Sposoby na ból nóg w ciąży i inne przypadłości dotyczące stóp przyszłych mam

Nogi przyszłej mamy wymagają wyjątkowej pielęgnacji i szczególnej uwagi. Coraz większy brzuch oznacza dodatkowe kilogramy, którymi nasze stopy są obciążane przez kilka miesięcy. Efektem ciążowej nadwagi mogą być ból stóp, nieprzyjemne odciski i otarcia stóp, a także problemy z wrastającymi paznokciami. Poważniejszym problemem u przyszłych mam jest również płaskostopie, które nierzadko powoduje ból nóg podczas chodzenia.

Sucha skóra stóp

Stopy muszą być codziennie odpowiednio nawilżane, aby skóra zachowała jak największą elastyczność. Nie powinien to być jednak przypadkowy kosmetyk, ponieważ skóra w ciąży jest podatniejsza na alergie. Krem do stóp nie może więc zawierać alkoholu, olejków eterycznych czy parabenu, ale dobrze, jeśli będzie zawierał kojący mentol. Najbezpieczniej jest udać się do gabinetu podologicznego, gdzie specjaliści dobiorą odpowiednie kosmetyki i preparaty podologiczne do przesuszonych stóp.

Odciski i modzele

Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na powstawanie odcisków i modzeli. Pojawiają się one na skutek gwałtownego wzrostu wagi ciała. Zrogowacenia należy regularnie usuwać, w przeciwnym razie staną się grubsze i głębsze. Wbrew pozorom, nie można bagatelizować tych zmian, a niewłaściwa pielęgnacja stóp może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na szczęście podolodzy Satin profesjonalnie zajmują się usuwaniem odcisków i modzeli również na stopach przyszłych mamy.

Płaskostopie poprzeczne

Jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stóp jest płaskostopie poprzeczne. Relaksyna, czyli hormon, który rozluźnia więzadła, by przygotować ciało do porodu, działa nie tylko na miednicę, ale i na cały organizm, także stopy. Na skutek jej działania oraz przeciążenia, przód stopy może się poszerzyć, a sklepienie poprzeczne (czyli przestrzeń między paluchem a małym palcem) obniżyć. Odczuwamy to najczęściej jako pieczenie lub nawet ból pod podeszwami. Stopa coraz bardziej się deformuje. Z czasem może wykoślawić się paluch, a na podeszwie powstają brzydkie żółtawe zmiany, czyli modzele.

Najskuteczniejszym sposobem na płaskostopie poprzeczne są wkładki ortopedyczne. Pamiętaj jednak, że dadzą one pozytywne efekty tylko wtedy, kiedy będą dobrze dobrane. Zwróć się o pomoc do podologa. Zbada Twoje stopy, określi problem i przygotuje takie wkładki, które przyniosą Ci ulgę.

Wrastające paznokcie

Z powodu zwiększonej wagi i obrzęków może dojść do wrastania paznokci. Powstaje stan zapalny i palec zaczyna ropieć i bardzo boleć.

O czym pamiętać?

Prawidłowo obcinaj paznokcie, czyli „na prosto” bez zaokrąglania.
Noś buty z szerokimi noskami. Zbyt ciasne obuwie to gotowe kłopoty.
Nie czekaj, aż problem minie. Jeśli palec zaczyna boleć, szukaj pomocy lekarza podologa.

Pielęgnacja stóp w czasie ciąży

Jeśli zadbałaś już o zdrowie swoich stóp, postaraj się również nie zapomnieć o pielęgnacji, którą wykonywałaś zanim zaszłaś w ciążę. Przy dużym brzuszku wyzwaniem są nawet najprostsze zabiegi pielęgnacyjne, jednak pozostawienie stóp samych sobie nie tylko sprawi, że będą wyglądały mało estetycznie, ale również może to przerodzić się z czasem w poważniejsze dolegliwości. Jeśli więc kobieta nie daje sobie rady sama, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u podologa, który nie tylko profesjonalnie zajmie się ewentualnym problemem, ale również wykona profesjonalny pedicure leczniczy.

Umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym w Warszawie i zadbaj o swoje stopy w profesjonalny i bezpieczny sposób!