Zaznacz stronę

Latem chętnie zakładamy przewiewne obuwie. Japonki, klapki lub sandały nie są jednak dla osób borykających się z pękającymi piętami. Szorstka i wysuszona skóra na piętach to problem nie tylko natury estetycznej. Rogowacenie, pękanie i krwawienie skóry na piętach może doprowadzić w konsekwencji do zakażenia. W momencie gdy zauważymy pierwsze objawy sygnalizujące problem pękającej skóry na piętach, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Podczas konsultacji może się okazać, że szczeliny na piętach sięgają poza warstwę rogową – w głąb skóry właściwej. Co zrobić, aby uchronić się przed konsekwencjami pękania skóry na piętach?

Charakterystyka pękających pięt

Gdy zaczynają boleć nas stopy, powinniśmy uważnie im się przyjrzeć. Wysuszona, szorstka i pokryta szczelinami skóra przypomina wyglądem wyschnięty akwen wodny? Czas zastanowić się, jaki będzie nasz kolejny krok – chwilowa beztroska i ignorowanie dolegliwości czy krok w stronę gabinetu podologicznego? Uszkodzony naskórek stwarza możliwość przedostania się w głąb naszego ciała organizmów chorobotwórczych, które z kolei mogą wywołać zakażenie. Nie należy czekać, aż skóra na stopach zacznie krwawić lub wydzielać ropną wydzielinę, sprawiając ból podczas chodzenia. Problem pękających pięt znają bardzo dobrze diabetycy, których skóra na stopach jest wyjątkowo wrażliwa. Dlaczego właściwie skóra na piętach pęka, skoro jest w tym obszarze najgrubsza? Przyczyny pękania stóp to:

  • nieodpowiednia dieta,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • choroby przewlekłe (np. cukrzyca),
  • niedobór witaminy A,
  • brak lub niewłaściwa pielęgnacja skóry na stopach,
  • łuszczyca,
  • otyłość (nadmierne obciążenie stóp),
  • zniekształcenia ortopedyczne,
  • wzmożone nawarstwienie się twardego naskórka w obszarze pięt,
  • grzybica,
  • geny,
  • noszenie niewłaściwego obuwia.

Do kogo po pomoc z pękającymi piętami?

Gdy zaczyna dokuczać nam ból stóp należy udać się do specjalisty, który pomoże nam rozwiązać problem. W przypadku pękających pięt najrozsądniej będzie odwiedzić dermatologa lub podologa, jednym z miejsc, w którym zaopiekują się nami fachowcy od stóp jest Gabinet Podologii Satin znajdujący się w Warszawie. Czym właściwie jest podologia i co wspólnego ma z dermatologią?

Podologia jest gałęzią medycyny, która diagnozuje i leczy choroby stóp oraz stawów skokowo-goleniowych. Podolog, aby móc pomóc nam rozwiązać problemy związane ze stopami powinien mieć wiedzę z zakresu diabetologii, dermatologii, chirurgii i ortopedii. Wszystkie te dziedziny są ze sobą ściśle związane. Dermatologia zajmuje się chorobami skóry, włosów i paznokci, a także chorobami, których objawy można dostrzec na skórze pacjenta, takimi jak czerniak bądź rumień guzowaty. Pękające pięty to niewątpliwie pole do popisy zarówno dla podologa, jak i dermatologa.

Leczenie pękającej, zrogowaciałej skóry na piętach

Zaniechanie leczenia pękających stóp może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Zanim jednak udamy się do dermatologa lub podologa warto spróbować domowych sposobów w walce z dolegliwościami pięt. Nawilżanie stóp, peelingi bądź ścieranie warstwy naskórka mogą w pewnym stopniu zredukować problem. W przypadku braku efektów takiego postępowania lepiej zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Podczas wizyty specjalista dokładnie obejrzy naszą stopę i oceni jej stan. Następnie zaproponuje nam właściwe preparaty pielęgnacyjne i zaleci profilaktykę. W terapii nierzadko są stosowane środki zawierające mocznik i witaminę A. Te składniki pozwalają zatrzymać wodę w skórze, dzięki czemu ta jest elastyczna i bardziej odporna na pękanie i przesuszenie. Obok codziennego stosowania zaproponowanych przez podologa lub dermatologa preparatów nie należy zapominać o dobrych nawykach – piciu dużych ilości wody, higienie oraz noszeniu skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów. Dobrą kondycję i ulgę dla naszych stóp przyniosą również ziołowe napary z dodatkiem siemienia lnianego lub soli, w których warto zanurzyć stopy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tak przygotowane kąpiele zmiękczą i nawilżą skórę.

Dowiedz się więcej na https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/pekajace-piety/

Katarzyna Menkała

opinie o Satin