Zaznacz stronę

Kiedy paznokieć zaczyna rosnąć w nieodpowiednim kierunku, dochodzi do wrastania płytki w powierzchnię skóry, co powoduje przecięcie tkanki skórnej, duży dyskomfort w noszeniu obuwia i codziennym funkcjonowaniu, a także ból. Przyczyn, zaburzenia właściwego wzrostu paznokcia może być bardzo wiele, jednak bez względu na źródło problemu, warto pozbyć się go skutecznie w taki sposób, aby nigdy więcej nie nawracał.

Przyczyny wrastania paznokci

Problem wrastających paznokci może mieć podłoże mechaniczne i być wynikiem uszkodzenia bądź nacisku na płytkę paznokcia. Przyczyną tego stanu mogą być także problemy ze zdrowiem. Najczęstsze powody wrastania paznokci to:
noszenie niewłaściwie dobranego obuwia ( za duży bądź zbyt mały rozmiar, a także zbyt wąski czub),
uraz mechaniczny ( skaleczenie wału paznokciowego podczas wycinania skórek, uderzenie lub przytrzaśnięcie paznokcia),
problemy skórne (nadmierna potliwość bądź przesuszenie skóry, a także nawracająca grzybica),
nieodpowiednie obcinanie płytki paznokcia,
uwarunkowania genetyczne (dziedziczna skłonność do nawracania problemu).

Jakie są objawy wrastającego paznokcia?

Kiedy płytka paznokcia rośnie w nieodpowiednim kierunku i zaczyna wrastać w warstwę skóry, pierwszym objawem tego procesu jest lekki ucisk i odczuwanie niewielkiego bólu w okolicach wału paznokcia. Zignorowanie takich dolegliwości umożliwi dalsze wrastanie paznokcia, co spowoduje przecięcie tkanki skórnej, a w efekcie także stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniem skóry wokół płytki paznokcia, a także pojawieniem się obrzęku, który pod wpływem ucisku może uwalniać wydzielinę ropną. Przecięta warstwa naskórka może być także powodem występowania krwawień. Doprowadzenie do wystąpienia stanu zapalnego może spowodować duży ból podczas noszenia obuwia i chodzenia, dlatego najlepiej jest zgłosić się do gabinetu podologicznego tuż po wystąpieniu pierwszych objawów.

Leczenie problemu i dolegliwości

Najczęściej spotykaną metodą doraźnego leczenia problemu wrastania jest podcięcie paznokcia, tak, aby usunąć wrastającą część płytki. Powracający problem wrastania często rozwiązuje się poprzez chirurgiczne usunięcie paznokcia. Gabinet podologiczny Satin oferuje jednak swoim pacjentom zastosowanie nieinwazyjnej metody zakładania klamry na wrastające paznokcie. Ich działanie można porównać do korygowania wad zgryzu poprzez aparat ortodontyczny. Aplikacja klamer jest bezbolesna, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych i nie wpływa w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie. Jej zadaniem jest korygowanie toru wzrostu oraz wyprostowania płytki paznokcia.

Jak długo trwa leczenie?

To, jak długo stosuje się klamry na wrastające paznokcie uzależnione jest w dużej mierze od rozwoju problemu. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, leczenie może wymagać zaledwie kilku zabiegów lub przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy. Stopień wrastania, deformacja płytki, a także wszystkie poprzednie zabiegi mogą wpłynąć na finalny czas terapii. W gabinecie podologicznym Satin pacjentom, którzy korzystali z terapii klamrami, zaleca się także wizyty kontrolne podczas których podolog może dokonać drobnych korekcji.

opinie o Satin