Zaznacz stronę

Osoby, które cierpią na cukrzycę muszą regularnie kontrolować swój stan zdrowia i pozostawać pod stałą opieką oraz kontrolą lekarza. Niestety, częstym powikłaniem związanym z tą chorobą jest stopa cukrzycowa, która może przysporzyć nie tylko bólu, lecz także naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie należy lekceważyć tego problemu – najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza podologa.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest nierozerwalnie związana z cukrzycą. Chorzy często cierpią na zaburzenia mikrokrążenia oraz czucia, a to z kolei prowadzi do występowania urazów, a nawet owrzodzeń. Kiedy nie czuje się bólu i dyskomfortu, to nie reaguje się właściwie i nie zauważa zaistniałych problemów oraz dolegliwości, które z czasem mogą się nasilać i zdecydowanie pogorszyć. Dlatego tak ważne jest, aby być pod stałą opieką podologa. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do martwicy, a to prosta droga do amputacji palców, stopy czy nawet całej kończyny. Oczywiście są to skrajne przypadki, którym można zapobiec, jeśli poddaje się regularnym zabiegom podologicznym.

Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej to przede wszystkim uszkodzenie jednego (neuropatia) lub kilku nerwów (polineuropatia), które powoduje brak wrażliwości na czynniki zewnętrzne (ucisk, tarcie, skaleczenia, ból, temperatura), uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz deformacje powstałe na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, nadwagi czy stojącego lub siedzącego trybu życia i pracy.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej i jak wygląda proces leczenia?

Wśród objawów stopy cukrzycowej, specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie wymieniają: opuchnięcia, przekrwienia, drętwienie, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, dotyku i temperatury, problemy z naskórkiem, a także zdeformowania i przerośnięcia płytki paznokcia.

Leczenie stopy cukrzycowej to proces ciągły – nie da się jednoznacznie wskazać końca terapii, ponieważ cukrzycy powinni pozostawać pod stałą opieką podologa i regularnie poddawać się zabiegom profilaktycznym. Specjaliści zalecają przede wszystkim usuwanie nadmiernych zrogowaceń skóry oraz właściwą pielęgnację paznokci (głównie ich odpowiednie skracanie). Bardzo ważna jest również kwestia codziennej, domowej pielęgnacji. Lekarz zaleci używanie właściwych preparatów oraz zaleci zakup wkładek ortopedycznych i odpowiedniego obuwia, jeśli jest to konieczne.

Przy tego rodzaju schorzeniu najważniejsza jest szybka diagnoza, ocena stanu stóp i systematyczne zabiegi podologiczne. W przeciwnym razie może dojść do bardzo poważnych powikłań, których skutki pacjenci będą odczuwać już do końca życia.
Każdy chory na cukrzycę powinien obserwować swoje stopy i zgłosić się do gabinetu podologicznego, kiedy tylko zauważy jakieś niepokojące objawy. Wskazana jest również wizyta profilaktyczna, w czasie której pacjent dostanie niezbędne instrukcje i zalecenia, jakie pomogą mu uniknąć nieprzyjemności i dyskomfortu, które towarzyszą stopie cukrzycowej. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tego problemu, w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć.

opinie o Satin