Diagnostyka i wsparcie leczenia grzybicy paznokci

Jesteśmy prekursorami podologii w Polsce. Już od 2006 roku pomagamy pacjentom w naszych gabinetach

w Warszawie.

Przeprowadziliśmy ponad 3 500 zabiegów z paznokciami zmienionymi chorobowo.

  • Wiemy, jak oczyścić płytkę paznokcia tak, by umożliwić właściwą rekonstrukcję.
  • Potrafimy skutecznie usunąć fragmenty zmienionej płytki paznokcia.

Grzybica paznokci – definicja

Grzybica paznokci to nic innego jak zakażenie grzybicze w jednym lub więcej z paznokci. Wywoływana jest przede wszystkim przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Ta dolegliwość może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Najczęściej jednak dotyka osób starszych lub tych, z osłabioną odpornością. Pacjenci często mylą ją z problemem paznokci zniszczonych na skutek urazu mechanicznego. Jednymi z objawów grzybicy paznokci są utrata naturalnego, różowego zabarwienia oraz łamliwość.

Przyczyny powstawania

  • nieodpowiednia higiena
  • niewłaściwe obcinanie paznokci
  • urazy mechaniczne
  • nadmierna potliwość stóp
  • przesuszone stopy
  • choroby autoimmunologiczne

Kiedy zgłosić się do podologa?

Grzybicę paznokci niestety nie sposób zwalczyć samodzielnie, domowymi sposobami. Konieczna jest ingerencja specjalisty – podologa, który oczyści płytkę paznokcia i wpłynie na jej rekonstrukcję. Z doświadczeń i zaleceń podologii wynika, że oprócz środków miejscowych lub doustnych zalecanych przez lekarza dermatologa, należy też mechanicznie usunąć fragment zmienionej grzybicznie płytki paznokciowej. Specjalistami, do których powinieneś się zgłosić w pierwszej kolejności w sprawie grzybicy paznokcia, będą zatem dermatolog oraz podolog.

Grzybica paznokci u osób starszych

Leczenie grzybicy paznokci polega na przyjmowaniu silnych antybiotyków doustnie. W przypadku osób starszych lekarze nie zalecają takiej kuracji z uwagi na duże obciążenie organizmu lekami. W Satin wiemy, jak dbać o paznokcie, aby zminimalizować przykre konsekwencje grzybicy paznokci. Osobom starszym zalecamy regularne wizyty, dzięki którym ich paznokcie będą wyglądały estetycznie.

Prognoza podologiczna

Po zakończeniu leczenia, paznokieć powinien odzyskać zdrowy wygląd, co powinno być również poparte badaniami. Czasami zdarza się jednak, że paznokieć po terapii nie odzyskuje już normalnego wyglądu, jest nieestetyczny, przebarwiony, wolniej rośnie i potrafi być bardziej podatny na inne zakażenia.

Czas terapii

W przypadku grzybicy paznokci, ciężko określić dokładny czas leczenia. Zazwyczaj okres terapii obejmuje kilka miesięcy. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników m.in.: szybkiego rozpoznania problemu i zgłoszenia się do podologa, przeprowadzenia odpowiednich badań, rodzaju zakażenia oraz systematyczności i sumienności pacjenta.

Zdjęcia przed i po

grzybica-paznokci-2

grzybica-paznokci-3

grzybica-paznokci-4

grzybica-paznokci-5

grzybica-paznokci-6

grzybica-paznokci-9

grzybica-paznokci-10

grzybica-paznokci-11

grzybica-paznokci-12