gabinet podologiczny satin

Podologia – co to jest? Czym zajmuje się specjalista podolog?

Choć coraz więcej osób regularnie korzysta z pomocy fachowców, niektórym trudno jest przełamać barierę wstydu dotyczącą np. grzybicy stóp czy innych przypadłości obejmujących stopyi. Zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy apelują do pacjentów borykających się z problemami, aby nie zwlekali z konsultacjami u lekarza podologa. Czym dokładnie jest podologia?

Podologia – czym jest?

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, skupiająca się na badaniu wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy. Podolodzy zajmują się zarówno stopami zdrowymi, jak i „chorymi” oraz zagrożonymi rozwojem jakiejś patologii.

Niestety podologia w Polsce jest jeszcze mało rozpowszechniona. W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Francja, podologia zaliczana jest już do fachowych zawodów medycznych. Podolog rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi lub kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Dodatkowe usługi pielęgnacji stóp mogą obejmować pielęgnację skóry i paznokci. Podolog ma wiedzę na temat zaawansowanej patologii stóp i paznokci, biomechaniki, problemów limfatycznych kończyn dolnych, cukrzycy i kontroli zakażeń.  Podolodzy współpracują z również z chirurgami czy ortopedami, aby świadczyć usługi jak najwyższej jakości i móc skutecznie oraz kompleksowo pomóc pacjentowi.

Historia podologii

Już starożytni zdawali sobie sprawę, jak ważna jest obserwacja zmian na stopach i pielęgnacja stóp. Pierwszy specjalistyczny podręcznik dotyczący kondycji stóp powstał w 1762 r. Książka lekarza Rousselota, pracującego na dworze Ludwika XVI, zawierała opisy i rysunki palucha koślawego, płaskostopia poprzecznego i odcisków. Po jego śmierci badania nad chorobami stóp kontynuował Nicolas-Laurent Laforest. Uważał on, że wszelkie defekty stóp spowodowane są źle dobranym obuwiem, dlatego też opracował informacje na temat wykonywania obuwia w prawidłowy sposób, zapobiegający deformacjom stóp.

Pierwsza podologiczna amerykańska książka naukowa powstała w 1869 r. dzięki chirurgowi pedikiurzyście George’owi A. White’owi na temat podpaznokciowej wyrośli kostnej, natomiast w 1895 r. powstało pierwsze tamtejsze stowarzyszenie podologiczne. W krajach Europy Zachodniej podologia to popularna dziedzina medycyny, niestety w Polsce nadal mało osób uświadomionych jest, dokąd powinny się udać z dolegliwościami dotykającymi stóp.

Czym zajmuje się specjalista podolog?

Typowymi problemami i dolegliwościami, którymi zajmuje się podolog, są:

• stopa cukrzycowa – profilaktyka i leczenie,

• fachowe skracanie paznokci,

• zabiegi na paznokciach grzybiczych i zgrubiałych,

• badanie chorób płytki paznokciowej,

• zabiegi na paznokciach wrastających i wkręcających,

• ortonyksja – sporządzanie klamer korygujących na wrastający lub wkręcający paznokieć,

• usuwanie hiperkeratoz,

• usuwanie odcisków, modzeli i kurzajek,

• odciążanie bolesnych miejsc,

rekonstrukcja paznokcia,

• opatrunki ran na stopach, na pękających piętach,

• dobór ortez.

Podologia w Polsce – przyszłość tego zawodu

Bez wątpienia, zapotrzebowanie na usługi podologów jest ogromne. Nawet młodzi i stosunkowo zdrowi ludzie mają problemy ze stopami. Niektórzy zaś latami żyją z narastającymi dolegliwościami, które można skutecznie usunąć. Grupą, która najbardziej potrzebuje pomocy, są oczywiście diabetycy, którzy na skutek choroby często cierpią na neuropatię, angiopatię, ekstremalną suchość skóry, a przy tym mają zaburzenia w leczeniu ran. Powinni oni regularnie kontrolować swoje stopy, a zazwyczaj nie są w stanie zrobić tego sami.