Zaznacz stronę

Odciski na stopach to niestety bardzo powszechny i bolesny problem. Powstają na skutek mocnego tarcia lub ucisku stopy (zazwyczaj winne są niewłaściwe buty). Niekiedy nawet małe zmiany potrafią utrudniać nam codzienne funkcjonowanie, dlatego trzeba nauczyć się im zapobiegać. Jeśli jednak nabawimy się odcisków, to konieczne jest ich skuteczne wyleczenie, najlepiej w gabinecie podologicznym.

Odciski – czym są i dlaczego powstają?

Odciski i modzele to wbrew pozorom bardzo niebezpieczne zmiany, jakie pojawiają się na skórze stóp. Jeśli są małe i nie przysparzają dużych dolegliwości bólowych można leczyć je samodzielnie przy pomocy specjalnych maści oraz plastrów na odciski. Większe i bolesne, należy natomiast pokazać podologowi, który skutecznie je usunie. Nieleczone odciski mogą doprowadzić nawet do powstania zakażeń. Przyczyną powstawania odcisków i modzeli jest silny ucisk na dane miejsce w obrębie stopy. Wywołuje to narastanie naskórka i niedokrwienie, a w efekcie powstanie bolesnego odcisku. Zazwyczaj winne temu są niewygodne buty. Odciski najczęściej pojawiają się na przodostopiu, grzbietowej stronie palców, między palcami stóp oraz niekiedy też w okolicy pięt.

Rodzaje odcisków:

  • twarde – mają twardy i bolesny rdzeń, mogą przybierać różne odcienie żółci i czerwieni;
  • miękkie – są płaskie i bardziej elastyczne, zazwyczaj znajdują się między palcami.

Jak wygląda usuwanie odcisków?

Na początku można spróbować usunąć odciski przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach, np. maści i plastrów. Pamiętajmy, aby nie trzeć odcisków pumeksem lub tarką kosmetyczną, ponieważ możemy tylko doprowadzić do spotęgowania problemu. Jeśli jednak sami nie radzimy sobie z odciskami i są one bardzo bolesne, należy wybrać się na wizytę do podologa. Podolog na początku oceni zmianę i dopasuje odpowiedni dla nas zabieg. Usuwanie dużych odcisków niekiedy należy rozłożyć na kilka wizyt. Przy pomocy specjalnych narzędzi i preparatów odcisk zostanie usunięty skutecznie, a także w bezpieczny sposób. Podolog używa do tego m.in. dłutka podologicznego, specjalnych frezów, środków złuszczających i specjalistycznych opatrunków odciążających.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopach?

  • Pierwszą kwestią jest oczywiście noszenie wygodnych butów. Obuwie musi idealnie dolegać oraz być wykonane z materiałów oddychających. Nie nośmy także ciasnych skarpetek (wybierajmy tylko bawełniane).
  • Kolejna sprawa to odpowiednia pielęgnacja stóp. Warto raz w tygodniu wykonywać kąpiele stóp z dodatkiem soli mineralnych, peelingi, a także nie zapominać o stosowaniu nawilżająco-odżywczych kremów (z zawartością mocznika i gliceryny). Wszystkie te zabiegi złuszczą martwy naskórek, wygładzą skórę i przyniosą ulgę zmęczonym stopom.
  • Warto także zaopatrzyć się w specjalne wkładki do butów, które zabezpieczają stopę przed otarciami i uciskiem.

Nawracające odciski na stopach nie muszą być już Twoim problemem. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z dobieraniem obuwia oraz pielęgnacji stóp. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy podologa, który dzięki odpowiednim zabiegom przywróci zdrowie naszym stopom.

Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego!

Izabela Jaszczur-Janus

opinie o Satin