Rekonstrukcja paznokcia – ratunek i wsparcie dla uszkodzonego paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn straciły paznokcia lub jego część. Odkryte łożyska paznokci czy uszkodzona macierz paznokcia często są bardzo tkliwe, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, wywołują dyskomfort podczas chodzenia oraz stanowią poważny problem estetyczny. Najskuteczniejszym sposobem na odbudowanie paznokcia i zlikwidowanie bólu jest zabieg rekonstrukcji paznokcia. Na czym polega ten zabieg?

Palec bez paznokcia – uszkodzona macierz paznokcia, odsłonięte łożysko paznokcia

Najczęściej można się spotkać z ubytkami paznokcia spowodowanymi urazami mechanicznymi, tj. uderzeniem, przytrzaśnięciem czy przygnieceniem. Może powstać wtedy krwiak, uszkodzenie macierzy paznokcia, odsłonięcie łożyska i oddzielenia się paznokcia od łożyska. Wtedy rekonstrukcja paznokcia jest niezbędna.

Wiele ubytków paznokci spotyka się po chirurgicznym zrywaniu i usuwaniu wrastających paznokci. W tym przypadku często uszkodzona jest macierz i łożysko, co skutkuje brakiem prawidłowego wzrostu lub zahamowaniem odrostu naturalnej płytki i niezbędnym wykonaniem rekonstrukcji paznokcia.

Równie często odsłonięcie łożyska paznokcia występuje w końcowym efekcie nieleczonej grzybicy paznokcia. Następuje zgrubienie płytki paznokcia i uniesienie jej ku górze, następnie odwarstwienie od łożyska paznokcia.

Odkryte łożysko paznokcia jest bardzo wrażliwe na wszelki dotyk, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Takie miejsce jest również idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów, co może szybko wywołać grzybicę paznokci. We wszystkich przypadkach można zrobić rekonstrukcję paznokcia, która przywraca komfort i zapobiega stanom zapalnym, obrzękom oraz poprawia estetykę naszych paznokci.

Wizyta w gabinecie podologa

Wizyta w naszym gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i badania palpacyjnego. Lekarz podolog ocenia paznokcie pod kątem kształtu, grubości, kolorystyki i rodzaju zniszczenia płytki oraz w niektórych przypadkach wykonuje dodatkowe badania. Zebrane informacje i wyniki badań pozwalają dowiedzieć się, co jest przyczyną zmiany paznokci, określić kierunek postępowania oraz ustalić metodę terapii. Zdarza się, że rekonstrukcji ulega zaledwie niewielka część płytki, a problem rozwiązać można nawet podczas pierwszej wizyty.

Rekonstrukcja paznokcia

Nasze rekonstrukcje wykonane są z najwyższej jakości produktów medycznych, są one w związku z tym bardzo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju urazy i obciążenia. Wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej uzależnione jest od stanu uszkodzenia paznokcia lub jego braku, rodzaju materiałów, z jakich odbudowuje się paznokieć. Kruche i zdrewniałe paznokcie muszą być dokładnie ofrezowane i oczyszczone, a płytka naturalnego paznokcia musi być oczyszczona i wolna od grzybicy, dlatego często niezbędne jest wcześniejsze leczenie przeciwgrzybicze.

Paznokieć z rekonstrukcją zachowuje się tak jak naturalna płytka. W związku z tym można go piłować, malować i bez obawy odsłaniać. Efekty zabiegu reprezentują zarówno walory estetyczne – zrekonstruowany paznokieć wygląda naturalnie, uwalnia stopę od dyskomfortu w czasie noszenia skarpet oraz obuwia, jak i praktyczne – założenie rekonstrukcji paznokcia pozwala przede wszystkim na profilaktykę przeciwgrzybiczą i ochronę przed kolejnymi urazami.

Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy proces odbudowy płytki paznokcia, tym bezpieczniej i szybciej zostanie on zakończony.