gabinet podologiczny satin

Podologia – co to jest? Czym zajmuje się specjalista podolog?

Choć coraz więcej osób regularnie korzysta z pomocy fachowców, niektórym trudno jest przełamać barierę wstydu dotyczącą np. grzybicy stóp czy innych przypadłości obejmujących stopy. Zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy apelują do pacjentów borykających się z problemami, aby nie zwlekali z konsultacjami u lekarza podologa.

Podologia – czym jest?

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina, skupiająca się na badaniu wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy. Podolodzy zajmują się zarówno stopami zdrowymi, jak i „chorymi” oraz zagrożonymi rozwojem ewentualnych patologii.

Niestety podologia w Polsce jest jeszcze mało rozpowszechniona. W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Francja, podologia zaliczana jest już do fachowych zawodów medycznych. Podolog rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi lub kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Dodatkowe usługi pielęgnacji stóp mogą obejmować pielęgnację skóry i paznokci. Podolog ma wiedzę na temat zaawansowanej patologii stóp i paznokci, biomechaniki, problemów limfatycznych kończyn dolnych, cukrzycy i kontroli zakażeń.  Podolodzy współpracują z również z chirurgami i ortopedami, aby świadczyć usługi jak najwyższej jakości i móc skutecznie oraz kompleksowo pomóc pacjentowi.

Historia podologii

Już starożytni zdawali sobie sprawę, jak ważna jest obserwacja zmian na stopach i pielęgnacja stóp. Pierwszy specjalistyczny podręcznik dotyczący kondycji stóp powstał w 1762 r. Książka lekarza Rousselota, pracującego na dworze Ludwika XVI, zawierała opisy i rysunki palucha koślawego, płaskostopia poprzecznego i odcisków. Po jego śmierci badania nad chorobami stóp kontynuował Nicolas-Laurent Laforest. Uważał on, że wszelkie defekty stóp spowodowane są źle dobranym obuwiem, dlatego też opracował instrukcje, dotyczące właściwego wykonywania obuwia, co miało zapobiegać deformacjom stóp.

Pierwsza podologiczna amerykańska publikacja naukowa powstała w 1869 r. dzięki chirurgowi pedikiurzyście George’owi A. White’owi, której głównym tematem była podpaznokciowa wyrośl kostna. W 1895 r. powstało pierwsze na świecie stowarzyszenie podologiczne. W krajach Europy Zachodniej podologia to obecnie popularna dziedzina medycyny, niestety w Polsce wciąż mało rozpowszechniona.

Czym zajmuje się specjalista podolog?

Typowymi zadaniami i wyzwaniami, którymi zajmuje się podolog, są:

• stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie,

• fachowe skracanie paznokci,

• zabiegi na paznokciach grzybiczych i zgrubiałych,

• badanie chorób płytki paznokciowej,

• zabiegi na paznokciach wrastających i wkręcających,

• ortonyksja – sporządzanie klamer korygujących na wrastający lub wkręcający paznokieć,

• usuwanie hiperkeratoz,

usuwanie odcisków, modzeli i kurzajek,

• odciążanie bolesnych miejsc,

rekonstrukcja paznokcia,

• opatrunki ran na stopach, na pękających piętach,

• dobór ortez.

Podologia w Polsce – przyszłość tego zawodu

Bez wątpienia, zapotrzebowanie na usługi podologów jest ogromne. Nawet młodzi i stosunkowo zdrowi ludzie mają problemy w obrębie stóp. Grupą, która najbardziej potrzebuje pomocy, są oczywiście diabetycy, którzy na skutek choroby często cierpią na neuropatię, angiopatię, ekstremalną suchość skóry, a przy tym mają zaburzenia w leczeniu ran. Powinni oni regularnie kontrolować swoje stopy u specjalisty, gdyż zazwyczaj nie są w stanie zrobić tego sami.