Usuwanie kurzajek, brodawek

Jesteśmy prekursorami podologii w Polsce. Już od 2006 roku pomagamy pacjentom w naszych gabinetach

w Warszawie.

usuwanie-kurzajek-240x240

Usuwanie kurzajek, brodawek wirusowych, także u dzieci.

  • Dzięki doświadczeniu wiemy, jak zapewnić pacjentom bezbolesne usunięcie kurzajek.
  • Potrafimy dobrać specjalistyczne i skuteczne preparaty pielęgnacyjne, które pomogą zmniejszyć ryzyko ponownego pojawiania się kurzajek.

Kurzajki – definicja

Kurzajki zwane są inaczej brodawkami wirusowymi. Ten rodzaj zmian skórnych powstaje w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z naskórkiem. Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą także zostać przeniesione na inne części ciała.

Przyczyny powstawania:

Dokładne przyczyny powstawania kurzajek nie są do końca znane. Najczęściej wskazuje się na:

  • osłabienie systemu odpornościowego organizmu, które sprzyja zagnieżdżaniu się wirusa HPV np. obciążenia psychiczne, zbyt duży wysiłek fizyczny, ciąża, ciężkie operacje, schorzenia układowe, zaburzenia metabolizmu, zaburzenia hormonalne, chroniczne stany zapalne, zaburzenia w układzie krwionośnym czy nadmierna potliwość
  • skaleczenia, otarcia lub pęknięcia, które również mogą przyczyniać się powstania odpowiednich warunków do infekcji spowodowanej wirusem HPV

Kiedy zgłosić się do podologa?

Im dłużej zwlekamy z usunięciem kurzajki, tym bardziej zwiększamy szanse na rozpowszechnienie się wirusa HPV na inne partie skóry. Dodatkowo nieusunięte kurzajki coraz głębiej zagnieżdżają się w skórze, przysparzając bólu. Do podologa powinniśmy zgłosić się od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy.

Prognoza podologiczna

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji specjalistycznymi kosmetykami niwelujemy ryzyko ponownego pojawianie się kurzajek. Usunięcie brodawki lub brodawek nie gwarantuje jednak, że nie pojawią się one w przyszłości. Ze względu na to, że nosicielami wirusa HPV możemy być nawet przez kilka lat, niezwykle ważna jest systematyczna kontrola i stała opieka podologa.

Czas terapii

Czas terapii w przypadku leczenia kurzajek jest bardzo różny i indywidualny dla każdego pacjenta. Wynosi od kilku do nawet kilkunastu wizyt. Wśród czynników, które mają istotny wpływ na czas terapii wymienia się m.in.: reakcję pacjentów na stosowane podczas terapii preparaty pomocnicze, wcześniejsze – inne niż mechaniczne – próby usunięcia kurzajek, regularne stosowanie przez pacjentów preparatów pielęgnacyjnych oraz przede wszystkim, czas, który minął od chwili pojawiania się kurzajki do momentu wizyty w gabinecie podologicznym. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym szybciej będziemy mogli usunąć kurzajki. Najszybciej kurzajek można pozbyć się u dzieci. Zazwyczaj usuwane są one już podczas kilku wizyt.

Zdjęcia kurzajek przed i po