Zaznacz stronę

Julian Tuwim wiedział, jakie jest marzenie niejednej kobiety “mieć stopę wąziutką, a żyć na szeroką”. Oczywiście nie odnosi się to do każdej z pań, choć z pewnością życie na takiej stopie jest o wiele wygodniejsze. Jak zapatrują się na to diabetycy walczący ze stopą cukrzycową? Dla nich największym marzeniem jest wyleczenie się z nieprzyjemnego, bolesnego oraz niebezpiecznego dla ich zdrowia i życia schorzenia. Dla cukrzyków nie jest ważne, na jakiej stopie żyją, wąskiej czy szerokiej; ważne, aby była ona zdrowa.

Stopa cukrzycowa problemem nie tylko diabetyków

Stopa cukrzycowa, zgodnie z nazwą, to dolegliwość cukrzyków. Osoby cierpiące na to schorzenie tracą czucie w chorej nodze, co jest wynikiem zaburzeń mikrokrążenia. Na chorej nodze pojawiają się przekrwienia i opuchlizna, stopa zaczyna drętwieć, a kości ulegają zniekształceniu. Wszelkie urazy mogą zamienić się w owrzodzenia. U takich osób odczuwanie bólu i temperatury jest zniekształcone, a oprócz tego pojawiają się deformacje paznokci i zmiany w naskórku. Zdeformowane stopy, łuszcząca się, pękająca skóra i ból uniemożliwiają chodzenie oraz normalne funkcjonowanie. Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań pojawiających się u chorych na cukrzycę, toteż jeśli w porę nie podejmą oni leczenia, istnieje ryzyko amputacji w związku z postępującym procesem martwiczym.

Przyczyny występowania stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to wynik zaniedbania terapii przez osoby walczące z wysokim poziomem cukru we krwi. Dochodzi wówczas do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa podatność na choroby układa sercowo-wieńcowego, a także zmian w soczewce oka, zaburzeń funkcjonowania nerek i układu nerwowego. Zmiany w dużych naczyniach krwionośnych powodują właśnie zespół stopy cukrzycowej, która występuje w dwóch odmianach: stopy niedokrwiennej (wynikającej z zaburzeń w ukrwieniu stopy) i neuropatycznej związanej z obwodowym układem nerwowym. Stopa cukrzycowa może pojawić się również u osób, które wcześniej nie chorowały na cukrzycę, ale prowadziły stojący tryb życia, mają nadwagę bądź prowadzą nieodpowiedni tryb życia.

Na czym polega leczenie stopy cukrzycowej?

W profilaktyce i leczeniu stopy cukrzycowej na pierwszym miejscu powinna znaleźć się dobra kondycja stóp i terapia prowadząca do obniżenia poziomu cukru we krwi pacjenta. Leczenie tego schorzenia jest stosunkowo długie i do najprostszych nie należy.

Leczenie stopy cukrzycowej powinno odbywać się pod kontrolą diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, dermatologa bądź podologa. Jednym z miejsc, w którym można uzyskać rzetelną pomoc jest Gabinet Podologiczny Satin zlokalizowany w Warszawie. Trudne przypadki stopy cukrzycowej leczy się miejscowo, do łagodzenia owrzodzeń i ran stosowane są preparaty, w skład których wchodzi srebro, niekiedy wykorzystuje się tlenowe komory hiperbaryczne oraz opatrunki z podciśnieniem. Bardzo ważne jest, aby chronić chorą stopę przed przeciążeniem pięty i przodostopia. Przydatne mogą być też kule, a nawet wózek inwalidzki. Gdy już mamy pewność, że do stopy wdarło się zakażenie, wówczas należy rozpocząć kurację antybiotykową. Czasem konieczna jest interwencja chirurga lub założenie wilgotnych opatrunków. W trakcie trwania terapii trudno jest oszacować, jak długo potrwa leczenie. To długi i żmudny proces wymagający regularnego podcinania paznokci, usuwania zrogowaceń naskórka, noszenia wkładek ortopedycznych i odpowiedniej profilaktyki.

Zadbaj o swoje stopy, aby móc znów stanąć na nogi! Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/podologia-dla-cukrzykow

Katarzyna Menkała

opinie o Satin