Zaznacz stronę

Czym są odciski? Najprościej rzecz ujmując, są to obszary zrogowaciałego naskórka powstałe na skutek punktowego, trwałego ucisku, tarcia lub noszenia nieodpowiednio dopasowanego albo za małego obuwia. Inaczej mówiąc, odciski stanowią reakcję ochronną na wspomniany ucisk, w wyniku którego rogowe komórki są wgniatane wgłąb skóry. Powoduje to najczęściej silny ból, który będzie narastał wraz z rozwojem schorzenia.

Osoby cierpiące z powodu płaskostopia poprzecznego i podłużnego są najbardziej narażone na powstawanie tego typu zrogowaceń. Najczęstsze miejsca, na których pojawiają się odciski to przestrzeń między palcami stóp, przedstopie, a dokładnie okolice stawów śródstopno-paliczkowych oraz grzbietowa strona palców, która obejmuje obszar stawów paliczkowych (zazwyczaj chodzi o mały palec).

Kiedy powinno się zgłosić do lekarza?

Praktycznie natychmiast, jeśli posiada się choćby niewielkie zmiany na skórze tego typu. Nieusuwane odciski są wgniatane coraz bardziej wgłąb skóry, co może powodować duży dyskomfort w postaci nieustannego bólu. W dodatku mogą one wnikać w skórę właściwą i wywoływać stany zapalne. Zasada działania jest prosta: im wcześniej pacjent zgłosi się do podologa, tym szybciej wyleczy te niewygodne zmiany skórne. Dlatego też nie należy zwlekać z wizytą – w końcu chodzi o zdrowie naszych stóp!

Jak można się leczyć?

Pierwszym krokiem na drodze do usunięcia odcisków jest postawienie właściwej diagnozy przez podologa. Czasami zdarza się, że zgłoszony przez pacjenta problem skórny, może okazać się brodawką lub modzelem, a w takim wypadku terapia znacznie się różni. Po rozpoznaniu odmiany i analizie odcisku, lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia. Zazwyczaj do usuwania tych nieestetycznych zrogowaceń używa się specjalnych preparatów złuszczających, dłut podologicznych, frez próżniowych, specjalnych opatrunków, a w ostateczności – lasera. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta

Czas terapii

Ilość zabiegów oraz czas kuracji jest wprost proporcjonalny do okresu, jaki minął od momentu pojawienia się pierwszych odcisków. Trzeba pamiętać, że im dłużej czeka się z wizytą u podologa, tym trudniej potem usunąć odciski. Niestety, pacjenci najczęściej bagatelizują ten problem, doprowadzając do tego, że jedna wizyta nie wystarczy do całkowitego zlikwidowania odcisków.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Aby móc cieszyć się stopami wolnymi od tego schorzenia, należy pamiętać o unikaniu niewygodnego i ciasnego obuwia, nieużywaniu ostrych, metalowych narzędzi podczas samodzielnie robionego pedicure’u (dotyczy to w szczególności obszarów przy wale paznokciowym) oraz dokładnym osuszaniu miejsc między palcami, zwłaszcza jeśli przylegają one do siebie w sposób ścisły. Najlepiej osuszać je ręcznikami odznaczającymi się wysoką chłonnością.

Trzeba także korygować deformacje stóp i palców, najlepiej u wykwalifikowanego podologa, który w razie konieczności założy odpowiednio dopasowane ortozy lub odciążenie. Natomiast jeśli zmagamy się z odciskami odnawialnymi, powinniśmy chodzić w wygodnych butach z indywidualnie dobraną wkładką ortopedyczną.

Więcej informacji na temat schorzenia oraz sposobów jego leczenia można znaleźć na stronie gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Andrzej Piotrowski

opinie o Satin