Zaznacz stronę

Paznokcie u stóp każdego dnia są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju chorób lub prowadzić do powstawania nieestetycznych zmian w obrębie płytki. Każdej osobie zależy na tym, żeby stopy dobrze się prezentowały, a jest to ważne szczególnie w okresie letnim, kiedy nogi są eksponowane w sandałach lub klapkach. Jeśli paznokieć jest w złym stanie, to można poddać się zabiegowi jego rekonstrukcji.

Kiedy rekonstrukcja paznokcia jest konieczna?

Lekarze podolodzy jako najczęstsze przyczyny, które prowadzą do zniszczenia paznokci wymieniają urazy mechaniczne, wrastanie paznokci lub różnego rodzaju zmiany chorobowe. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu podologicznego z powodów estetycznych – kiedy płytka wygląda źle, pojawiają się na niej plamy, przebarwienia, zgrubienia, ubytki itd., to pogarsza się również samopoczucie pacjenta. Niejednokrotnie również zdarza się, że uszkodzonym paznokciom towarzyszy ból, który powoduje dyskomfort w czasie chodzenia oraz wykonywania codziennych czynności. Takie dolegliwości są szczególnie dotkliwe w przypadku urazów mechanicznych i nieszczęśliwych wypadków, w których ucierpiały całe stopy lub wyłącznie poszczególne palce i paznokcie.

Gdy lekarz zdecyduje, że nie można podjąć innego rodzaju leczenia lub jego rezultaty nie byłyby zadowalające, pacjent jest kierowany na rekonstrukcję paznokcia. Przy czym należy pamiętać, że im wcześniej zgłosi się na konsultację, tym lepiej, ponieważ czas całej terapii będzie znacznie krótszy.

W jaki sposób przeprowadzana jest rekonstrukcja paznokcia?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest konsultacja podologiczna, w trakcie której specjalista podolog zapozna się z problemem pacjenta, opowie o leczeniu, rozwieje wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim dobierze najlepszy materiał, z którego zostanie wykonany paznokieć. Współczesna medycyna dysponuje materiałami, jakie są całkowicie bezpieczne, a jednocześnie trwałe. Dodatkową zaletą jest fakt, że zrekonstruowany paznokieć wygląda niemal dokładnie tak, jak naturalny, a co więcej – również tak się zachowuje. Co to oznacza? Zrekonstruowany paznokieć można skracać, piłować i malować, ale mężczyźni również nie mają powodów do zmartwień, ponieważ płytka jest matowa, a kolor dobierany jest do indywidualnych potrzeb, żeby nie odróżniał się od reszty. Wszystko to oznacza, że taka ,,sztuczna’’ płytka jest niemal nie do rozpoznania.

Rekonstrukcja paznokcia jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, przeprowadzanym w bardzo higienicznych warunkach. Jednak nie zawsze udaje się zakończyć wszystko w czasie wyłącznie jednej wizyty, tak dzieje się w przypadkach niewielkich uszkodzeń czy ubytków naturalnej płytki paznokcia. Trzeba brać pod uwagę, że cała terapia może się wydłużyć, ale zależy to od indywidualnych czynników. Niemniej jednak po rekonstrukcji należy ściśle przestrzegać zaleceń podologa, stosować się do rygorystycznych zasad higieny oraz używać specjalnych preparatów do pielęgnacji, które zaleci lekarz. Kiedy wszystkie te środki ostrożności zostaną zachowane, a zalecenia spełnione, to zrekonstruowanym paznokciem pacjent będzie mógł cieszyć się nawet do końca życia.

Zabieg rekonstrukcji paznokcia można wykonać w gabinecie podologicznym Satin w Warszawie. Specjaliści z tej kliniki zadbają nie tylko o wygląd i zdrowie paznokci, lecz także całych stóp.

Anna Milewska

opinie o Satin