Zaznacz stronę

Osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie narażone na różnego rodzaju problemy ze stopami. W dużo większym stopniu diabetyków dotyczą zniekształcenia kości stopy czy deformacje paznokci. Problemy z rogowaceniem, wrastaniem płytki czy grzybicą stóp są również bardziej prawdopodobne w przypadku tej grupy ryzyka. Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia czucia oraz mikrokrążenia, które zwiększają podatność stóp na uszkodzenia mechaniczne i owrzodzenia. Sprawdź, jakie są objawy stopy cukrzycowej oraz jakie zabiegi podologiczne powinno się zastosować w tym przypadku.

Cukrzyca – powikłania

Stopa cukrzycowa jest schorzeniem, które jest jednym z powikłań tej choroby. Dotyczy przede wszystkim osób, u których dość późno wykryto cukrzycę oraz tych, które nie są prawidłowo leczone. Statystycznie, problem ten dotyczy około 10% wszystkich pacjentów.  Główną przyczyną problemów ze stopami jest zaburzenie prawidłowej pracy układu krążenia oraz uszkodzenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego tracą one elastyczność, bardzo często występuje również miażdżyca i zwiększa się skłonność do zarastania żył, a w szczególności tętnic. Następstwem tych procesów jest nieodpowiednie dotlenienie tkanek stopy. Może to prowadzić do owrzodzeń, zniekształcenia kości czy deformacji płytki paznokcia. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, konieczna jest konsultacja ze specjalistą oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów podologicznych.

Stopa cukrzycowa – najczęstsze objawy

Jeśli chodzi o cukrzycę, powikłania mogą być różne i mieć zróżnicowane objawy, w zależności od zaawansowania i przebiegu choroby. Do najczęstszych dolegliwości należą:

  • opuchnięcia,
  • przekrwienia,
  • drętwienie stóp,
  • zniekształcenie kości,
  • zaburzenia odczuwania (temperatury, dotyku czy bólu),
  • dolegliwości związane z naskórkiem,
  • deformacja i przerost płytki paznokcia.

Oprócz podstawowych i charakterystycznych symptomów występowania stopy cukrzycowej, pacjenci narażeni są także na częste rogowacenie naskórka, powstawanie nagniotków i modzeli, a także na powracający problem wrastających paznokci, które wymagają konsultacji oraz wykonania właściwych zabiegów podologicznych przez specjalistę.

Zabiegi podologiczne dla cukrzyków

Diabetycy powinni znajdować się pod stałą opieką podologa, który przede wszystkim będzie zlecał zabiegi mające na celu profilaktykę i zabezpieczenie przed urazami i deformacjami, które mogą wystąpić. Są to przede wszystkim czynności zapobiegające powstawaniu ran i owrzodzeń na powierzchni skóry. W gabinecie Satin diabetycy znajdują się w najlepszych rękach specjalistów, którzy w przypadku wystąpienia którejś z dolegliwości, błyskawicznie zalecają odpowiedni  zabieg, na przykład usuwania modzeli czy wrastającej płytki paznokcia. Ze względu na to, że chorzy na cukrzycę znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, duże znaczenie mają także czynności zapobiegające powracaniu problemów, jak specjalne wkładki odciążające czy klamry na wrastające paznokcie. Wkładki odciążające dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badania chodu, podczas którego ustalane są miejsca największego nacisku.

Kontrola i odpowiednia pielęgnacja

W przypadku cukrzyków oraz wystąpienia schorzenia stopy cukrzycowej bardzo ważna jest stała kontrola lekarza – diabetologa, ale również podologa. Ważne jest regularne usuwanie martwego naskórka oraz właściwa pielęgnacja skóry oraz paznokci, które zmniejszają ryzyko wystąpienia opuchnięć i owrzodzeń. Jest to niezmiernie ważne, gdyż zaniedbanie stopy cukrzycowej może prowadzić do martwicy, a w efekcie nawet do amputacji. Oprócz odpowiednich zabiegów podologicznych specjalista zaleca także optymalną pielęgnację stóp oraz odpowiednie  preparaty.

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin