Zaznacz stronę

Skalę problemu pękających pięt możemy zaobserwować zwłaszcza latem, kiedy to poprzez noszenie klapek czy sandałów nasze stopy stają się wyjątkowo widoczne. Jednak dla niektórych nie jest to tylko problem natury wizualnej, często, jeśli zaniedbamy pierwsze objawy tego zjawiska, może się pojawić ból, swędzenie czy nawet krwawienie w obrębie bardzo wysuszonej skóry.

Jakie są przyczyny pękających pięt?

Główną przyczyną pojawienia się tego zjawiska jest oczywiście brak odpowiedniego nawilżenia skóry. Przesuszona skóra pięt jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, w tym również pęknięcia. Z problemem pękających pięt często muszą się też mierzyć osoby otyłe, u których ciężar nacisku na te okolice jest znacznie większy. Jednak źródłem problemu może stać się też źle dobrane obuwie, łuszczyca lub grzybica okolic stóp.
Czasami zdarza się, że problem leży w genetyce, jednak są sytuacje bardzo rzadkie, jeśli obawiasz się, że możesz należeć do grupy ryzyka, warto udać się na konsultację do profesjonalnego podologa.

Jak radzić sobie z popękanymi piętami?

Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, czyli codzienne nawilżanie skóry, jeśli jednak zaobserwujemy u siebie objawy wysuszenia pięt, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki.

1. Usuń martwy naskórek.
Nawet najgrubsza warstwa kremu nie ma szans przedrzeć się przez warstwę zrogowaciałego naskórka, dlatego regularnie trzeba go usuwać. Najważniejszy jest jednak umiar, zabiegu tego nie można powtarzać zbyt często, gdyż może to dać odwrotny efekt i przyspieszyć narastanie naskórka.
W domowym zaciszu najlepiej sprawdzą się organiczne peelingi i tarki do stóp.

2. Zadbaj o nawilżenie.
Jak podkreśla Andrzej Piotrowski 90% przypadków popękanych pięt jest wywołana przez złe nawodnienie skóry. Krem do stóp najlepiej aplikować dwa razy dziennie, zaraz po umyciu, gdy skóra będzie jeszcze lekko wilgotna. Dobrze, jeśli krem wzbogacony zostanie witaminą A.

3. Kąpiel dla stóp.
Idealna terapia nawilżająca i złuszczająca skórę to kąpiele stóp w naparze z siemienia lnianego. Po takiej kąpieli wystarczy delikatnie zetrzeć pięty tarką a następnie opłukać zimną wodą i posmarować kremem. Do tego typu zabiegu sprawdzi się również napar ziołowy. Warto powtarzać go co dwa-trzy dni.

4. Wizyta u specjalisty.
Jeśli wszystkie wymienione sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, warto udać się do specjalistycznego salonu podologicznego. Pracujący tam profesjonaliści dobiorą idealne dla Ciebie kosmetyki do pielęgnacji oraz wykonają niezbędne zabiegi kosmetyczne, które pozwolą Ci cieszyć się gładką skórą. Zwykle by osiągnąć upragnione efekty, wystarczą 1-2 wizyty.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Jeśli pęknięcia są wyjątkowo głębokie, lepiej od razu udać się do specjalisty, tarki czy pilniki mogą tylko dodatkowo uszkodzić skórę i spowodować krwawienie.
  • Mydło nie jest najlepszym produktem do mycia stóp, lepiej wybierać preparaty z pH zbliżonym do pH naszej skóry.
  • Nawet latem warto czasem zrezygnować z sandałów czy klapek, takie obuwie może przyspieszyć wysuszanie się skóry.
  • Pamiętaj, że jest to przypadłość nawracające, dlatego, gdy uda Ci się już uporać z problemem nie rezygnuj z odpowiedniego nawilżania.

Warto pamiętać, że to przypadłość, która jeśli nie jest właściwie leczona, może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych. Dlatego dbaj o swoje stopy tak samo, jak o całą resztę swojego ciała, pamiętaj, że to one są najbardziej obciążone podczas całego Twojego dnia.

Hanna Suchecka

opinie o Satin