potliwosc stop gabinet podologiczny satin

Nadmierne pocenie się nóg – jak z tym walczyć?

Wydzielanie potu to naturalne działanie organizmu broniącego się przed przegrzaniem czy reakcja wywołana przez zdenerwowanie, strach, stres lub wzmożony wysiłek fizyczny. Problem pojawia się wówczas, gdy organizm wydziela nadmierną ilość potu, a nieestetyczny wygląd i zapach znacznie zaburzają jakość życia osób dotkniętych nadmierną potliwością. Nadpotliwość może dotyczyć różnych części ciała, między innymi twarzy, rąk, pach, pleców, choć najczęściej to właśnie stopy są przyczyną największego dyskomfortu.

Przyczyny wzmożonej potliwości stóp

Nadpotliwość stóp może stanowić objaw wielu chorób, najczęściej o podłożu endokrynologicznym, takim jak zaburzenia hormonalne, nadczynność tarczycy czy choroby przysadki oraz neurologicznym. Może pojawić się również po zastosowaniu niektórych leków (np. antydepresyjnych) oraz używek (kawa, alkohol), a nawet gdy spożywa się większą ilość ostrych przypraw. Potliwość stóp zwiększa się w okresie dojrzewania oraz w okresie przekwitania i jest skutkiem burzy hormonów w organizmie. Równie często zwiększoną potliwość „zawdzięczamy” sobie sami, nosząc nieodpowiednie obuwie i skarpetki z tworzyw sztucznych oraz zapominając o podstawowych zasadach higieny.

Sposoby na pocące się stopy

Nadmierna potliwość stóp nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak wpływa na nasz komfort i samoocenę, ponieważ często wiąże się również z nieprzyjemnym zapachem, a nawet zwiększonym ryzykiem grzybicy. Warto wypróbować kilka skutecznych sposobów na pocenie się stóp.

Podstawą jest oczywiście higiena stóp – należy myć stopy kilka razy dziennie w letniej wodzie (wysoka temperatura pobudza gruczoły potowe do pracy), dokładnie je osuszać, zwłaszcza między palcami oraz zmieniać skarpetki i nosić wyłącznie te bawełniane.

Wybieraj buty wykonane z naturalnych, usprawniających cyrkulację powietrza materiałów. Pamiętaj, że nie należy nosić codziennie tej samej pary butów. Należy dać im odpowiedni czas na wywietrzenie i wysuszenie.

Wietrz stopy, gdy tylko masz taką możliwość. Stwarzaj jak najmniej sytuacji, w których stopy będą się pocić.

Kąpiele stóp – warto wypróbować takie z wykorzystaniem kilku kropel olejku jodłowego, który zapewnia uczucie świeżości czy olejku miętowego, który ma właściwości odkażające i chłodzące.

Sięgnij także po odpowiednie kosmetyki przeznaczone do nadmiernie pocących się stóp. Takie preparaty powinny zawierać w swoim składzie substancje hamujące rozkład bakterii (zminimalizowanie przykrego zapachu) i dające ochronę antybakteryjną, np. triclosan, chlorek glinu, siarczan glinu, clotrimazol, tlenek cynku czy urotropina.

Nie bagatelizuj problemu nadmiernej potliwości nóg!

Skutki nadpotliwości stóp to nie tylko wilgotne stopy czy uczucie skrępowania w miejscach publicznych i obawa przed przykrym zapachem. Nieleczona nadpotliwość stóp często prowadzi do maceracji naskórka i rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych, które przyczyniają się do pojawiania się potówek, czyli rozsianych wykwitów skórnych w postaci czerwonych krostek lub małych pęcherzyków.

Aby uniknąć komplikacji zdrowotnych, a także nie musieć krępować się w sytuacjach, gdy niespodziewanie musimy ściągnąć obuwie, warto zawczasu zadbać o właściwą higienę stóp. Najlepsze efekty przy problemie nadpotliwości nóg osiągniesz, wybierając się do gabinetu podologicznego. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie kosmetyki, które skutecznie zniwelują problem potliwości oraz zaoferują zabiegi z użyciem najnowszych preparatów, które pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji pocących się stóp.