zrogowacenia satin

Optymalna pielęgnacja przeciw zrogowaceniom na stopach

W porze wiosennej i letniej bardzo często przypominamy sobie o tym, aby właściwie zadbać o stopy. Wynika to z chęci ich odsłaniania i eksponowania w odkrytych butach czy podczas chodzenia boso. Jednak niekiedy okazuje się, że w czasie zimy, kiedy nie poświęcamy stopom aż tyle uwagi, pojawiły się na nich liczne zrogowacenia i nie wyglądają one estetycznie. Zrogowaceń na stopach można uniknąć. Sprawdź, jak dbać o stopy, aby były gładkie i jak usunąć zrogowacenia na stopach, które się już pojawiły.

Dlaczego naskórek rogowacieje ?

Skóra na całym ciele jest niejednolita i różni się w zależności od obszaru. Na stopach wytwarzana jest większa ilość naskórka, który pełni przede wszystkim funkcję ochronną, gdyż jest to część ciała stale narażona na obciążenia, otarcia i inne urazy. Kiedy nacisk na stopę jest bardzo duży i ciągły – na przykład przy stojącej pracy lub po długim chodzeniu, wytwarzane są dodatkowe warstwy naskórka. Temu zjawisku sprzyjają również różnego rodzaju wady postawy i deformacje, na przykład płaskostopie. Nierówne rozłożenie ciężaru stóp podczas noszenia obuwia, również może wpłynąć na rozwój zrogowaceń. Dodatkowo, całej sprawie nie pomaga fakt, iż skóra stóp nie została wyposażona w gruczoły łojowe, wobec czego łatwiej się przesusza i zdecydowanie trudniej ją odpowiednio nawilżyć, niż pozostałe części ciała, co przyczynia się do powiększania warstwy rogowej naskórka i powstawania zrogowaceń na stopach.

Jak unikać zrogowaceń na stopach?

Optymalna pielęgnacja i poświęcenie stopom odpowiedniej uwagi pozwala skutecznie zapobiec powstawaniu zrogowaceń na piętach, palcach czy śródstopiu.

Pierwszym krokiem do tego, aby uniknąć namnażania się warstwy rogowej naskórka jest jego usuwanie. Jeśli na powierzchni stóp znajduje się zbyt duża warstwa martwego naskórka, nawilżanie będzie nieskuteczne. Składniki aktywne nie przedostaną się przez zrogowacenia skóry, tym samym, proces wysuszania będzie postępował. Ważne jest, aby regularnie złuszczać martwy naskórek za pomocą pumeksu bądź tarki. Należy robić to dokładnie, na lekko zwilżonej skórze. Wbrew pozorom długie moczenie nóg w ciepłej wodzie nie jest dobrą metodą, a wręcz sprzyja wysuszaniu skóry. Dlatego, peelingu i pumeksu najlepiej używać pod prysznicem na lekko zwilżoną skórę, a po zabiegu od razu ją osuszyć ręcznikiem. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością złuszczania, gdyż zbyt częsty zabieg może doprowadzić do przyspieszenia procesu rogowacenia. Osoby z tendencją do powstawania takich zmian na stopach powinny złuszczać naskórek pod okiem podologa. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy profilaktyczne zabiegi podologiczne, które pozwalają na optymalne złuszczanie naskórka.
Równie ważne co złuszczanie jest nawilżanie stóp. Należy do tego używać specjalnych preparatów, gdyż, jak to było wspomniane, skóra na stopach różni się od reszty ciała. Preparaty powinny zawierać mocznik, naturalne olejki, pantenol czy glicerynę, które dogłębnie nawilżą naskórek.
Bardzo ważne jest również obuwie, które wybieramy. W miarę możliwości należy dbać o to, aby te niewygodne czy wysokie buty nie były noszone przez cały dzień. Jeśli już trzeba włożyć je na dłuższy czas, warto zadbać o specjalne wkładki żelowe, które trochę odciążą nogi, a po całym dniu stopom przyda się porządny masaż.
Problemy ze zrogowaciałą skórą są nasilone również przy problemach z krążeniem, dlatego po całym dniu siedzenia bądź stania warto wykonać trochę ćwiczeń i poprawić krążenie krwi.

Jak usunąć zrogowacenia na stopach?

Zrogowacenia na stopach, a w szczególności zrogowacenia na piętach są nie tylko nieestetyczne, ale mogą prowadzić do pękania i krwawienia, co sprawia ból i sprzyja rozwojowi zakażeń, dlatego kiedy na stopach zacznie gromadzić się gruba warstwa naskórka, warto udać się do specjalisty, który skutecznie i szybko ją usunie. W naszym gabinecie podologicznym oferujemy zabieg usuwania zrogowaceń, który jest bezbolesny i skuteczny. Duże nagromadzenie zrogowaceń na stopach jest bowiem trudne do samodzielnego usunięcia, a próby zrobienia tego w nieodpowiedni sposób mogą dodatkowo pogłębić problem.