Zaznacz stronę

Kurzajki są powszechnym problemem wielu ludzi, gdyż łatwo można się nimi zarazić. Czasami same znikają, a czasami by się ich pozbyć, należy wykonać odpowiedni zabieg.

Co to są kurzajki?

Kurzajki, inaczej brodawki wirusowe, to rodzaj zmian skórnych, który powstaje przez zagnieżdżenie się wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Najczęstszym miejscem powstawania kurzajek są stopy i dłonie, ale istnieje ryzyko ich przeniesienia na inne części ciała. Kurzajki, które tworzą się na stopach często ulokowane są na jej podeszwie. Kurzajkami nazywamy nieliczne, pojedyncze wykwity, które wnikają głęboko w skórę wywołując ból odczuwalny podczas chodzenia. Często kurzajki mylone są z odciskami i lekceważone. Jak rozpoznać kurzajkę? Zwykle ich kolor jest lekko brunatny lub cielisty i mają postać twardego guzka z szorstką powierzchnią przypominającą kalafior.

Dlaczego powstają kurzajki?

Chociaż dokładne przyczyny powstawania kurzajek nie są do końca znane, najczęściej jednak zmiany skórne wiążą się z osłabieniem systemu odpornościowego organizmu, co sprzyja rozwojowi wirusa HPV – tłumaczą specjaliści z kliniki Satin w Warszawie. Stres, przemęczenie, a nawet nieprawidłowa dieta może spowodować zakażenie wirusem HPV. Kurzajkami możemy zarazić się np. na basenie, gdy nie posiadamy odpowiedniego obuwia. Powinniśmy pamiętać także, że nigdy nie należy nosić cudzych butów oraz skarpetek. Na co dzień, zaleca się noszenie bawełnianych skarpetek i butów “oddychających”. Kurzajki mogą wystąpić podczas stosowania nieodpowiedniej higieny stóp oraz wtedy, gdy stopy nadmiernie się pocą. W miejscach przeciążonych i uciskanych, gdzie skóra narażona jest na otarcia, może dojść do zakażenia wirusem.

Kurzajki – najczęstsze przyczyny powstawania:

  • zbyt duży wysiłek fizyczny oraz obciążenie psychiczne
  • ciąża
  • przebyte ciężkie operacje i schorzenia układowe
  • zaburzenia hormonalne i metaboliczne oraz zaburzenia układu krwionośnego
  • chroniczne stany zapalne
  • nadmierna potliwość
  • skaleczenia, otarcia lub pęknięcia na stopach

Kurzajki i brodawki na stopach – leczenie

Kurzajkę należy usunąć jak najszybciej od momentu jej powstania, gdyż w ten sposób unikniemy ryzyka przeniesienia jej na inne części ciała. Nieusunięte kurzajki mogą zagnieżdżać się pod skórą coraz głębiej, co przysparza ból i powoduje dyskomfort podczas chodzenia. Lekarz ustala metodę leczenia i szczegółowo omawia ją z pacjentem. Czas potrzebny na leczenie kurzajek jest indywidualny dla każdego pacjenta. Pacjent może poddać się zabiegowi od kilku do kilkunastu razy, w zależności od typu i wielkości zmiany skórnej oraz reakcji skóry na zastosowane preparaty. Po zabiegu specjalista dobiera odpowiednie kremy pielęgnacyjne, dzięki którym ryzyko powstawania kurzajek znacznie spada. Nosicielem wirusa HPV możemy być nawet przez kilka lat dlatego zalecana jest systematyczna kontrola i stała opieka lekarza.

Zadbaj o skórę swoich stóp i podejmij walkę z kurzajkami w szybki i bezpieczny sposób! Więcej informacji o zabiegu usuwania kurzajek i brodawek można znaleźć na stronie kliniki Satin: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/brodawki-wirusowe-kurzajki

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin