zdrowe stopy

Modzele na stopach – czym są i jak je leczyć?

Z problemem modzeli może zetknąć się każdy. Nie zawsze są one bardzo uciążliwe. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio pielęgnować stopy, w przeciwnym wypadku niewielka dolegliwość może przerodzić się w duży problem. Czym są modzele na stopach i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Modzele na stopie – skąd się biorą?

Modzele na stopach powstają pod wpływem dużego, stałego nacisku lub tarcia powierzchni skóry. Są przykładem hiperkeratozy – znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka. Skóra w tym miejscu nie ulega złuszczeniu, a wręcz przeciwnie: narasta, tworząc grubą warstwę ochronną. Ma ona żółtą lub szarą barwę i pojawia się najczęściej w okolicach pięt, paluchów oraz krawędzi stóp. I chociaż modzele nie są niebezpieczne dla zdrowia, to ich pojawienie się może skutkować bólem i znacznym dyskomfortem estetycznym.

Kiedy powstają modzele? Przyczyn może być dużo. Do najpowszechniejszych należą z pewnością niewłaściwy dobór obuwia i zbyt duży nacisk wywierany na nasze stopy. Modzele mogą tworzyć się także na skutek otarć np. podczas noszenia butów na wysokim obcasie. Problem ten może dotyczyć osób zmagających się z nadwagą lub cukrzyków. To także efekt deformacji stóp lub nadmiernego usuwania naskórka w niektórych miejscach.

Modzele a odciski – czym się różnią?

Modzele i odciski to pozornie podobne dolegliwości, które powstają z tych samych przyczyn, jednak często są ze sobą mylone. Modzele wyróżnia to, że nie mają jądra, które uciska na ukończenia nerwowe. Ich powstawanie na początku jest niewyczuwalne, natomiast odciski od razu powodują dyskomfort. Problem w tym, że gromadząca się na stopie warstwa naskórka, z czasem staje się coraz twardsza i trudniejsza do usunięcia. Z czasem, gdy zrogowacenia stają się bardziej obfite, mogą powodować ból utrudniający chodzenie i stanie. W skrajnych przypadkach nieleczone modzele na stopach mogą prowadzić do zapalenia torebki maziowej w stawach, powstania bolesnego wrzodu lub zakażenia.

Jak pozbyć się modzeli?

Jest wiele sposobów radzenia sobie ze zrogowaciałą skórą stóp. Zazwyczaj pacjenci rozpoczynają leczenie modzeli od wykorzystania domowych sposobów. Ich skuteczność zależy jednak w dużej mierze od zaawansowania problemu. Stosowanie kremów nawilżających powinno zmiękczyć rogowatą skórę. Można również moczyć stopy w ciepłej wodzie, a następnie zastosować pumeks na stwardnieniu. Pomocne może się okazać także stosowanie kwasu salicylowego lub sody oczyszczonej.

Bardzo często zdarza się jednak, że dolegliwość jest już tak rozwinięta, że niezbędna okazuje się wizyta u specjalisty. Najlepiej udać się do gabinetu podologicznego na zabieg usunięcia zrogowacenia. Polega on na mechanicznej likwidacji naskórka i wyrównaniu jego powierzchni. Zabieg usuwania modzeli jest całkowicie bezbolesny, a efekty odczuwalne są już po jednej wizycie.

Jak zapobiegać nawrotom modzeli?

Pozbycie się zrogowaceń wcale nie oznacza uporania się z problemem, a brak odpowiedniej pielęgnacji spowoduje, że modzele pojawią się ponownie w przyszłości. Zapobiegną temu regularne wizyty u podologa, stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji stóp i przestrzeganie zaleceń specjalisty podologa. By przeciwdziałać powstawaniu modzeli, należy rozważyć zmianę obuwia oraz stosować specjalistyczne wkładki ortopedyczne.