Usuwanie odcisków

Jesteśmy prekursorami podologii w Polsce. Już od 2006 roku pomagamy pacjentom w naszych gabinetach w Warszawie.

Nasza wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie usuwania odcisków pozwalają na:

  • Skuteczne usuwanie odcisków już podczas pierwszej wizyty.
  • Pomoc w doborze wkładek ortopedycznych korygujących wady postawy, które zapobiegają pojawianiu się odcisków w przyszłości.

Odcisk – definicja

Odciskamy nazywamy obszary zrogowaciałego naskórka. Odciski powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując silny ból. Problem odcisków najczęściej dotyczy osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Odciski najczęściej pojawiają się na: przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt.

Przyczyny powstawania:

  • stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych
  • nieodpowiednio dopasowane lub za małe obuwie

Kiedy zgłosić się do podologa?

Nieusuwane odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę, powodując duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Dodatkowo odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać one natychmiastowo usunięte ze stopy. Im wcześniej zgłosimy się do podologa, tym szybciej wyleczymy odciski. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy więc zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.

Prognoza podologiczna

Usuwając odcisk w dużej części przypadków, nie usuniemy przyczyny jego powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienia do ponownego powstawania odcisków. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy oraz stała opieka specjalisty.

Czas terapii

Czas terapii i ilość zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się odcisków. W przypadku leczenia tej dolegliwości obowiązuje zasada, w myśl której, im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety ta schorzenie jest często bagatelizowane przez pacjentów, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty.

Zdjęcia odcisków przed i po