Usuwanie modzeli i zrogowaceń

Jesteśmy prekursorami podologii w Polsce. Już od 2006 roku pomagamy pacjentom w naszych gabinetach w Warszawie.

Zabiegi usuwania modzeli i zrogowaceń:

  • Skuteczne usuwania modzeli i zrogowaceń już podczas pierwszej wizyty.
  • Stosowanie dodatkowych rozwiązań w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego, które niwelują ból.

Modzele – definicja

Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, czyli znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy (na przodzie) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.

Przyczyny powstawania:

Modzele powstają na skutek niefizjologicznego obciążania, tarcia lub stałego ucisku na jeden obszar skóry. Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się tej dolegliwości wymienia się:

  • deformacje w układzie kostnym stóp
  • zbyt częste usuwanie martwego naskórka
  • nieodpowiednio dopasowane obuwie

Kiedy zgłosić się do podologa?

Mimo że modzele i zrogowacenia naskórka są z reguły bezbolesnymi schorzeniami, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy zauważymy pierwsze niepokojące zmiany. Nieleczone modzele oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć, mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych.

Prognoza podologiczna

Sposoby leczenia modzeli i zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania.

  • W przypadku deformacji w układzie kostnym (obniżenie główek kości śródstopia) stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Jednak dzięki regularnym wizytom w gabinecie podologicznym i stosowaniu opatrunków odciążających lub amortyzujących możliwe jest utrzymywanie skóry stóp w dobrym stanie.
  • W przypadku powstawania modzeli na skutek nadmiernego ich usuwania, rekomendowaną metodą leczenia są regularne wizyty u podologa. Już nawet kilka spotkań ze specjalistą może znacznie poprawić stan skóry.
  • W przypadku powstawania modzeli na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, zalecana jest zmiana obuwia. Również indywidualne wkładki ortopedyczne w stosunkowo krótkim czasie zmniejszają intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka.

Pamiętajmy, że wyleczona stopa nadal wymaga dodatkowej opieki m.in. w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.

Czas terapii

Skuteczne, stałe usunięcie modzeli jest możliwe jedynie w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania. Czas leczenia jest więc ciężki do oszacowania. Nasi specjaliści mogą usunąć modzele i zrogowacenia już podczas pierwszego zabiegu. Taki zabieg jednak nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Podczas leczenia modzeli należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów.

Zdjęcia modzeli przed i po

usuwanie-modzeli-1

usuwanie-modzeli-2

usuwanie-modzeli-3

usuwanie-modzeli-4

usuwanie-modzeli-5

usuwanie-modzeli-6

usuwanie-modzeli-7

usuwanie-modzeli-8

usuwanie-modzeli-9

usuwanie-modzeli-10