Rekonstrukcja paznokcia – ratunek i wsparcie dla uszkodzonego paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn straciły paznokieć lub jego część. Odkryte łożyska paznokci czy uszkodzona macierz często są bardzo tkliwe, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, wywołuje dyskomfort podczas chodzenia oraz stanowi poważny problem estetyczny. Najskuteczniejszym sposobem na odbudowanie paznokcia i zlikwidowanie bólu jest zabieg rekonstrukcji paznokcia. Na czym ten zabieg polega?

Palec bez paznokcia – uszkodzona macierz paznokcia, odsłonięte łożysko paznokcia

Najczęściej można się spotkać z ubytkami paznokcia spowodowanymi urazami mechanicznymi, tj. uderzeniem, przytrzaśnięciem czy przygnieceniem. Może powstać wtedy krwiak, uszkodzenie macierzy paznokcia, odsłonięcie łożyska i oddzielenia się paznokcia od łożyska. Wówczas rekonstrukcja paznokcia jest niezbędna.

Wiele ubytków paznokci spotyka się po chirurgicznym zrywaniu i usuwaniu wrastających paznokci. W tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko, co skutkuje brakiem prawidłowego wzrostu lub zahamowaniem odrostu naturalnej płytki i niezbędnym wykonaniem rekonstrukcji paznokcia.

Równie często odsłonięcie łożyska paznokcia jest końcowym efektem nieleczonej grzybicy paznokcia. Następuje zgrubienie płytki paznokcia i uniesienie jej ku górze, a następnie odwarstwienie od łożyska paznokcia.

Odkryte łożysko paznokcia jest bardzo wrażliwe na wszelki dotyk, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Takie miejsce jest również idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów, co może szybko wywołać grzybicę paznokci. Rekonstrukcja paznokcia przywraca komfort, zapobiega stanom zapalnym, obrzękom oraz poprawia estetykę naszych paznokci.

Wizyta w gabinecie podologa

Wizyta w naszym gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i badania palpacyjnego. Lekarz podolog ocenia paznokcie pod kątem kształtu, grubości, kolorystyki i rodzaju zniszczenia płytki, a w niektórych przypadkach wykonuje dodatkowe badania. Zebrane informacje i wyniki badań pozwalają dowiedzieć się, co jest przyczyną zmian w obrębie paznokci, określić kierunek postępowania oraz ustalić metodę terapii. Zdarza się, że rekonstrukcji ulega zaledwie niewielka część płytki, a problem rozwiązać można nawet podczas jednej wizyty.

Rekonstrukcja paznokcia

Nasze rekonstrukcje wykonane są z najwyższej jakości produktów medycznych, przez co są bardzo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju urazy i obciążenia. Wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej uzależnione jest od stanu uszkodzenia paznokcia lub jego braku oraz od rodzaju materiałów, z jakich odbudowuje się paznokieć. Kruche i zdrewniałe paznokcie muszą być dokładnie ofrezowane i oczyszczone, a płytka naturalnego paznokcia musi być oczyszczona i wolna od grzybicy, dlatego często niezbędne jest wcześniejsze leczenie przeciwgrzybicze.

Paznokieć z rekonstrukcją zachowuje się tak jak naturalna płytka. W związku z tym można go piłować, malować i bez obawy odsłaniać. Efekty zabiegu reprezentują zarówno walory estetyczne – zrekonstruowany paznokieć wygląda naturalnie, jak i praktyczne – założenie rekonstrukcji paznokcia pozwala przede wszystkim na profilaktykę przeciwgrzybiczą i ochronę przed kolejnymi urazami.

Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy proces odbudowy płytki paznokcia, tym bezpieczniej i szybciej zostanie on zakończony.