąbiak
specjalista-podolog