Zaznacz stronę

Nieodpowiednia pielęgnacja stóp, nieprawidłowa dieta i złe obuwie – to mogą być przyczyny pękających pięt. Jest to przypadłość dość powszechna, która dotyka osoby w różnym wieku. Nie jest to problem tylko estetyczny, czasem prowadzi do poważnych stanów zapalnych i zakażeń.

Pękające pięty nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie ale często przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu – chodzeniu towarzyszy ból. Z problemem zmaga się bardzo wiele osób, ale często jest to problem lekceważony. Skóra na piętach jest prawie dwukrotnie grubsza niż skóra w innych partiach ciała. Naskórek narasta szybciej niż jest w stanie się zniszczyć, mimo iż często ocieramy stopami o podłoże. W konsekwencji skóra rogowacieje, a później pęka.

Dlaczego skóra pięt pęka?

Gdy zbyt duża ilość twardego naskórka zbiera się w okolicy pięt, skóra zaczyna pękać. Nieprawidłowe przetaczanie stopy oraz deformacje również mogą powodować ten stan. Problem, który najczęściej pojawia się u osób otyłych to przeciążenie pięt. Przyczyną powstawania pęknięć w okolicy pięt jest również nieodpowiednia pielęgnacja stóp – nie nawilżanie ich lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. Noszenie złego obuwia, łuszczyca oraz zakażania grzybiczne również powodują pękanie twardego naskórka pięt.

Według specjalistów podologów z lecznicy Satin w Warszawie, przyczyną pękających pięt mogą być również geny, chociaż są to rzadkie przypadki i z reguły dotyczą osób starszych przyjmujących duże dawki leków oraz osób z reumatyzmem i chorobami złuszczającymi naskórek. Skóra bez odpowiedniego nawilżenia traci swoją elastyczność, zwłaszcza w takich miejscach jak pięty, gdzie bez regularnego peelingu naskórek rogowacieje.

Kiedy konieczna jest wizyta u podologa?

Do specjalisty należy udać się wtedy, gdy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne (peeling, ścieranie naskórka, nawilżanie) stóp wykonywane w domu przestają działać. Nieleczone pękające pięty mogą być przyczyną powstawania stanów zapalnych. Często również zakażeń. Dlatego jest to problem, którego nie wolno bagatelizować. Przez poraniony naskórek do organizmu mogą dostać się wirusy i bakterie. Im szybciej zgłosimy się do podologa, tym szybsze będzie leczenie i nasze stopy staną się piękne, zdrowe i zadbane. Pęknięcia pięt mogą zniknąć nawet już po pierwszej wizycie.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Pomaga nawet już sama konsultacja ze specjalistą. Podolog przeprowadza wywiad z pacjentem, pyta o przebyte choroby. Często osoby z cukrzycą zmagają się z problemem suchych, pękających pięt. Niezwykle wrażliwą skórę na stopach mają również diabetycy. Lekarz dokładnie ocenia stan skóry stóp i dopasowuje preparaty do struktury naskórka. Następnie informuje pacjenta jakie zabiegi pielęgnacyjne powinien przeprowadzać regularnie.

Jak powinniśmy dbać o skórę swoich stóp?

Należy spożywać odpowiednią ilość wody oraz nosić skarpetki z naturalnych surowców. Powinniśmy dbać o skórę stóp każdego dnia używając odpowiedniego preparatu. Nieodpowiednia dieta i niedożywienie również źle wpływają na stan naszej skóry – staje się szorstka i podatna na wszelkie uszkodzenia.

Zadbaj o skórę swoich stóp! Nie bagatelizuj problemu, udaj się do podologa jak najszybciej. Więcej informacji o leczeniu pękających pięt można uzyskać w klinice Satin.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin