potliwosc nog satin

W jaki sposób skutecznie unikać nadmiernego pocenia nóg?

Nadmierne pocenie się to powszechny problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Nadpotliwość może dotykać całego ciała bądź dotyczyć określonego obszaru. Bardzo często problem ten dotyczy właśnie stóp, co może być spowodowane różnymi czynnikami. Poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci skutecznie ograniczyć pocenie nóg.

Pocenie stóp – przyczyny zewnętrzne

Powody pojawiania się problemu nadpotliwości w obrębie stóp mogą być zewnętrzne lub wynikać z wewnętrznych chorób i zaburzeń.

Jednym z najczęstszych czynników zewnętrznych, nadmiernego pocenia nóg jest dobór nieodpowiedniego obuwia. Pocenie stóp w butach jest sygnałem tego, że obuwie nie jest przystosowane do panujących warunków atmosferycznych, bądź nie jest dostatecznie przewiewne. Zwykle dotyczy to obuwia wykonanego z materiałów sztucznych, które nie pochłania wilgoci i nie przepuszcza powietrza. Aby uniknąć sytuacji nadmiernego pocenia się stóp w butach, należy zadbać o to, aby noszone obuwie sprzyjało cyrkulacji powietrza.

Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni dobór skarpetek. Podobnie jak w przypadku butów, te wykonane ze sztucznego materiału nie będą chłonęły wilgoci, a wręcz przeciwnie, będą powodować nadmierne pocenie nóg. Nie należy jednak rezygnować z ich noszenia. Jest to wskazane jedynie w przypadku bardzo wyciętego obuwia, jak baletki czy sandały. W przypadku butów krytych, skarpetki z naturalnego materiału są wręcz obowiązkowe.

Stres jest przyczyną wielu schorzeń i zaburzeń w organizmie. Pocące się stopy również mogą być sygnałem, że występujące napięcie stresowe jest szkodliwe i występuje zbyt często. Z pewnością ograniczenie sytuacji stresowych pozytywnie wpłynie na walkę z potliwością stóp.

Stosowanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji może wzmagać problem pocenia nóg. Kosmetyki do codziennego stosowania powinny być dobrane zgodnie z indywidualnymi potrzebami skóry. Powinny również być dobrej jakości i zawierać naturalne składniki o aktywnym działaniu, które stymulują wydzielanie potu. Naszym pacjentom oferujemy konsultację podologiczną w gabinecie podologicznym, podczas której specjalista dobierze najbardziej odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry potliwej.

Pocenie się nóg – przyczyny wewnątrz organizmu

Nadmierne wydzielanie potu może być również sygnałem poważniejszych chorób i zaburzeń występujących w organizmie. Do najczęstszych przyczyn pocenia się nóg należą:

  • wahania hormonalne związane z okresem dojrzewania bądź przekwitania,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby neurologiczne.

Jeśli przyczyny nadpotliwości stóp są związane ze złym stanem zdrowotnym całego organizmu, walka z problemem powinna być skoncentrowana przede wszystkim na leczeniu jego źródła. Aby wspomóc leczenie i ograniczyć problem nadpotliwości, warto zgłosić się również do specjalisty. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy pacjentom  specjalne zabiegi na pocenie się stóp z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, które zapobiegają konsekwencjom i skutkom ubocznym nadmiernego pocenia się nóg.